Menu


کالبدشکافی پیش از مرگ، شیوه‌ای برای ارزیابی تصمیم گیری (۲)


کالبدشکافی پیش از مرگ و نقش آن در تصمیم گیری شهودی

در قسمت اول این بحث، به این سوال پرداختیم که چه زمانی به تصمیم گیری شهودی اعتماد کنیم؟

حرفهای گری کلین و دنیل کانمن در این زمینه را خواندیم و همچنین اختلاف نظر‌های آن دو را در این زمینه دیدیم.

نکته‌ای که هر دوی آنها بر آن تاکید داشتند نقش اعتماد به نفس بیش از حد در افزایش احتمال خطای #تصمیم گیری شهودی بود.

در ادامه‌ی گفتگوی دنیل کانمن و گری کلین، بحث به شیوه‌ای می‌رسد که گری کلین برای تحلیل شکست پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌دهد.

شیوه‌ای که او کالبدشکافی پیش از مرگ می‌نامد و دنیل کانمن هم توضیح می‌دهد که این شیوه‌ را به نقل از او در اجلاس داووس مطرح کرده است و مورد استقبال بزرگان کسب و کار قرار گرفته است.

دوست عزیز.

برای مشاهده‌ی متن کامل این درس، لازم است که عضو متمم شوید.

اگر دوست دارید عضو متمم باشید و از درس‌های مختلف مانند #تفکر سیستمی، #شخصیت شناسی، #معرفی و مرور کتابها، #موفقیت، #استعدادیابی، #یادگیری زبان انگلیسی،#خودشناسی و … استفاده کنید،  می‌توانید به سادگی با تعیین نام کاربری و رمز عبور، به جمع کاربران متمم بپیوندید. عضویت متمم به عنوان کاربر آزاد، صرفاً چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد:

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری پیشرفته به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه تصمیم گیری پیشرفته

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

15 نکته برای کالبدشکافی پیش از مرگ، شیوه‌ای برای ارزیابی تصمیم گیری (۲)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  بعضی وقتها در برخی شرکتها برای تصميم گیری راجع به یک پروژه یا طراحی اون، یک تیم تشکیل میشه . من تیمی رو میشناسم که یکنفرشون به عمد تصمیمات رو به چالش میکشه ( با اینکه خیلی وقتها ممکنه خودش هم طرفدار همون تصمیم باشه ) و با اینکار باعث میشه که دیگران هم بتونن از زوایای دیگه ای تصمیم رو ببینند . به عبارتی نقش - من میدونستم! - اون آدم کوچولو ی کارتون گاليور رو بازی میکنه و بیشتر روی حالتهای شکست پروژه صحبت میکنه.

  به نظرم همونطور که آقای کلین اشاره کردن، توی تصمیمات انفرادی هم اگر تلاش کنیم میتونیم از این موضع هم به نتیجه تصمیم گیری نگاه کنیم و برای مدتی همین نقش رو برای خودمون ایفا کنیم.

  گاهی پیش اومده که توی چندتا از تصمیمات مهم زندگیم ، قبل از اینکه اقدامی بکنم از موضع مخالف کمی در مورد تصمیمم فکر کردم و اونو به چالش کشیدم. با اینکه کار سختی برام بود ولی واقعا بهم کمک کرد. از این به بعد سعی میکنم بیشتر به این قضیه توجه کنم. ممنون مطلب مختصر! و مفیدی بود

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .