Menu


کارآفرینی و اشتباهات مالی در مرحله تولد کسب و کار


کارآفرینی و اشتباهات مالی در تولد کسب و کار

حتماً به خاطر دارید که در متمم کتاب دوره عمر سازمان را معرفی کردیم و همچنین وعده دادیم که بخشی از مباحث مرتبط با کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید را با استفاده از چارچوب این کتاب و البته نه محدود به محتوای آن مورد بحث و بررسی قرار بدهیم.

بحثمان با بررسی سازمان در مرحله تولد آغاز شد و در آنجا اشاره کردیم که تولد یک کسب و کار جدید به خودی خود کار سخت و دشواری نیست. بلکه چالش اصلی در تعهد به آن کسب و کار است.

در ادامه به بررسی برخی چالش‌های سازمانها در دوران طفولیت و نوزادی پرداختیم و اولین موضوعی که انتخاب کردیم عمل زدگی در سازمان‌ها بود. در ادامه این بحث می‌خواهیم به اشتباهات مالی کارآفرینان در مرحله طفولیت کسب و کار بپردازیم.

وقتی با کارآفرینان از کارآفرینی صحبت می‌کنی و از آنها می‌خواهی که در مورد کسب و کار جدیدی که راه‌اندازی کرده‌اند صحبت کنند، معمولاً حرف‌های آنها حول یک محور متمرکز است: ایده!

آنها مدام از ایده‌های خود می‌گویند و از اینکه این ایده‌ها چقدر نوآورانه است و بازار تا چه حد به آنها نیاز دارد. چیزی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد نقدینگی و جریان مالی در کسب و کار است. در گفتگو با اکثر کسب و کارهای نوپا، اگر به جای بحث روی ایده و نوآوری و اهمیت کارآفرینی بپرسید که اوضاع سرمایه در گردش خالص آنها چگونه است و چه برآوردی از روند آن طی ما‌ه‌های آتی یا سالهای آتی دارند، خیلی خوشحال نخواهند شد (متمم، تعریف سرمایه در گردش را به صورت مستقل شرح داده است).

اما به هر حال یک واقعیت وجود دارد و آن اینکه وضعیت سرمایه و نقدینگی از مهم‌ترین عوامل رشد یا شکست یک کسب و کار محسوب می‌شود و نمی‌توان به آن بی‌توجه بود. در اینجا به برخی از خطاهایی که شرکتها در دوران طفولیت خود در حوزه تامین مالی و مدیریت نقدینگی مرتکب می‌شوند اشاره می‌کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

contributors-icon

این درس با مشارکت سامان عزیزی تنظیم شده است.

تمرین:

چه موارد دیگری هست که بتوانیم به فهرست اشتباهات مالی کسب و کارها در دوران طفولیت اضافه کنیم؟

 
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    عاطفه اکبری ، مهدی آراسته ، سعید عباسپور ، ایمان میرزائی ، ابراهیم صیادی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

35 نکته برای کارآفرینی و اشتباهات مالی در مرحله تولد کسب و کار

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان عزیزی

  اشتباه گرفتن سود اسمي(سود روي كاغذ) با سود واقعي(حتي با فرض روبراه بودن مواردي كه شما در گزينه اول بهش اشاره كردين)
  - فرض كنيد قيمت تمام شده سبد خريد ما 80ميليون باشه و اين سبد رو 100ميليون فروختيم، سود روي كاغذ ما 20 ميليونه با فرض اينكه مثلا 5 ميليون هم هزينه كرده باشيم در نهايت 15 ميليون سود ماست روي كاغذ. خيلي وقتها شركا با در نظر گرفتن اينكه اين سود سود واقعي اونهاست ممكنه به برداشت اين سود اقدام كنند در صورتي كه تا زماني كه وجوه مربوط به اين فروش به طور كامل تسويه نشده باشه نميتوان اون رو سود در نظر گرفت-
  حتي خيلي وقتها ميزان واقعي فروش رو عدد 100ميليون در نظر نميگيرند و مقدار فروش تسويه شده رو به عنوان فروش وافعي در نظر ميگيرن
  -واسه شفاف شدن بيشتر اين اشتباه فرض كنيد توي اين فروش 100ميليوني ،10ميليونشو به يك مشتري فروخته باشيم و به هر دليل اون مشتري نتونه حالا حالاها! تسويه كنه،عملا 50درصد سود ما روي هواست با وجود اينكه روي كاغذ هم فروشش ثبت شده و هم سود حاصل از اون

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .