Menu


شخصیت شناسی – کارن هورنای و تامین امنیت اجتماعی (۳)


کارن هورنای و روش‌های تامین امنیت اجتماعی

در بحث‌های مربوط به شخصیت شناسی، قبلاً به معرفی کارن هورنای پرداختیم و سپس در مورد نبودن امنیت و زندگی عصبی حرف زدیم. با توجه به اینکه کارن هورنای مسئله عدم احساس امنیت و اضطراب را در انسان بسیار جدی می‌بیند، قسمت عمده‌ای از نظریه کارن هورنای بر روی «استراتژی‌های انسان‌ها برای تامین امنیت» متمرکز شده است.

اولین استراتژی مورد استفاده انسانها در دستیابی به امنیت، حرکت کردن به سمت مردم است.

بسیاری از ما احساس می‌کنیم اگر به سمت مردم حرکت کنیم و خواسته‌های آنها را رعایت کنیم، آنها ما را دوست خواهند داشت و ما را تایید و تحسین خواهند کرد. مثلاً زنی که می‌بیند همسرش او را آزار می‌دهد و با او خوب برخورد نمی‌کند، احساس می‌کند شاید اگر به خواسته‌هایش توجه داشته باشم  و بیشتر مطابق میل او راه بروم، او به من و بچه‌ها بیشتر توجه کند. به عبارتی اگر بخواهیم این رفتار را در یک باور کلیدی خلاصه کنیم، باید بگوییم که:

«اگر تو را دوست داشته باشم، تو به من آسیب نمی‌رسانی».

بدیهی است که حداقلی از این رفتار، چه در محیط خانواده و چه در محیط کار یا در گروه‌های دوستان، قابل درک است. اما شکل افراطی این رفتار می‌تواند آسیب‌های جدی به همراه داشته باشد.

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود. ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید:

ثبت نام   نمونه درسهای کاربر‌‌آزاد

  
  

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری شخصیت شناسی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه شخصیت شناسی

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

34 نکته برای شخصیت شناسی – کارن هورنای و تامین امنیت اجتماعی (۳)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : رز

  ازخوندن این مطلب خیلی لذت بردم .آخه این روزهااین موضوع ذهنم رودرگیرکرده بود .خیلی خوب دسته بندی شده بود .ولی این نکته برام عجیبه که چرابعضی ازدوستان میپرسن کدام روش بهتره ؟ همونطوری که شماتوضیح دادیدمابایدبتونیم تشخیص بدیم که درکجاوکدوم رفتارروبکاربگیریم .درواقع پرسش اینطوری مطرح میشه .من خودم خیلی درست عمل نمیکنم ولی درسالهای اخیرسعی میکردم ازهرسه روش به فراخورشرایط استفاده کنم .مثلا به شدت ازافرادی که افکارمنفی به من منتقل میکنندویاموجب بروزترس واضطراب دردرون من میشن دوری میکنم تاآسیب روانی نبینم یاازافرادومحیطی که صحبتهاشون محتوی نداره وبیشتربه قضاوت درمورددیگرانه دورمیشم .ودرمحیط کاریابخشهایی ازجامعه احساس میکنم بایدازموضع قدرت استفاده کنم تاموردآسیب قرارنگیرم  ازقدرت استفاده میکنم .قدرت دردفاع ازنظری که راجع به چگونگی انجام کارم دارم ودلایلم روباقدرت بیان میکنم ..درموردرفتاردوست داشتن برای رفع آسیب خیلی مثال اجتماعی بخاطرم نمیادولی میتونم این مثال روکه باتمام وجوددرک وتجربه اش کردم روبیان کنم من خیلی زیاددچاربیماریهای فیزیکی میشدم ودربحثهای خودشناسی خوندم که اگه خودت رودوست داشته باشی ذهن به جسمت آسیب نمیرسونه ودرسلامت بسرمیبره یعنی به عبارتی اگه خودمون رودوست داشته باشیم ازآسیب این افکارمنفی برفیزیکمون درامان هستیم ونتیجه اش روهم دارم میبینم ازسلامتی جسمی بیشتری برخوردارهستم .امیدوارم مفاهیم رودرست متوجه شده باشم ومثالهام بی ربط نبوده باشه .

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .