Menu


خطاهای شناختی تصمیم گیری – درس ۱: هیوریستیک و مغز خطاساز


هیوریستیک و میان‌بر مغز

برآورد می‌شود که مغز انسان به طور متوسط حدود ۲۵ وات انرژی مصرف می‌کند (بین ۱۵ تا ۸۰ وات در ساعات مختلف شبانه‌روز). این واقعیت،‌ جالب توجه و باورنکردنی است که مغز انسان،‌ با انرژی خیلی کمتر از یک لامپ معمولی،‌ می‌تواند حجم گسترده‌ای از پردازش‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را انجام دهد. بدیهی است که طراحی خاص مغز و کارکرد شبکه‌های عصبی درهم‌تنیده‌ی آن، می‌تواند دلیلی برای عملکرد قوی این سیستم بزرگ اما کم‌مصرف باشد. اما تعبیر زیبای دانیل کانمن را هم نباید فراموش کرد که مغز انسان، برای این عملکرد بالا،‌ میان‌بر‌هایی را هم آموخته و به کار گرفته است. میان‌برهایی ارزشمند که اگر چه موجب بقای نسل بشر بر روی این کره‌ی خاکی شده‌اند، اما منشاء بسیاری از خطاهای قضاوتی و ادراکی ما هم بوده‌اند.

در این نوشته برخی از این خطاها را به همراه یکدیگر به صورت خیلی مختصر مرور می‌کنیم:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

به عنوان نکته‌ی جانبی پایانی شاید جالب باشد نگاهی به مقایسه‌ای که نشریه‌ی Scientific American بین مغز انسان و سایر تجهیزات دیجیتال در دنیای امروز انجام داده است بیندازیم. کامپیوتر‌های امروزی از لحاظ حجم اطلاعات قابل پردازش و سرعت پردازش با مغز انسان قابل مقایسه‌اند اما از نظر راندمان و بازده، هنوز مغز به میزان قابل توجهی جلوتر است…

 

مغز انسان در مقابل کامپیوتر

تمرین:

با جستجویی در اینترنت یا مطالعه‌ی کتاب‌های حوزه‌ی تصمیم گیری، نمونه‌های دیگری از خطاهای هیوریستیک مغز انسان را اینجا بنویسید. در ادامه، هر یک از این خطاها به صورت مستقل و با تمرین‌های جداگانه مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. توضیحات مبسوط و مثالها را در آینده زیر هر یک از عناوین مستقل مطرح خواهیم کرد.

 

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تصمیم گیری به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

250 نکته برای خطاهای شناختی تصمیم گیری – درس ۱: هیوریستیک و مغز خطاساز

     
    دوست گرامی مشاهده دیدگاههای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .