Menu


پرورش تسلط کلامی- نگاهی دقیق‌تر به کلمات(۲): توسعه و پیشرفت


پرورش تسلط کلامی - تفاوت توسعه و پیشرفت - اختلاف‌های ظریف کلمات

بیشتر عادت دارید کدام ترکیب را در گفتگوهای خود به کار ببرید: کشورهای پیشرفته یا کشورهای توسعه یافته؟

در زندگی برنامه ریزی‌های خود را با چه هدفی انجام می‌دهید؟ پیشرفت یا توسعه؟ چه چیزی در محیط کار می‌تواند برای شما آزاردهنده باشد؟ اینکه جا برای پیشرفت شما در نظر گرفته نشده یا اینکه فضایی برای توسعه موقعیت شما وجود ندارد؟

ویل دورانت در کتاب لذت فلسفه‌ی خود با مرور تاریخ بشر و تغییراتی که در سبک و کیفیت زندگی‌اش به وجود آمده می‌پرسد: آیا پیشرفت واقعیت دارد؟ و توضیح می‌دهد که پاسخ به این سوال چندان ساده نیست. منظور او دقیقاً چه بوده؟ پیشرفت علم یا توسعه‌ی زندگی انسانها؟

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد فعال و کاربران ویژه متمم که حامی این پروژه هستند انجام می‌شود. کاربر آزاد فعال کسی است که حداقل بیست کامنت علمی با رعایت سیاست‌های کامنت‌گذاری متمم در این سایت داشته باشد. اگر هنوز کاربر آزاد متمم نیستند برای اطلاعات بیشتر، لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید. اگر علاقمند هستید که شما هم از متمم حمایت کنید می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید و به عنوان کاربر ویژه ثبت نام کنید.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری پرورش تسلط کلامی به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

192 نکته برای پرورش تسلط کلامی- نگاهی دقیق‌تر به کلمات(۲): توسعه و پیشرفت

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : محمدرضا شعبانعلی

  متن تمرین :

  ایده‌ی مقایسه با شطرنج، برای من ایده‌ی جالب و آموزنده‌ای بود. اگر من هم بخواهم به آن چیزی اضافه کنم می‌گویم:

  در شطرنج، یک حرکت به تنهایی می‌تواند به عنوان پیشرفت یا پسرفت تفسیر شود:

  کسی که پیاده‌اش را قربانی می‌کند تا وزیر روبرویی را از صفحه به بیرون براند، پیشرفت کرده است. کسی هم که اسب خود را بدون برنامه و دلیل خاصی و صرفاً به دلیل بی‌دقتی، در مقابل پیاده‌ی روبرو قرار می‌دهد و آن را از دست می‌دهد،‌ پسرفت کرده است.

  اما به نظرم می‌رسد برای ارزیابی توسعه، لازم است کل صفحه‌ی شطرنج را ببینیم و موقعیت کلیه‌ی مهره‌های خودمان و حریف را در نظر بگیریم.

  هر حرکتی (حتی حرکتی که ممکن است در نگاه ساده‌تر، پسرفت محسوب شود)‌ که بتواند جایگاه کلی من را در مقابل حریف در کل بازی بهتر کند یا زمین بازی را به زمین بهتری برای من تبدیل کند، گامی به سوی توسعه بوده است.

  شاید همین است که تحقیقات می‌گویند شطرنج بازان حرفه‌ای، حرکت‌ها را نمی‌بینند بلکه کل صفحه را می‌بینند و درست همانطور که ما چهره‌‌ی انسانها را می‌بینیم ودر کل احساس می‌کنیم که حالشان بهتر یا بدتر شده، می‌توانند بفهمند که با یک حرکت، چهره‌ی کلی صفحه بهتر یا بدتر می‌شود و همین است که شطرنج‌بازان برتر می‌توانند با ده‌ها نفر به صورت موازی بازی کنند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .