Menu


پایگاه داده یا دیتابیس (Database) چیست؟ (سواد دیجیتال)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۸۱۶۳
پیش نیاز مطالعه این درس:

از دوستان متممی انتظار می‌رود در پایان این درس بتوانند:

 • مفهوم دیتابیس یا پایگاه داده را به زبان ساده تشریح کنند.
 • توضیح دهند که چرا طراحان سیستم‌های نرم افزاری، احساس کردند که به سیستمی برای مدیریت داده‌ها نیاز دارند.
 • مثال‌هایی از کاربرد پایگاه داده یا دیتابیس را مطرح کنند.
 • چند مورد ساده از مزیت‌های استفاده از پایگاه داده را فهرست کنند.

لطفاً توجه داشته باشید که این درس، با توجه به نیازهای تعریف شده و اهداف مربوط به درس سواد دیجیتال در متمم تدوین شده و همین که در پایان مطالعه‌ی درس، واژه‌ی پایگاه داده یا دیتابیس برای دوستان متممی آشنا و قابل درک باشد، هدف آموزشی درس تأمین شده است.

پایگاه داده یا دیتابیس چیست؟

اگر چه کلمه‌ی دیتابیس (Database) از دهه‌ی شصت میلادی وارد ادبیات تکنولوژی شده است، اما معنا و کاربردی که امروزه برای دیتابیس یا پایگاه داده در ذهن تداعی می‌شود، در ده‌های هفتاد و هشتاد میلادی شکل گرفته و طی سی سال اخیر، گسترده و فراگیر شده است.

کامپیوتر همانگونه که از نامش پیداست، در ابتدا قرار بود تنها مسئولیت محاسبه (Computation) را بر عهده داشته باشد و از همین رو، دغدغه‌ی جمع آوری اطلاعات و ثبت اطلاعات و نگهداری اطلاعات و استفاده از اطلاعات، چندان مهم و جدی نبود.

برنامه نویسان قدیمی، به خاطر دارند که واژه‌ی Data در میان نخستین نسل برنامه‌نویسان، تفاوت چندانی با متغیرهای محاسباتی (Variable) نداشت و وقتی از دیتا یا داده حرفی گفته می‌شد، عموماً منظور، نتایج میانی یا نهایی محاسبات کامپیوتری بود.

با توسعه فن آوری اطلاعات (IT)، محاسبه به نقش فرعی کامپیوترها تبدیل شد و مدیریت داده‌ها و اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا کرد. اگر چه مدیریت اطلاعات هم نیازمند زیرساخت‌های محاسباتی است، اما در لایه‌های بیرونی سیستم‌های کامپیوتری، آنچه عموم کاربران به آن توجه دارند را می‌توان به مدیریت اطلاعات نزدیک‌تر دانست.

نگهداری اطلاعات کارکنان یک سازمان، نگهداری شماره تلفن‌های دوستان، نگهداری ایمیل‌ها، آرشیو کردن فایل‌ها و اسلایدها، نگهداری اطلاعات مشتریان، ذخیره و گزارش دهی فروش سازمان، بیش از اینکه از جنس محاسبه باشند، از جنس دریافت، ذخیره، جستجو و گزارش‌دهی اطلاعات محسوب می‌شوند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

شاید برای شما جالب باشد که بدانید متمم، مانند هر سایت دیگری که بر پایه‌ی پلتفورم WordPress طراحی شده است، از ساختار MySQL برای ذخیره سازی داده‌ها شامل درس‌ها، اطلاعات کاربران، رفتار کاربران، کامنت‌ها و سایر داده‌های خود استفاده می‌کند.

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری سواد دیجیتال به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

11 نکته برای پایگاه داده یا دیتابیس (Database) چیست؟ (سواد دیجیتال)

  تمرین برتر به انتخاب متممی ها در این درس (تا این لحظه)

  نویسنده تمرین : محسن نوری

  متن تمرین :

  حدود پانزده سال پیش آموزشهای طراحی دیتابیس با نرم افزار مایکروسافت اکسس رو گذروندم و به مرور شروع به طراحی بانکهای اطلاعاتی مختلف کردم از جمله اونها چندین سیستم اتوماسیون اداری برای دوستانم بود. دو سی آر ام یا سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان برای شرکتهای همکار و هم اکنون در حال طراحی بانک اطلاعاتی جهت مدیریت مجتمع تجاری با تعداد واحد بالا برای یکی از دوستان هستم.
  مهم ترین اصلی که در یک بانک اطلاعات باید رعایت بشه اینه که هر اطلاعات یک بار و فقط یک بار وارد بشه. از سخت ترین قسمتهای طراحی بانک اطلاعات همانطور که در اینجا بیان شد طراحی ساختار بانک اطلاعات و مدل ارتباط جداول اطلاعاتی با هم است که مرحله قبل از برنامه نویسی است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .