Menu


چند پیشنهاد برای افراد معتاد به کار


رهایی از اعتیاد به کار

در این درس می‌خواهیم چند پیشنهاد برای افراد معتاد به کار را با هم مرور کنیم. پیشنهادهایی که کمک می‌کنند فرد معتاد به کار، تا حدی از چنگ این بیماری رها شود و از تبعات منفی آن فاصله بگیرد.

البته می‌دانیم که اعتیاد به کار، انواع مختلفی دارد و همه‌ی افراد معتاد به کار را نمی‌توان در یک دسته گنجاند و به یک شیوه تحلیل کرد.

پس طبیعی است که نمی‌توانیم یک راهکار مشخص و ثابت را به همه‌ی معتادان به کار پیشنهاد کنیم و انتظار داشته باشیم که همه‌ی این نوع افراد، با یک الگوی مشابه و مشترک بتوانند از دام اعتیاد به کار رها شوند.

با توجه به این موضوع، قرار نیست همه‌ی راهکارهایی که در این‌جا مطرح می‌کنیم برای همه‌ی افراد معتاد به کار، مفید باشد و بهتر است شما از میان آن‌ها، مواردی را که با شرایط شما سازگاری بیشتری دارد انتخاب کرده و به‌کار بگیرید (+/+).

اولویت‌بندی، یک مهارت مهم و کلیدی است

مشکل بسیاری از افراد معتاد به کار، بحث اولویت‌بندی است. برای این افراد، کار با کار فرقی ندارد و همان وقت و انرژی را که برای جلسه‌ی برنامه‌ریزی استراتژیک صرف می‌کنند، به انتخاب رستوران برای ناهار شرکت هم اختصاص می‌دهند.

نتیجه هم این می‌شود که کارهای معمولی و کم‌‌اهمیت، بخشی از وقت مفید در طول روز را به خود اختصاص می‌دهند و وقتی ساعت کار به پایان رسید، تازه می‌بینند که کارهای مهمی باقی مانده است.

این شروع اضافه‌کاری و غرق‌شدن در کار و کاستن از سهمِ زندگی شخصی به نفع زندگی کاری است.

اگر شما هم جزو این گروه از افراد هستید، بهتر است برای اولویت‌بندی وقت بگذارید و عادت کنید که همه‌ی کارها و فعالیت‌ها را به یک چشم نبینید و سطح اهمیت متفاوتی برای آن‌ها قائل شوید.

مطالعه‌ی درس ماتریس آیزنهاور می‌تواند نقطه‌ی شروع خوبی برای این مسیر باشد.

محدودیت در دسترسی کامل به درس‌های خودشناسی و شخصیت شناسی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های خودشناسی و شخصیت شناسی برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است. با فعال کردن عضویت ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری نیز دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

فهرست درس‌های متمم

البته از میان همه‌ی درس‌ها و مطالب مطرح شده در متمم، شاید مناسب باشد در کنار درس‌های شخصیت شناسی، مطالعه‌ی درس‌های زیر را در اولویت قرار دهید:

  تحلیل رفتار متقابل

  چگونه شاد باشیم

  افزایش عزت نفس

  کاریزما و ویژگی های افراد کاریزماتیک

تمرین و مشارکت در بحث

اگر شما خودتان هم جزو افراد معتاد به کار هستید (یا بوده‌اید)، آیا راهکار و توصیه و پیشنهاد دیگری دارید که بتوان آن را به فهرست بالا افزود؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    احسان مومنی بشیوسقه ، فرزین ، علی قاسمی راد ، آفاق رحمانی ، داود عندلیب

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری اعتیاد به کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه اعتیاد به کار

قوانین کامنت گذاری در متمم

5 نکته برای چند پیشنهاد برای افراد معتاد به کار

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .