Menu


کتاب نوآفرینی (Originals) نوشته آدام گرنت


کتاب نوآفرینی - اوریجینالز - نوشته آدام گرنت

تعداد دانشگاهیان و متخصصینی که می‌کوشند با کتاب‌های ساده‌تر و عمومی‌تر، جایی در میان مخاطبان عام باز کنند پیوسته رو به افزایش است.

ما در متمم نمونه‌های متنوعی از این افراد را می‌شناسیم که از جمله‌ی آنها می‌توان به دنیل کانمن، دن اریلی و نسیم طالب اشاره کرد.

این بار در معرفی کتابهای مدیریتی به سراغ نویسنده‌ی دیگری می‌رویم که او هم در سال‌های اخیر کوشیده است در فهرست فوق، جایی برای خود پیدا کند و البته در این کار موفق نیز بوده است.

آدام گرنت (Adam Grant) در دانشگاه هاروارد و دانشگاه میشیگان تا مقطع دکترا در زمینه‌ی روانشناسی سازمانی تحصیل کرده است و هم‌اکنون در مدرسه کسب و کار وارتون تدریس می‌کند.

کتابهای آدام گرنت

نخستین‌ تجربه‌ی آدام گرنت انتشار کتاب Give and Take بود. این کتاب در سال ۲۰۱۳ منتشر شد. او در کتاب Give and Take کوشیده به این نکته بپردازد که موفقیت بزرگ و پایدار، جز در گرو تلاش برای کمک به رشد و موفقیت دیگران حاصل نمی‌شود.

این کتاب اگر چه در دنیا فروش خوبی داشت و در فهرست پرفروش‌های نیویورک تایمز هم قرار گرفت، اما می‌توان گفت در مقایسه با دو کتاب بعدی او کمتر مورد استقبال واقع شد.

نادرست نیست اگر بگوییم دنیا آدام گرنت را با کتاب Originals شناخت.

او در کتاب اوریجینالز که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده و در ایران نیز با نام نوآفرینی ترجمه شده است، به بررسی مدل ذهنی کسانی پرداخته که به تعبیر او دنیا را تکان داده‌اند (یا به جنبش درآورده‌اند).

آدام گرنت در سال ۲۰۱۷ نیز با همکاری شریل سندبرگ کتابی تحت عنوان Option B منتشر کرد که در ایران نیز با نام‌های گزینه ب و نیز راه حل جایگزین ترجمه و منتشر شده است.

چند نکته کلیدی از کتاب نوآفرینی

کلیدی‌ترین واژه در ادبیات گرنت، Conformism و واژه‌های هم‌خانواده‌ی آن هستند.

این واژه همان‌طور که از ریشه‌اش (Form) مشخص است، به شکل گرفتن بر اثر خواسته‌ها و انتظارات محیط و الگوهای حاکم بر تفکر عمومی اشاره دارد. ما این مفهوم را در بحث همرنگ شدن با جماعت و آزمایش اَش مورد اشاره قرار داده‌ایم.

[ درس مرتبط: آزمون هم‌رنگ شدن یا جماعت یا هم‌نوایی با جمع ]

گرنت دقیقاً به دنبال کسانی می‌رود که در انتهای دیگرِ طیفِ Conformism قرار دارند. کسانی که اصرار ندارند تابعِ محیط اطراف باشند و می‌کوشد خودشان و خواسته‌ها و ارزش‌ها و آرزوها و انتظارات‌شان را حفظ کنند و به تعبیری دیگر، اصیل (Original) باقی بمانند.

و البته روایت کتاب می‌کوشد این نکته را یادآوری کند که دنیای امروز ما نیز توسط کسانی ساخته شده که دنیای دیروز را – که در آن می‌زیسته‌اند – نپذیرفته‌اند و تسلیم آن نشده‌اند.

همین نگرش است که تیتر فرعی کتاب را شکل داده است:

How non-conformists move the world

چند جمله از کتاب نوآفرینی یا کتاب اصل‌ها - نوشته آدام گرنت

گرنت – اگر چه صریحاً به این نکته اشاره نمی‌کند – اما بر این باور است که ما بخشی از داستان زندگی افراد بزرگ را دیده و خوانده‌ایم و این آشنایی با منتخبِ زندگی آنها باعث شده که گاهی اوقات، به نتیجه‌هایی برسیم که الزاماً با مدل ذهنی آن افراد هم‌خوانی ندارد.

مثلاً ما همیشه می‌شنویم که بیل گیتس دانشگاه را رها کرد، اما کمتر به این نکته اشاره می‌شود که او چقدر مراقب بود که ابتدا بتواند مرخصی تحصیلی بگیرد و مطمئن شود که والدینش خرجش را می‌دهند و سپس وارد بازی جدیدش شد. به عبارتی، پل‌های پشت سرش را لااقل به آن شدتی که ما خوانده‌ایم و شنیده‌ایم خراب نکرد.

نکات متعدد دیگری نیز در کتاب Originals مطرح شده که با جریان رایج یا به اصطلاح Mainstream در فضای نوآوری و کارآفرینی تفاوت دارد.

گرنت هم‌چنین در بحث ایده پردازی به اهمیت کمیت نیز – در کنار کیفیت – اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد که بسیاری از بزرگانی که ما می‌شناسیم، خروجی‌های بسیار زیادی داشته‌اند که بخش کوچکی از این خروجی‌ها، بزرگ و تأثیرگذار بوده و به آن‌ها کمک کرده تا جهان اطراف خود را تغییر دهند.

همه‌ی مقالات منتشر شده توسط اینشتین، خارق‌العاده نیستند؛ هم‌چنان‌که همه‌ی کارهای پیکاسو هم شاهکار محسوب نمی‌شوند.

ویژگی‌های اصلی نوآفرینان و کارآفرینان موفق

یک تذکر در مورد کتاب نوآفرینی

سبک کتاب نوآفرینی آدام گرنت به کتابهای ملکوم گلدول (به طور خاص کتابِ داستان موفقیت یا تافته‌های جدابافته) یا کتاب آخر دنیل پینک تحت عنوان When شبیه است.

به این معنا که ما با روایت تعدادی داستان و نتایجی تعدادی مطالعه مواجه هستیم که طبیعتاً با نگرش نویسنده هم‌سو است.

مثلاً ما در نخستین صفحه‌های کتاب با تحقیقی مواجه می‌شویم که درباره انتخاب مرورگر و رابطه‌ی آن با ماندگاری کارکنان یک مرکز تماس در شغل‌شان حرف می‌زند.

اما ممکن است فراموش کنیم و فرصت نکنیم منبع این مطالعه را بررسی کنیم.

مطالعه‌ای که صرفاً در مجلاتی مانند اکونومیست به بخش‌هایی از آنها اشاره شده و در نشریات معتبر علمی منتشر نشده است. به عبارتی، اطلاعات چندانی از روش تحقیق و متد طراحی آن در دسترس نیست.

ضمن اینکه تحقیق توسط مایکل هاوسمن انجام شده که خود معاون بخش تحلیل نیروی کار در شرکت Evolv است که به حوزه‌ی تحلیل داده‌ها اشتغال دارد و طبیعتاً بالاترین انگیزه‌ی فردی در این موقعیت همچنانکه در نوشته‌هایش مشخص است (و البته ایرادی هم ندارد)، ترویج تحلیل داده‌ها و طبیعتاً کسب درآمد بیشتر به کمک دریافت پروژه‌های مشابه برای Evolv است.

هیچ‌یک از این موارد، ایرادِ جدی یک کتاب محسوب نمی‌شود. اما اگر خواننده این نکات را نبیند، ممکن است از سمت افراط به تفریط کشیده شود.

ما قرار است به کمک کتاب Originals اصیل بودن را یاد بگیریم و مغلوبِ ایده‌های غالب نشویم.

اما اگر تا دیروز تأکید می‌کرده‌ایم که اصیل بودن با دور ریختن داشته‌ها همراه است و از امروز تأکید کنیم که کلید موفقیت، حفظ داشته‌هاست، عملاً به هدفی که آدام گرنت داشته نزدیک نشده‌ایم.

گرنت می‌خواهد به ما بیاموزد که بسیاری از قاعده‌هایی که در حد اصل پذیرفته شده‌اند، استثناء هم دارند و اتفاقاً استثناء‌های آنها کم هم نیست.

بنابراین Original بودن به یافتنِ قاعده‌های مناسب خودمان است و نه قاعده‌هایی که دیگران (حتی گرنت) به ما تجویز می‌کنند.

بخشی از کتاب نوآفرینی آدام گرنت که کمتر جدی گرفته می‌شود

آدام گرنت در بخش پایانی کتاب خود، فصلی به نام Actions for Impact یا اقدامات موثر دارد که در آن سی نکته‌ی کلیدی اجرایی را فهرست‌وار شرح می‌دهد.

تنوع داستان‌ها و روایت‌ها و نکات ساختارشکنانه‌ای که در کتاب مطرح شده باعث می‌شود که این قسمت در سایه قرار گیرد. اما به خاطر داشته باشید که نویسنده بیهوده این بخش را در پایان کتاب قرار نداده است.

او از همه‌ی داستان‌ها و روایت‌ها و حرف‌ها استفاده کرده تا در نهایت، قدرت متقاعدسازی و اقناع مخاطب او در آخرین صفحات افزایش یابد و طبیعی است که بخش مهمی از پیام او را باید در این نکات پایانی جستجو کنیم.

ترجمه کتاب آدام گرنت در فارسی

ترجمه‌های متعددی از کتاب آدام گرنت در فارسی وجود دارد که نخستین – و به گمان ما بهترین – آن تحت عنوان نوآفرینی توسط آقایان رضا رایان راد و محمدعلی شفیعا انجام شده و به همت #انتشارات آریانا قلم به بازار عرضه شده است.

در کنار متنِ روان، طراحی ترجمه‌ی این کتاب، بی‌تردید از کتاب اصلی جذاب‌تر است و صفحات داخلی آن – که خواندن در یک iPad را تداعی می‌کند – واقعاً خلاقانه طراحی شده‌اند.

کتاب نوآفرینی - ترجمه کتاب اوریجینالز آدام گرنت توسط انتشارات آریانا قلم

[ لینک مرتبط: دانلود فایل PDF چند صفحه از کتاب نوآفرینی ]

[ لینک مرتبط: صفحه معرفی کتاب نوآفرینی در سایت انتشارات آریانا قلم ]

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: محمدرضا حسن پور , علی رستمی , محسن لاله , کمال بهرنگ , حسین قربانی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

6 نکته برای کتاب نوآفرینی (Originals) نوشته آدام گرنت

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .