Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


کتاب ساخت ژاپن: کارآفرینی می‌تواند در قالب خلق یک بازار تازه انجام شود


معرفی کتاب ساخت ژاپن - آکیو موریتا

بعید است فهرستی از کتابهای کلاسیک مدیریتی قرن بیستم تنظیم شود و نام کتاب ساخت ژاپن (Made in Japan) نوشته‌ی آکیو موریتا در آن نباشد.

این کتاب در سال ۱۹۸۸ میلادی (سال ۱۳۶۷ شمسی) منتشر شد و پس از آن، همواره در میان کتاب‌های مدیریتیِ کتابفروشی‌ها، جایگاهی ارزشمند را به خود اختصاص داده است.

آکیو موریتا – که نام او به نام SONY گره خورده است – در این کتاب به مرور تاریخچه شرکت سونی می‌پردازد. قطعاً چنین کتابهایی، به این علت که روایتی دست اول از سرگذشت یک برند جهانی هستند، به عنوان سندی ارزشمند مورد توجه قرار می‌گیرند.

اما کتاب ساخت ژاپن از منظر دیگری هم اهمیت دارد. این کتاب در کنار روایت رشد سونی به روایت رشد ژاپن پس از جنگ جهانی می‌پردازد.

بر اساس گزارش اینتربرند، ارزش برند سونی از سال ۲۰۰۰ تا کنون به حدود نصف مقدار قبلی کاهش یافته و جایگاه این برند هم در میان برندهای جهان، در رتبه ۵۱ و در کنار برندهایی مانند آدیداس و فیلیپس و ژیلت است.

جایگاه سونی، امروز هم در میان برندهای جهانی، جایگاه نامطلوبی نیست. با این حال، شاید جوانانی که اکنون دومین دهه‌ی زندگی خود را در کنار برندهایی مانند گوگل و اپل و سامسونگ می‌گذرانند، نتوانند به سادگی تصور کنند که دو دهه قبل، جایگاه برند سونی در ذهن مردم، از نظر نوآوری و پیش‌تاز بودن، تقریباً مشابه جایگاه امروز اپل بود.

کتاب ساخت ژاپن برای امروز ما چه پیامی دارد؟

در شرایطی که هر روز، کتابهای تازه‌ای در زمینه کسب و کار منتشر می‌شوند، مرور و بررسی کتابی که بیش از سه دهه از عمر آن گذشته است، چه کاربردی می‌تواند داشته باشد؟

ساخت ژاپن داستان موفق شدن یک برند است.

برندی که از میان ویرانه‌های جنگ جهانی برخاسته است. آن هم در شرایطی که نام ژاپن، با واژه‌ی بی کیفیت، هم‌معنا و مترادف بود.

از این منظر قطعاً داستان رشد این برند،‌ مانند هر برند و کسب و کار دیگری می‌تواند آموزنده باشد.

از سوی دیگر، شناخت تاریخچه سونی، می‌تواند به ما در درک بهتر آنچه در سال‌های اخیر بر این برند گذشته است کمک کند.

تحلیل وضعیت امروز برند سونی و افولی که در سال‌های اخیر تجربه کرده است،‌ بدون شناخت دقیق از نحوه‌ی رشد و صعود آن امکان‌پذیر نیست.

چند نکته از کتاب ساخت ژاپن

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

  تعداد درس‌ها: ۶۸ عدد

  دانشجویان این درس: ۵۱۱۱ نفر

  تمرین‌های ثبت‌شده: ۳۰۱۲ مورد

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

دوستانی که درس‌های کارآفرینی متمم را مطالعه کرده‌اند،‌ به درس‌های زیر هم علاقه نشان داده‌اند:

  مدل کسب و کار  |  بیزینس پلن  |  ارزش آفرینی

  تصمیم گیریاستراتژیتفکر استراتژیک | داستان کسب و کار

  مشاوره مدیریت  |  کوچینگ  |  مسیر شغلی

  دیجیتال مارکتینگ  |  برندسازی  | پرسونال برندینگ

  مذاکره  |  مهارت ارتباطی  | توسعه فردی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

او این دیدگاه‌ را، در قالب جمله‌های مختلف در سراسر کتاب خود تکرار می‌کند.

از جمله اینکه در جایی می‌گوید: تحقیقات و تحلیل بازار، همیشه به هزینه‌اش نمی‌ارزد. گاهی هم باید به شهود خود اعتماد کنیم.

خصوصاً اگر محصول ما، چیزی باشد که بازار از قبل، نیاز آن را حس نکرده یا مشابه آن را تجربه نکرده است.

تمرین و مشارکت در بحث

استراتژی ورود به بازارهای تازه (بازارسازی یا First-mover) و ورود به بازارهایی که ساخته شده‌اند (Next-mover) کدام برند‌ها یا شرکت‌ها یا محصولات را در کشور خودمان یا هر نقطه‌ی دیگر از جهان برای شما تداعی می‌کند؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد احسان مومنی هروی ، مریم آزاد ، عرفان اعتضادزاده ، سعید شاوردی ، علی اکبر شاه بهرامی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری نکات آکادمیک کارآفرینی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه نکات آکادمیک کارآفرینی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۶ نظر برای کتاب ساخت ژاپن: کارآفرینی می‌تواند در قالب خلق یک بازار تازه انجام شود

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  استراتژی ورود به بازارهای تازه (بازارسازی یا First-mover)، یکی از موضوعاتی رو که برای من تداعی کرد:

  عطرهای عود محور هستند که توسط پیر مونتل (یا مونتال) در فرانسه - سال 2003 - به بازار معرفی شد و ارتباطی شگفت انگیز و منحصر به فرد در اونها وجود داشت، بین عطر سازی اروپایی و شرقی. 

  و اونطور که گفته میشه: "آغازگر دوران درخشش و هیاهوی عود در عطرسازی مدرن هست." و امروزه عطرهای مونتال، طرفداران بسیاری در دنیا داره.

  (شاید براتون جالب باشه که عود (aoud) - یا آگار وود (agarwood) - "از ترشحات درختی به نام «آکیلاریا» گرفته میشه که در جنوب و جنوب شرقی آسیا و به‌ طور ویژه در هندوستان رشد می‌کنه")

  پی نوشت:

  من قبلاً در وبلاگم (+)، کمی از «آکیو موریتا» حرف زده بودم که احساس کردم شاید نوشتن نکاتی از اون مطلب در اینجا برای دوستان عزیزم هم جالب باشه:

  آکیو موریتا اعتقاد داشت:

  "با دقت به شیوه ی زندگی آدمها نگاه کن. سعی کن به یک حس شهودی در رابطه با این که آنها ممکن است طالب چه چیزی در زندگیشان باشند، برسی و سپس روی آن فکر کنی.
  نیازی به انجام تحقیقات بازار نیست! من می‌دانستم که ما نیاز به سلاحی داریم تا بازار ایالات متحده را بشکنیم. و آن باید چیزی متفاوت می‌بود. چیزی که تابحال هیچکس به کار نبرده بود."

  او در سال ۱۹۶۶ در کتاب خود به نام Gakureki Muyō Ron (که ترجمه اش به انگلیسی میشه:  “Never Mind School Records”) و به فارسی: “بیخیال سوابق تحصیلی خود شوید!”، تاکید می‌کنه که مدارس و مراکز آموزشی نمی‌توانند در ایجاد موفقیت و به دست آوردن مهارت‌های کسب و کار هیچ نقشی داشته باشند.

  چرا آکیو موریتا معتقد بود سونی شرکت موفقی است؟
  1- قانونی را که من برای استخدام یک شخص در شرکت خود، به کار می‌گیرم بر این اساس است که سوابق تحصیلی و آموزشی آن شخص، چیزی مربوط به گذشته ی اوست و دیگر برای ارزیابی کار فعلی و تصمیم گیری برای ارتقاء شغلی او، قابل استناد و قابل استفاده نیست.
  2- راه حلی که من برای شکوفا کردن خلاقیت به کار می‌گیرم، این است که یک هدف برای خودم در نظر می‌گیرم.
  3- من باور دارم یکی از دلایلی که باعث شد تا ما دوره ی رشد قابل توجهی را طی کنیم، این فضای بحث آزاد بود. شرکتی که همه ی تفکرات و بحث‌ها را منحصر به سطح مدیریت کند، به هیچ کجا نمی‌رسد.
  4- من همیشه سعی می‌کنم کارمندانم را بفهمم، تسهیلات لازم را برایشان فراهم کنم و با تک تک کارکنانم ملاقات داشته باشم و آنها را از نزدیک بشناسم.
  5- شرکت نباید با پاداش‌های بزرگ به مدیران، پول خود را دور بیندازد؛ اما باید سرنوشت خود را با کارکنانش به اشتراک بگذارد.
  آکیو موریتا در مورد کسب و کار چه توصیه‌هایی دارد؟
  1- تبلیغات، به تنهایی نمی‌تواند یک محصول بد و نامناسب را برای یک دوره ی زمانی حفظ کند.
  2- از نقطه نظر مدیریتی، بسیار مهم است که بدانید چگونه می‌توان خلاقیت‌های ذاتی انسانها را شکوفا کرد. مقصود من این است که هر آدمی‌توانایی خلاق بودن را داراست اما تعداد کمی‌از آن استفاده می‌کنند.
  3- من باور دارم که آدمها برای رسیدن به حس رضایتمندی کار می‌کنند. به نظر من این یک اشتباه بزرگ است که گمان کنیم تنها وسیله ی جبرانِ کار آدمها، پول است. آدمها به پول نیاز دارند، اما همچنین، نیاز دارند که در کارشان خوشحال باشند و به آن افتخار کنند.
  4- هیچ راز مخفی یا فرمول پنهانی که مسئول موفقیت بهترین شرکت‌های ژاپنی باشد، وجود ندارد.
  5- سه نوع خلاقیت وجود دارد: خلاقیت در فن آوری؛ خلاقیت در برنامه ریزی محصول و خلاقیت در بازاریابی. داشتن هر کدام از این سه، بدون داشتن دو تای دیگر، خود باعث شکست در کسب و کار خواهد بود.

  آکیو موریتا میگه:
  "از اشتباه کردن نترسید. اما مراقب باشید که همان اشتباه قبلی را دوباره مرتکب نشوید."

  (سایتهایی که من به عنوان منبع برای تهیه این مطلب استفاده کرده بودم: (1 و 2))

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .