Menu


ویدئو مارکتینگ چیست؟ اهمیت، مزایا و نکاتی درباره ویدئو مارکتینگ


ویدئو مارکتینگ

کسی که در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا فعالیت می‌کند دیر یا زود به این سوال می‌رسد که آیا باید از محتوای ویدئویی هم در فعالیت‌های بازاریابی خود استفاده کنم؟ و اگر قرار است چنین کاری انجام شود، چه سهمی از محتوای خود را به ویدئو اختصاص دهم؟

از همین‌ نقطه، بحث ویدئو مارکتینگ آغاز می‌شود و جایگاه، مزایا، دردسرها و تأثیر ویدئو مارکتینگ مورد توجه قرار می‌گیرد.

دنیای ویدئو مارکتینگ دنیایی بزرگ و گسترده است و تنوع سلیقه‌ی فراوانی هم در آن وجود دارد. کافی است به این فکر کنید که تولید و انتشار یک ویدئوی سی ثانیه‌ای در اینستاگرام با هدف فروش یک کیک و انتشار یک ویدئوی نود دقیقه‌ای در آپارات برای برندسازی شخصی، هر دو زیرمجموعه‌ی ویدئو مارکتینگ محسوب می‌شوند.

این تنوع گسترده باعث می‌شود که نتوانیم به سادگی حکم‌های کلی درباره‌ی میزان اهمیت ویدئو مارکتینگ و جایگاه آن صادر کنیم.

اما با این حال، در این درس می‌کوشیم به برخی از جنبه‌های ویدئو مارکتینگ بپردازیم و توضیح دهیم که ویدئو مارکتینگ در استراتژی محتوا چه جایگاهی پیدا می‌کند.

ویدئو مارکتینگ چیست؟

ما در این درس، هر نوع استفاده از ویدئو با هدف معرفی، ترویج، فروش یا برندسازی را ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی می‌نامیم. ویدئو مارکتینگ می‌تواند برای یک ایده، کالا، خدمت، شخص، شهر و … مورد استفاده قرار گیرد.

چون موضوع بحث ما دیجیتال مارکتینگ است، فرض ما بر این است که این ویدئو‌ها قرار است در سایت و وبلاگ یا شبکه ‌های اجتماعی یا سایر پلتفرمهای اجتماعی (مثلاً‌ نرم‌افزارهای پیام‌رسان) منتشر شوند یا از طریق ایمیل مارکتینگ به دست مخاطبان برسند.

اهمیت ویدئو مارکتینگ

معمولاً برای اثبات اهمیت ویدئو مارکتینگ به این نکته اشاره می‌کنند که سایتی مثل یوتیوب حدود دو میلیارد کاربر دارد (+). در کشور خودمان هم، بر اساس رتبه‌بندی الکسا سایت آپارات یکی از سه سایت برتر ایران محسوب می‌شود.

این رتبه‌بندی‌ها و این حجم از کاربران نشان می‌دهد که افراد بسیاری در دنیا به محتوای ویدئویی علاقه‌مند هستند و برای مشاهده‌ی ویدئو وقت می‌گذارند.

با این فرض، بسیار منطقی است که محتوای ویدئویی به عنوان یکی از گزینه‌ها در تولید محتوا مورد توجه قرار گیرد.

هدف شما از ویدئو مارکتینگ چیست؟

در ویدئو مارکتینگ هم مانند همه‌ی انواع بازاریابی محتوا لازم است ابتدا هدف خود را مشخص کنید. این انتخاب هدف، روی محتوای ویدئو، مدت زمان ویدئو و پلتفرم‌هایی که ویدئو را در آن‌ها منتشر خواهید کرد تأثیر می‌گذارد.

یکی از رایج‌ترین هدف‌های ویدئو مارکتینگ، افزایش آگاهی از برند است. به این معنا که شما انتظار ندارید ویدئوی شما بلافاصله به فروش یا اقدام خاصی منتهی شود. همین‌که مخاطب با برند شما آشنا شود و در جاهای دیگری که برند را می‌بیند، آن را بشناسد از نظر شما کافی است.

اما ویدئو مارکتینگ می‌تواند با هدف افزایش فروش هم انجام شود. این یکی از رایج‌ترین انواع ویدئو مارکتینگ است که در آن، مستقیم به سراغ معرفی محصول و ویژگی‌های آن می‌روید (مدل FAB در فروش می‌تواند در این‌جا مفید باشد).

کاربرد دیگر ویدئو مارکتینگ می‌تواند کمک به سئو باشد. به این معنا که ویدئو را در وب‌سایت خود قرار می‌دهید و انتظار دارید که به کمک این ویدئو، رتبه‌ی شما در صفحه‌ی نتایج موتورهای جستجو بهبود پیدا کند. این کار معمولاً در صفحات فرود یا سایر صفحه‌های کلیدی وب‌سایت انجام می‌شود.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه درس

مجموعه درس‌های تولید محتوا و استراتژی محتوا برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده‌اند. هم‌چنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  شبکه های اجتماعی

  گیمیفیکیشن

 سواد دیجیتال

  دیجیتال مارکتینگ

  دوره MBA

مشارکت در بحث

در صورتی که در زمینه‌ی ویدئو مارکتینگ تجربه داشته‌اید و نکات تکمیلی دیگری به ذهن‌تان می‌رسد،‌ خوشحال می‌شویم که دانش و تجربه‌ی خود را با دوستان خود در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    حسن پیوسته گر ، بهنام مرادی سرشت ، آرش تقی پور ، عــــــــــبدالله ، محمدصالح ناصحی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تولید محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تولید محتوا

قوانین کامنت گذاری در متمم

4 نکته برای ویدئو مارکتینگ چیست؟ اهمیت، مزایا و نکاتی درباره ویدئو مارکتینگ

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .