Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
شخصیت شناسی – کارن هورنای و تامین امنیت اجتماعی (۳)


کارن هورنای و روش‌های تامین امنیت اجتماعی

در بحث‌های مربوط به شخصیت شناسی، قبلاً به معرفی کارن هورنای پرداختیم و سپس در مورد نبودن امنیت و زندگی عصبی حرف زدیم. با توجه به اینکه کارن هورنای مسئله عدم احساس امنیت و اضطراب را در انسان بسیار جدی می‌بیند، قسمت عمده‌ای از نظریه کارن هورنای بر روی «استراتژی‌های انسان‌ها برای تامین امنیت» متمرکز شده است.

اولین استراتژی مورد استفاده انسانها در دستیابی به امنیت، حرکت کردن به سمت مردم است.

بسیاری از ما احساس می‌کنیم اگر به سمت مردم حرکت کنیم و خواسته‌های آنها را رعایت کنیم، آنها ما را دوست خواهند داشت و ما را تایید و تحسین خواهند کرد. مثلاً زنی که می‌بیند همسرش او را آزار می‌دهد و با او خوب برخورد نمی‌کند، احساس می‌کند شاید اگر به خواسته‌هایش توجه داشته باشم  و بیشتر مطابق میل او راه بروم، او به من و بچه‌ها بیشتر توجه کند. به عبارتی اگر بخواهیم این رفتار را در یک باور کلیدی خلاصه کنیم، باید بگوییم که:

«اگر تو را دوست داشته باشم، تو به من آسیب نمی‌رسانی».

بدیهی است که حداقلی از این رفتار، چه در محیط خانواده و چه در محیط کار یا در گروه‌های دوستان، قابل درک است. اما شکل افراطی این رفتار می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، پرورش تسلط کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: شهرزاد صدری , عرفان الف , مینا صادق , امین انصاری , اسماعیل راهگان

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری شخصیت شناسی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه شخصیت شناسی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

36 نکته برای شخصیت شناسی – کارن هورنای و تامین امنیت اجتماعی (۳)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد حسین

  سلام به همه دوستان متممی
  بعد از مدتها گشت زدنهای بدون برنامه در سایت متمم.تصمیم گرفتم یکی از درسها رو که برام جالبتر بود به صورت جدی مطالعه کنم و باهاش پیش برم و شخصیت شناسی برام شروع خوب و مفیدی بود.
  همین جا با کارن هورنای آشنا شدم.در موردش تحقیق کردم و زندگی اش برام خیلی جالب بود. مشکلات زیادی که در زندگی خصوصیش داشته ولی هیچکدام مانع نشده که از پیشرفت در کار و تحصیل باز بمونه. سعی کردم نسخه های اصلی کتابهاش رو پیدا کنم تو اینترنت و چندتایی رو یافتم.دوتا از کتابها رو خوندم :
  Our Inner Conflict
  Neurosis and Human Growth
  خوندن کتابها اگر با استاندارد محمد رضا حساب کنیم خیلی طول کشید(5 6 ماه !!!) ولی به نظرم نمیشد سریعتر خوند این کتاب رو چون به طور عجیبی ذهن رو درگیر خودش میکنه هر چی با کتاب جلوتر میری بیشتر به علت و ریشه رفتارهایی که 3دهه در زندگیت از نزدیکان و غریبه ها دیدی و خودت انجام دادی فکر میکنی و ناخودآگاه شروع میکنی به تحلیل کردن و چیدن پازل.همین باعث شد که نشه این کتابها رو زود تموم کنم.حتی تصمیم دارم دوباره بخونم کتابها رو چون به نظرم کتابها برای چندین بار خوندن نوشته شده :)) چند نکته که به نظرم میاد رو اینجا مینویسم:

  مطالب کتاب خیلی ساده و قابل فهم توضیح داده شده و همین نشون میده خانم هورنای زنی بسیار تواناست چون حاصل سالها مطالعه و کار کلینیکی در مورد پیچیده ترین مشکلات انسان رو خیلی خوب برای خواننده عام توضیح میده.
  از نظر من 30 ساله، کتابهای خانم هورنای کاملا مناسب شرایط الان ایران هست درسته حدود 70 سال قبل برای جوامع غربی نوشته شده ولی الان شاید یک دهه هم نباشه که اون نوع فرهنگ زندگی صنعتی و شهرنشینی در ایران همه گیر شده(شهر داشتیم ولی سبک زندگی شهرنشینی نداشتیم)؛پس به نظرم برای خواننده امروزی در ایران خیلی میتونه مفید باشه.
  به نظر میاد نویسنده عقیده دارد که خصوصیات نوراتیک در انسان بر روی یک طیف قرار میگیرد و بسیاری از مردم با درجات مختلف از عصبیت(در شکلهای مختلف آن) رنج میبرند.

  پی نوشت: همین هفته هم تمام کتابهای کارن هورنای که در ایران منتشر شده خریدم تا در کتابخانه داشته باشم و جلو چشم باشد و به مرور آنها ترغیب بشم:)

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .