Menu


پرورش تسلط کلامی – نگاهی دقیق‌تر به کلمات – درس مقدماتی


پرورش تسلط کلامی و تفاوت‌های ظریف کلمات

در قسمت دوم درس عادت‌ها و اصول مرتبط با تسلط کلامی توضیح دادیم که یکی از نکات مهم در پرورش تسلط کلامی، توجه به تفاوت‌های ظریفی است که بین کلمات مشابه وجود دارد.

کلماتی که اکثر مردم در مکالمات روزمره، در کنار هم و به جای هم به کار می‌برند. توجه به تفاوت‌های ظریف کلمات، دو کارکرد بسیار مهم دارد:

کارکرد نخست، بسیار ساده است و همه‌ی ما آن را درک می‌کنیم:

تسلط کلامی

کارکرد دوم، تغییر سطح حساسیت ما به کلام و کلمات است.

اکثر انسانها هنگام گفتگو با دیگران، صرفاً روی انتقال کلیات پیام تمرکز دارند. وقتی می‌خواهند با من و شما حرف بزنند، به انتخاب کلمات، به ساختار جمله، به بهترین شیوه‌ی انتقال مفهوم و موارد مشابه فکر نمی‌کنند. بلکه طی فرایندی تقریباً ناآگاهانه، کلمات و جملات و اصوات را به هم وصل می‌کنند و حرف می‌زنند.

به همین دلیل، وقتی می‌خواهند در جمع‌های کوچک یا بزرگ حرف بزنند و مجبور می‌شوند به نحوه‌ی حرف زدن خود فکر کنند و بر روی آن تمرکز کنند، این کار انرژی زیادی از مغزشان می‌گیرد و نهایتاً باعث می‌شود که مغز برای مدیریت سایر فعالیت‌ها انرژی کافی نداشته باشد.

حاصل این شرایط، به صورت استرس زیاد، ریختن لیوان آب روی میز یا کامپیوتر، لرزیدن دست، گم کردن فایل و اسلاید، استفاده از کلمات نادرست، مکث‌های بی‌دلیل و تکرار کلمات و موارد مشابه، نمود پیدا می‌کند.

کسی که عادت می‌کند به تفاوت‌های ظریف کلمات فکر کند، سطح توجه و حساسیت او از انتقال کلی پیام، به شیوه‌ی انتقال پیام و دقت انتقال پیام و ابزارهای مورد استفاده در انتقال پیام، تغییر می‌کند. در چنین شرایطی، صحبت در جمع یا انجام گفتگوهای حساس، نیازمند تلاش و تمرکز مضاعف نخواهد بود و ذهن در آن زمان، می‌تواند سرگرم تحلیل و تفکر و شنیدن حرف‌های طرف مقابل و درک خواسته‌های او و جستجوی بهترین شیوه برای بیان خواسته‌ها و پیام‌های خود باشد.

قبلاً به شما گفته بودیم که درس تسلط کلامی، صرفاً برای کسانی مفید خواهد بود که به تمرین‌های آن توجه کنند و برای آن وقت بگذارند.

هنوز هم خواهش ما همین است. با توجه به اینکه جنس درس‌های بعدی با موضوع نگاه دقیق‌تر به کلمات، تقریباً شبیه جنس تمرین درس دوم عادتهای تسلط کلامی است، خواهش می‌کنیم برای استفاده‌ی بهتر از درس‌های آینده‌ با موضوع نگاه دقیق‌تر به کلمات، حتماً تمرین آن درس را حل کنید و اگر فرصت کردید تمرین دوستانتان را هم مرور کنید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

87 نکته برای پرورش تسلط کلامی – نگاهی دقیق‌تر به کلمات – درس مقدماتی

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : شهرزاد

  متن تمرین :

  من دلم میخواد علاوه بر اینکه علاقمندیم رو به این سری درس های پرورش تسلط کلامی با فشردن دکمه ی علاقمندی نشون میدم، به شکل تصویری! هم نشون بدم که چقدر به این درس علاقمندم:)

  همیشه با شور و شوق و ولع زیادی میام سراغش و میخونمش و مثل خوندن یک کتاب خوب، وقتی به جمله ی آخرش میرسم، دلم میخواست ای کاش به این زودی تموم نمیشد...

  و دلم میخواد باز خیلی زود ادامه اش رو بخونم.

  هر چه بیشتر این درس ها رو میخونم و تمرینهاش رو انجام میدم و بیشتر می آموزم و بیشتر روی کلمات و واژه ها حساس میشم؛ نوشتن و صحبت کردن خودم و حتی خوندن نوشته ها و شنیدن گفته های دیگران هم برام جذاب تر، زیباتر و دوست داشتنی تر میشه.

  باز هم خیلی ممنونم و با شوق زیادی منتظر ادامه ی این درسها هستم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .