Menu


پایگاه داده یا دیتابیس (Database) چیست؟ (سواد دیجیتال)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۸۱۶۳
پیش نیاز مطالعه این درس:

از دوستان متممی انتظار می‌رود در پایان این درس بتوانند:

 • مفهوم دیتابیس یا پایگاه داده را به زبان ساده تشریح کنند.
 • توضیح دهند که چرا طراحان سیستم‌های نرم افزاری، احساس کردند که به سیستمی برای مدیریت داده‌ها نیاز دارند.
 • مثال‌هایی از کاربرد پایگاه داده یا دیتابیس را مطرح کنند.
 • چند مورد ساده از مزیت‌های استفاده از پایگاه داده را فهرست کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که این درس، با توجه به نیازهای تعریف شده و اهداف مربوط به درس سواد دیجیتال در متمم تدوین شده و همین که در پایان مطالعه‌ی درس، واژه‌ی پایگاه داده یا دیتابیس برای دوستان متممی آشنا و قابل درک باشد، هدف آموزشی درس تأمین شده است.

پایگاه داده یا دیتابیس چیست؟

اگر چه کلمه‌ی دیتابیس (Database) از دهه‌ی شصت میلادی وارد ادبیات تکنولوژی شده است، اما معنا و کاربردی که امروزه برای دیتابیس یا پایگاه داده در ذهن تداعی می‌شود، در ده‌های هفتاد و هشتاد میلادی شکل گرفته و طی سی سال اخیر، گسترده و فراگیر شده است.

کامپیوتر همانگونه که از نامش پیداست، در ابتدا قرار بود تنها مسئولیت محاسبه (Computation) را بر عهده داشته باشد و از همین رو، دغدغه‌ی جمع آوری اطلاعات و ثبت اطلاعات و نگهداری اطلاعات و استفاده از اطلاعات، چندان مهم و جدی نبود.

برنامه نویسان قدیمی، به خاطر دارند که واژه‌ی Data در میان نخستین نسل برنامه‌نویسان، تفاوت چندانی با متغیرهای محاسباتی (Variable) نداشت و وقتی از دیتا یا داده حرفی گفته می‌شد، عموماً منظور، نتایج میانی یا نهایی محاسبات کامپیوتری بود.

با توسعه فن آوری اطلاعات (IT)، محاسبه به نقش فرعی کامپیوترها تبدیل شد و مدیریت داده‌ها و اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا کرد. اگر چه مدیریت اطلاعات هم نیازمند زیرساخت‌های محاسباتی است، اما در لایه‌های بیرونی سیستم‌های کامپیوتری، آنچه عموم کاربران به آن توجه دارند را می‌توان به مدیریت اطلاعات نزدیک‌تر دانست.

نگهداری اطلاعات کارکنان یک سازمان، نگهداری شماره تلفن‌های دوستان، نگهداری ایمیل‌ها، آرشیو کردن فایل‌ها و اسلایدها، نگهداری اطلاعات مشتریان، ذخیره و گزارش دهی فروش سازمان، بیش از اینکه از جنس محاسبه باشند، از جنس دریافت، ذخیره، جستجو و گزارش‌دهی اطلاعات محسوب می‌شوند.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

دسترسی کامل به این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این مطلب، به سایر بحث‌هایی هم که تحت عنوان سواد دیجیتال مطرح می‌شوند دسترسی پیدا می‌کنید.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  اتوماسیون بازاریابی

  استراتژی محتوا

  دیجیتال مارکتینگ

  ایمیل مارکتینگ

  سئو

  شبکه های اجتماعی

  تولید محتوا

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

شاید برای شما جالب باشد که بدانید متمم، مانند هر سایت دیگری که بر پایه‌ی پلتفورم WordPress طراحی شده است، از ساختار MySQL برای ذخیره سازی داده‌ها شامل درس‌ها، اطلاعات کاربران، رفتار کاربران، کامنت‌ها و سایر داده‌های خود استفاده می‌کند.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: سعید رمضانی , لاله نوین , محمد مهدی موزه , شیرین , علی رسولی

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه سواد دیجیتال
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

15 نکته برای پایگاه داده یا دیتابیس (Database) چیست؟ (سواد دیجیتال)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : فواد انصاری

  تجربه شخصی

  در خصوص سیستم فایل یادمه که در سالهای 79 و 80 که در دبیرستان بودم(رشته کامپیوتر) و به زبان پاسکال برنامه می نوشتیم همانطور که شما اشاره کردید از سیستم فایل استفاده میکردیم و کاری که الان ظرف چند ثانیه انجام میدیم اونموقع با نوشتن 200 خط کد بود !‌

  چند سالی توی یک سازمان دولتی و در بخش مکانیزه (کامپیوتر) اونجا کار میکردم و الان هم خبر دارم برنامه ی انبارشان از سیستم فایل استفاده میکند و نه DBMS . اونموقع اگر مشکلی پیش میومد ما باید فایلهای خام رو که هر کدوم بخشی از اطلاعات را نگه میداشتند دوباره توی مسیر برنامه کپی میکردیم و بعد با دستورات ترمیم فایل دوباره فایل را درست میکردیم و بعد فایل معیوب رو در داخل فایل جدید کپی میکردیم. یعنی افتضاحات و اشتباهاتی پیش می آمد(همش هم توی شیفت کاری من !) و باید تنهایی درستش میکردم دوست داشتم سر به بیابون بزنم. بعدا تکه برنامه های کوچکی براشون نوشتم که Code page فایلها رو عوض میکردم و میتونستی همون فایل یا گزارش رو توی word باز کنی و کارها یه کم راحت شد. الان هم وقتی اونموقع یادم می افته حالم بد میشه.

  اونموقع سیستم عامل شبکه ما هم Novell NetWare بود که سال پابلیش اون دقیقا 1985 بود . تصورش رو بکنید یعنی سیستم عامل اونجا هم سن خودم بود. ولی من که با چند نوع لینوکس و ویندوز سرور کار کردم توی شبکه اون سیستم عامل 1985 رو  (Novell) به بقیه سیستم عاملهای سرور ترجیح میدادم. حتی یک بار هم مشکل پیدا نکرد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .