Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
پایلوت، ماکاپ و یادگیری از طریق اقدام


استراتژی یادگیری از طریق اقدام - متمم - محل توسعه مهارتهای من

«کمتر کسی می‌تواند به اندازه تحلیل‌گران مد پوشاک، راجع به آینده حرف بزند و حتی اگر هم غلط و نادرست گفت، هیچکس یقه آنها را نگیرد!». این حرفی است که دانکن واتس، محقق مرکز تحقیقات مایکروسافت، به عنوان مقدمه بحث «استراتژی یادگیری از طریق اقدام» مطرح می‌کند.

او در ادامه، به افراد زیادی در دنیا اشاره میکند که شغل‌شان پیش بینی آینده و تدوین استراتژی برای آن است. افرادی که عموماً در همان لحظه تدوین استراتژی هم، دلایل زیادی را آماده دارند تا برای شکست تحلیلها و پیش‌بینی های خود، اعلام کنند.

قبلاً اشاره کردیم که بسیاری از استراتژی‌ها، مرده به دنیا می‌آیند. به همین دلیل، بسیاری از سازمانها امروز به «یادگیری از طریق اقدام» فکر می‌کنند. به معنای اینکه به جای فکر کردن در اتاق‌های دربسته و تدوین تئوریک استراتژی، اقدام‌های عملی را آغاز می‌کنند تا به تدریج، با گرفتن بازخورد از مشتریان و رقبا، به تکمیل و اصلاح استراتژی های خود اقدام کنند.

در اینجا به دو مورد از مثال‌های جالب در این زمینه (شرکتهای YAHOO و  ZARA) اشاره می‌کنیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

۱- برای Crowdsourcing چه معادل فارسی پیشنهاد می‌کنید که مفهوم بالا را به شکل درست و تا حد امکان دقیق، منتقل کند؟

۲- یک کسب و کار خاص را انتخاب کنید و بگویید «یادگیری از طریق اقدام» به کدام شکل‌ها در آن امکان‌پذیر است؟

پایلوت، ماکاپ یا Crowdsourcing (در مورد پیشنهاد خود مثال بزنید و تحلیل کنید)

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: Mohammad Sh , محمد جواد شهابی نیا , علیرضا عباسی , محمدرضا , اسدالهی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

41 نکته برای پایلوت، ماکاپ و یادگیری از طریق اقدام

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : انصار رضائی

  حوزه كاري من كنترل پروژه هاي نرمافزاريه، يكي از ويژگي هاي اين پروژه ها ساختار نامعين محصول توليد شده هستش. قبلا از متدولوژي هاي آبشاري با مراحل (تحليل - طراحي- تست- پياده سازي) استفاده ميشد و مشتري تا زمان تكميل محصول، نميتوانست آن را مشاهده كند و در آخر به دليل عدم مشاركت مشتري در توسعه نرخ شكست اين پروژه ها بالا بوده است، امروزه با توسعه متدولوژي هاي چابك و به طور خاص اسكرام فرايند توسعه به صورت incremental و  iterative  انجام ميشه و هر دوهفته يه نسخه به كاربر ارايه ميدن و فيدبك كاربر رو براي ادامه فرايند توسعه و اولويت بندي نيازمندي ها در نظر ميگيرند. به اولين نسخه اين ارايه اگه اشتباه نكنم پروتوتايپ ميگن و تفاوتش با ماكاپ در اينه كه ماكاپ فقط نمايشيه اما پروتوتايپ يه حداقل عملكردي رو داره كه به نظرم توضيحاتش در متن لازمه.

  مثال خارج از حوزه نرم افزار ميتونه ساخت بدنه يا شاسي خودرو باشه كه براي انتخاب جنس آلياژ به كار رفته ممكنه چندين نمونه اوليه بسازن و تست كنن و سپس در مورد توليد انبوه تصميم بگيرن. فك كنم تو صنعت خوروسازي بهش مدل مفهومي ميگن كه تفاوتش با ماكاپ اينه كه كار ميكنه و صرفا نمايشي نيست.

  مثال ديگرش هم نسخه هاي بتاي سيستم عامل هاست كه ابتدا در اختيار برنامه نويسان قرار ميگيره كه برنامه هاي خودشون رو براساس آن اصلاح كنند و بهبود دهند، سپس نسخه همگاني در اختيار كاربران قرا بگيره تا اين اطمينان حاصل بشه كه نرم افزارهاي قبلي كاربران عملكرد خودشون رو از دست نمي دهند.

  مثال ديگه از پروتوتايپ در حوزه طراحي بورد هاي الكترونيكيه كه ابتدا بر روي بورد هاي breadboards ساخته ميشوند و سپس در مورد طراحي نهايي بورد تصميم گيري ميشه.

  بخوام تفاوت پروتوتايپ و پايلوت رو بگم تو حوزه نرم افزار پايلوت بعد از مراحل مختلف پروتوتايپ  و تكميل محصوله كه نرم افزار در اختيار بخش كوچكي از سازمان/ كاربران قرار و مورد استفاده قرار مي گيره  و بعد از اينكه به عملكرد آن مطمين شدن و باگ هاي موجود برطرف شد، براي پياده سازي در كل سازمان برنامه ريزي و اقدام ميشه

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .