Menu


کتاب ایده عالی مستدام


ایده عالی مستدام Made to stick

دنیای ما دنیای ایده‌های تازه است. هر روز میلیون‌ها ایده در ذهن انسانها متولد می‌شوند. هزاران مورد از آنها به زبان می‌آیند. صدها مورد از آنها اجرا می‌شوند. ده‌ها مورد از آنها زنده می‌مانند و در بستر زمان، معدودی از آنها، جاودانه می‌شوند.

کم نیستند کسانی که معتقد هستند صاحب ایده‌اند و هر یک از ایده‌های آنها می‌تواند تحول‌های بزرگی ایجاد کند. اما معمولاً گوش شنوایی برای ایده‌های خود پیدا نمی‌کنند. یا دیگران با شنیدن حرف‌هایشان، سری تکان می‌دهند و به سرعت به کارهای قبلی خود مشغول می‌شوند.

ایده قبل از هر چیز،‌ باید چنان خلاقانه باشد که صاحب ایده را به شوق بیاورد. چنان جذاب باشد که سرمایه‌گذار را مجاب کند. چنین روح نواز باشد که مردم را همراه خود کند و چنان ارزش آفرین باشد که نهایتاً به یک جریان مالی خوب و کسب و کاری سودمند و ماندگار تبدیل شود.

کتاب Made to Stick توسط چیپ هیث و دن هیث در زمینه‌ی ماندگار کردن ایده‌ها و متقاعدکردن دیگران در مورد آنها نوشته شده است. انبوهی از مثال‌ها در این زمینه مطرح شده و ابزارهایی برای ماندگار کردن ایده‌ها معرفی شده است. از این نویسندگان قبلاً کتاب کلید را بزن را معرفی کرده بودیم. منتقد گاردین، زمانی که این کتاب را معرفی و به خوانندگان پیشنهاد می‌کند، در پایان می‌نویسد: کتاب مطلب ساده‌ای را آموزش می‌دهد. اینکه ساده بودن مهم است! و اینکه به عنوان یک واقعیت تلخ، نقش احساسات در انتقال و تثبیت ایده‌ها و پیامها، انکارناپذیر است. شایعه‌ی بی‌خاصیت و دروغی که عکس‌العمل احساسی را برمی‌انگیزد در میان مردم و شبکه‌های اجتماعی بسیار ساده‌تر و سریع‌تر رشد می‌کند و ماندگار می‌شود و ایده‌ی مفید و کاربردی من و شما، ممکن است در این زیر دست و پای هزار ایده‌ی پر شر و شور بی‌سرانجام، مدفون و ناپدید شود.

کتاب Made to Stick که جزو ده کتاب برتر حوزه‌ی کسب و کار سایت آمازون معرفی شده  و به ده‌ها زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده، در ایران نیز به همت موسسه آریاناقلم و توسط سید رامین هاشمی و مجتبی اسدی به فارسی برگردانده شده است.

نام فارسی کتاب، «ایده عالی مستدام» است. نامی که در نگاه اول، شباهت کلامی با عنوان اصلی کتاب ندارد. اما شباهت مفهومی آن همچنان پا بر جاست: «نام فارسی هم، مانند نام انگلیسی،‌ برای مدت طولانی در ذهن می‌ماند».ما هم در متمم، مطالب مختلفی را از این کتاب ارزشمند برای شما نقل خواهیم کرد.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری بوی کاغذ به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

25 نکته برای کتاب ایده عالی مستدام

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : رضا

  متن تمرین :

  سلام

  ممنون از معرفی این کتاب خوب

  برای بعضی قسمت ها نیاز به اصل کتاب به زبان انگلیسی داشتم که در لینک زیر اون رو پیدا کردم. متاسفانه در هنگام ترجمه کتاب در ایران، بعضی چیزها مثل ارجاعات، نمایه و ... به سادگی حذف میشن.

  Made To Stick

  در صفحه 42 از کتاب فارسی، نویسنده اشاره ای به یک پژوهش برروی 200 آگهی تبلیغاتی می کنه که اطلاعات تفصیلی این تحقیق رو می تونید در لینک زیر ببینید:

  Six Ways to Think Out of the Box

  موفق باشید

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .