Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
تقسیم کار در تیم – مدل رنگی مردیت بلبین (قسمت دوم)


کار تیمی و تقسیم کار بر اساس مدل بلبین

پس از آشنایی با مردیت بلبین با مدل رنگی بلبین برای تقسیم کارها آشنا شدیم و دیدیم که در طیف رنگ‌های پیشنهادی بلبین، چهار رنگ کلیدیِ آبی، سبز، زرد و نارنجی وجود داشت.

مهم‌ترین تجربه‌ی بلبین این بود که مدیر و کارمند یا مدیر پروژه و پیمانکار پروژه یا رهبر تیم و عضو تیم، عموماً تصویر متفاوتی از کارها در ذهن داشتند.

کافی است مدیری را در نظر بگیرید که احساس می‌کند عمده‌ی کارهای زیردستش، به رنگ آبی است. او مسئولیت خاصی ندارد و صرفاً به صورت مکانیکی، ایده‌ها و افکار مدیر را اجرا می‌کند (احتمالاً نظام پاداش و پرداخت هم بر همین اساس تعریف خواهد شد).

حالا با کارمند صحبت می‌کنید و می‌بینید او عمده‌ی کارهایش را زرد می‌بیند.

کارمند بر این باور است که در بسیاری از کارها، او باید تصمیم‌های متعددی بگیرد و تصمیم‌ها هم برایش مسئولیت ایجاد می‌کنند و در نهایت اگر مشکلی پیش بیاید او باید پاسخگو باشد.

طبیعی است که کارمند هم بر اساس این تصویر ذهنی، انتظارات متفاوتی خواهد داشت.

بلبین بر اساس این تجربیات، تصمیم گرفت تحقیق جالب دیگری را انجام دهد:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

بلبین بعد از مطرح شدن این سه رنگ جدید، به این باور رسید که تقسیم کار و وظایف در تیم‌ها و سازمان‌ها را بیشتر و بهتر فهمیده است.

بخش عمده‌ای از‌ آنچه در عمل اجرا می‌شود،‌ با آنچه رسماً تقسیم می‌شود تفاوت دارد و این تفاوت، به معنای اصطکاک و استهلاک در کارهای تیمی و سازمانی است.

در درس بعدی، در مورد کارهای صورتی بیشتر حرف خواهیم زد.

تمرین:

خوشحال می‌شویم اگر در مورد کارهای صورتی و سفید و خاکستری، تجربه‌ها و خاطراتی دارید، با دوستان خود در میان بگذارید.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: علی اکبریه , ساره رضوان , نادر زندرحیمی , مصطفی خودمانی یزدی , معصومه فردوس مقدم

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مهارت کار تیمی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مهارت کار تیمی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

62 نکته برای تقسیم کار در تیم – مدل رنگی مردیت بلبین (قسمت دوم)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  تجربه خاكستري:

  چند سال پيش كه براي همه كارشناسهاي شركت كامپيوتر خريداري كرديم و كابل كشي شبكه و .. تموم شد ديدم كه براي نصب و راه اندازي سيستم ها (از ويندوز تا نرم افزارهاي لازم و نرم افزار حسابداري و ...) به شخص خاصي مسئوليت ندادم! و معلوم نكردم كه قراره اينكار ها رو چه كسي انجام بده و چطوري. بنابراين خودم مجبور شدم تمام كارهاي مربوط به نصب و راه اندازي سيستم ها رو انجام بدم. راستش رو بخواين هنوز هم براي پشتيباني و رسيدگي به سيستم ها و شبكه نه شخص خاصي رو در نظر گرفتم و نه برون سپاريش كردم. احتمالاً حدس ميزنيد كه خودم بايد رسيدگي كنم:) خلاصه گرفتار يه كار خاكستري شديم و همونطوري خاكستري هم به حال خودش رهاش كرديم.

  راستي يه راهكاري هست كه صرفه جويي زماني زيادي رو در دفعات بعدي براي نصب و راه اندازي سيستم ها به همراه داره: بعد از نصب ويندوز و همه نرم افزار هاي لازم و آنتي و ويروس و ... از درايو ويندوزتون با نرم افزار NORTON GHOST بك آپ بگيرين .در دفعات بعدي نصب و تعويض ويندوز، تقريباً تا 20برابر صرفه جويي زماني دارين شايدم بيشتر!

  تجربه سفيد:

  ما مشتريان زيادي در شهرهاي مختلف داريم و براشون بار ارسال ميكنيم. هزينه ارسال بار رو خود مشتري تقبل ميكنه و اين هزينه خيلي به تعداد كارتن هاي ارسالي بستگي داره. انباردارهاي شركت (بدون اينكه من چنين وظيفه اي براشون تعريف كرده باشم يا حتي در موردش صحبتي كرده باشم) تقريباً با صرف وقت و انرژي دو برابر معمول، چيدمان اجناس رو در كارتن ها طوري انجام ميدن كه تعداد كارتن ها به حداقل برسه (در صورتي كه اگر اينكار رو انجام نميدادن هيچ كس حتي به فكرش هم نميرسيد كه ميشه فراتر از استاندارهاي مورد قبول خود مشتريان هم فراتر رفت). جالب اينجاست كه چيدمان داخل كارتن ها رو انقدر خوب و منظم انجام ميدادن كه چندين نفر از مشتريان تماس گرفتن و بابت همين قضيه تشكر كردن. در واقع انبارداران شركت با اين كارشون يك مزيت اضافه خلق كردن.

  فكر ميكنم بحث كارهاي سفيد رابطه خيلي نزديكي با بحث "شهروندي سازماني" داره و از نظر من كساني كه انجام كارهاي سفيد جزو ويژگي هاي رفتاري و شخصيتيشونه در هر كاري كه باشن ارزش آفرينند.(و اگر مديري عقل داشته باشه! بايد بدونه چطور اين ارزش آفرين ها رو حفظ كنه و قدردانشون باشه-خطاب به خودم عرض كردم!)

  تجربه صورتي:

  به نظر ميرسه كه اين نوع كارها در اكثريت سازمانها وجود دارن و خيلي وقتها اجتناب ناپذير. طبيعتاً توي كار ما هم نمونه هاي زيادي از اين دست هست. كاري كه كرديم و تا حدي موثر بوده اين بود كه در طراحي فرآيند هاي كاري تمام همكاران درگير در فرآيند رو طرف مشورت قرار داديم و در اين طراحي براي كسي كه بتونه مراحل زائد و بخودي رو كشف! كنه مشوق هايي در نظر گرفتيم. نميگم خيلي عالي بوده ولي شايد بشه گفت كه تا 30 يا 40 درصد از امور دست و پا گير و بيخود رو از فرايندها حذف كرده.(به اين نتيجه رسيدم كه گاهي برخي افراد هويت كاريشون رو در همين موارد بوروكراتيك ميبينن و در مقابل حذف يا تغييرش مقاومت زيادي دارن)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .