Menu


ویژگی های شخصیتی کارآفرینان


ویژگی های شخصیتی کارآفرینان چیست

درباره‌ی ویژگی های رفتاری و شخصیتی کارآفرینان بسیار گفته و نوشته‌اند.

اما این موضوع، جنبه‌های مختلفی دارد و تا صورت مسئله را به شکل دقیقی مشخص نکنیم، نباید انتظار داشته باشیم که به یک پاسخ دقیق و قابل‌اتکا دست پیدا کنیم.

مثلاً آیا باید کارآفرین را با یک کارمند در رده‌های معمولی یک سازمان مقایسه کنیم؟ یا وقتی از کارآفرینی و ویژگی های شخصیتی کارآفرین‌ها حرف می‌زنیم، باید آن‌ها را در مقایسه با مدیران عاملی که کارآفرین نیستند بسنجیم؟

با توجه به این‌که بسیاری از کارآفرینان، لااقل در ابتدای راه‌اندازی کسب و کار، خود در جایگاه مدیریت مجموعه‌شان هم قرار می‌گیرند،  مخلوط شدن نقش مدیر و کارآفرین، تفکیک ویژگی‌های شخصیتی را دشوار می‌کند. 

فرض کنیم کسی می‌گوید کارآفرین‌ها، اهل تصمیم گیری شهودی هستند. به فرض که چنین باشد، آیا این مسئله را باید به کارآفرین بودن این افراد ربط بدهیم؟ یا ناشی از جایگاه مدیریتی‌شان بدانیم؟

شاید حتی یک مدیرعامل هم که صرفاً‌ حقوق می‌گیرد و نقشی در خلق کسب و کار نداشته، به علت جایگاه شغلی‌اش به سراغ تصمیم‌گیری شهودی برود.

به همین علت، محققانی که می‌خواهند دستاورد تحقیق‌شان معتبرتر و قابل اتکا‌تر باشد، مدیران ارشد کارمند را با کارآفرینانی که در جایگاه مدیریت ارشد هستند مقایسه می‌کنند.

ویژگی های شخصیتی کارآفرینان بر اساس مدل پنج عامل شخصیت

در درس شخصیت شناسی توضیح دادیم که می‌خواهیم مدل پنج عاملی را به عنوان ابزار اصلی خود در مباحث شخصیت‌شناسی متمم در نظر بگیریم.

بنابراین طبیعی است که اکنون از خود بپرسید: «کارآفرین‌ها بر اساس مدل پنج عاملی شخصیت، چه ویژگی‌هایی دارند و این ویژگی‌ها در قالب چه رفتارهایی بروز می‌کنند؟»

پیش از این‌که ادامه‌ی درس را بخوانید، لحظه‌ای با خود فکر کنید و سعی کنید بر اساس تجربه‌ها و تحلیل‌های شخصی‌تان در این زمینه حدس بزنید. یعنی بگویید که کارآفرین‌ها در هر یک از ابعاد پنج‌گانه‌ی زیر، در مقایسه با مدیران ارشدِ غیر کارآفرین، چه وضعیتی دارند (کدام فاکتور قوی‌تر و کدام ضعیف‌تر است):

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های کارآفرینی برای اعضای ویژه متمم امکان‌پذیر است.

پس از فعال کردن اشتراک ویژه در متمم، به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در این‌جا ببینید:

  نقشه راه یادگیری درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  تصمیم گیری

  مدل کسب و کار

  طرح تجاری

  ارزش آفرینی

  دوره MBA (پیگیری منظم مجموعه درس‌ها)

تمرین و مشارکت در بحث

چنین تحقیق‌ها و گزارش‌هایی برای شما چه پیامی دارند؟ آیا آن‌ها را صرفاً یک گزارش توصیفی می‌بینید که متوسط وضعیت کارآفرین‌ها را شرح می‌دهند؟ آیا فکر می‌کنید چنین گزارش‌هایی می‌توانند برای کسانی که قصد دارند در مسیر کارآفرینی پا بگذارند، پیامی داشته باشند؟ آیا از آن‌ها می‌توان برای تغییر و اصلاح الگوی رفتاری بهره گرفت؟

گزارشی که ارائه شد تا چه حد با منطق و تجربه‌ی شخصی شما هم‌سو بود؟ آیا پیش از خواندن نتیجه، خودتان هم همین تفاوت‌ها را حدس زده بودید؟

چه تحقیقات دیگری دیده‌اید که به ویژگی‌های شخصیتی کارآفرین‌ها پرداخته‌اند و برای شما مفید بوده‌اند؟ (لطفاً حتماً لینک تحقیق را بگذارید و به نقل نتیجه اکتفا نکنید)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم زادسر ، کیوان علیمحمدی ، رضوان ، عرفان اعتضادزاده ، متین

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

4 نکته برای ویژگی های شخصیتی کارآفرینان

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .