Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
ویندوز هولوگرافیک و دستگاه هولولنز مایکروسافت و پارادایم جدید


ویندوز هولوگرام و هولولنز مایکروسافت

زمانی که در نخستین ماه سال ۲۰۱۵ میلادی، مایکروسافت از پروژه‌ی چند ساله‌ی خود تحت عنوان ویندوز ۱۰ نسخه هولوگرافیک به صورت رسمی پرده برداری کرد و دستگاه هولولنز خود را معرفی کرد، مشخص شد که ظاهراً این شرکت قصد دارد، گام بزرگ بعدی را در دنیای سیستم‌های عامل بردارد. گامی که می‌توان تاریخ دنیای کامپیوتر را به قبل و بعد از آن،‌ تقسیم کرد. شرکت مایکروسافت، هم اکنون از برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکشین‌ها هم دعوت کرده است که اپلیکیشن‌های جدیدشان را برای هولولنز ویندوز ۱۰ بنویسند و تولید کنند.

البته واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، مفاهیم تازه‌ای در دنیای کامپیوتر نیستند. همچنانکه مفهوم لمس کردن صفحه‌ی نمایش در زمانی که شرکت اپل، آن را وارد تجهیزات خود کرد، تازه نبودند. اما وقتی شرکت‌های بزرگ، تکنولوژی‌ و دستاورد سالهای اخیر علم را با قیمت تجاری و به صورت گسترده، وارد فضای عمومی جهان می‌کنند، می‌توان گفت که دنیا وارد مرحله‌ی جدیدی شده است.

دوستان عزیز متمم که درس پارادایم را در سلسله مباحث مدل‌های ذهنی خوانده‌اند، شاید زمان خوبی باشد که یک بار دیگر به آن درس فکر کنند و برای ما، در اینجا بنویسند که چنین تغییراتی تا چه حد می‌توانند به تغییر پارادایم منتهی شوند و در چه صورت، ممکن است در حد ابزاری جدید برای کارهای قدیمی باقی بمانند.

چون پاسخ این تمرین را به زودی طی یک یا دو سال آتی به صورت عمومی خواهیم دید و تجربه خواهیم کرد، ارزش آن را دارد که به عنوان یک تحلیل آینده نگرانه، برایش وقت بگذاریم و مدتی بعد، به پاسخ تمرین‌هایمان بازگردیم و ببینیم تا چه حد، توانسته‌ایم مفهوم ابزار و پارادایم را به خوبی درک کنیم.


پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

تمرین:

بعد از مرور درس پارادایم، تحلیل خود را از اثر این تحول جدید در شکل حداقلی آن (فقط تغییر ابزار) و شکل حداکثری آن (تغییر پاردایم) ارائه کنید.

تقلب ۱: اگر می‌خواهید در زمینه‌‌ی پارادایم به درسی و با دقت بیشتری تحلیل کنید، حتماً مدل مک لوهان در تغییر تکنولوژی‌ را هم یک بار بخوانید تا چارچوب ذهنی بهتری برای تحلیل در اختیار شما قرار گیرد.

تقلب ۲: می‌توانید مقالاتی که وال استریت ژورنال در تحلیل و تایید تاثیرگذاری این تکنولوژی منتشر کرده است را مرور کنید (منبع ۱، منبع ۲) و همینطور نگاهی هم به تحلیل فوربس بیندازید که معتقد است این حرکت جدید مایکروسافت، چندان گام بزرگتری از Nintendo نیست و حتی به اندازه‌ی XBox هم تاثیرگذار نخواهد بود(منبع). شاید نگاهی به گزارش ناسا هم بیندازید خوب باشد که توضیح داده همکاری‌هایش با مایکروسافت در این حوزه، چه تحولی در مسیر اکتشاف مریخ ایجاد می‌کند (منبع)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رضا شجاعی ، محمد حسین قاسمی ، محمد هادی شجاری ، م.اب سالان ، مجید مرادی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدلهای ذهنی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدلهای ذهنی

قوانین کامنت گذاری در متمم

134 نکته برای ویندوز هولوگرافیک و دستگاه هولولنز مایکروسافت و پارادایم جدید

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مصطفی هادیان

  در شکل حداقلی:
  بهبود تماشای تصاویر و فیلم های سه بعدی.
  بهبود فضای شخصی و privacy (همانطور که هدفون فضای شخصی را برای شنیدن انسان خصوصی تر کرد، هلولنز هم برای دیدن همان تاثیر را میگذارد).
  آسان کردن طراحی سه بعدی
  بهبود نحوه ی ارتباط انسان با ماشین
  تا حدودی میتواند جایگزین ابزارهایی مثل تلویزیون و موبایل و تبلت شود
  ----------------------------------------------

  در شکل حداکثری:
  میتوان گفت که با هلولنز ماوس و صفحه لمسی کنار میرود و همین ارتباط اشاره ای جای آنها را میگیرد.[منبع 1]

  به نظر من هلولنز اگر موفق و فراگیر شود (همانطوری که گوشی موبایل فراگیر شد)، میتواند زندگی ما را متحول کند.
  به این صورت که دیگر جا و مکان فیزیکی معنی ندارد. یعنی اگر الان میتوانیم با نقطه ی دیگری از جهان ویدیوکنفرانس داشته باشیم، با یک هلولنز موفق در آینده خواهیم توانست در هر لحظه هر جا را که خواستیم به صورت
  سه بعدی ببینیم و در آنجا راه برویم (این را ناسا[منبع 3] میگوید که دانشمندان خواهند توانست از دفتر کارشان روی مریخ راه بروند).
  مثلا میتوان کلاسی را مثال زد که هر یک از دانشجویانش در نقاط مختلفی از جهان هستند و استاد به تنهایی در دفترش ایستاده- با استفاده از نسل های خیلی پیشرفته تر هلولنز- همه ی دانشجویان را به صورت سه بعدی روبروی خودش میبیند و صدایشان را میشنود.
  همینطور دانشجویان هم استاد را به صورت سه بعدی میبینند و صدایش را میشنوند. البته اگر کمی بیشتر در آینده حرکت کنیم، دانشجویان هم همدیگر را میتوانند ببینند.
  یعنی یک کلاس واقعی مثل کلاس های عادی دانشگاه ولی با این تفاوت که هر کس در گوشه ای از جهان در اتاق خودش نشسته است.

  میتوان گفت که هلولنز به نوعی توانایی طی الارض را به انسان امروز میدهد البته نسخه ی فقط دیداری و بدون لمس فیزیکی آن!
  با این وصف، شاید بتوان گفت که دیگر در بسیاری از موارد سفر کردن شاید بی معنی شود.(اگر این اتفاق بیفتد آنگاه قیمت وسیله های نقلیه و نفت هم ممکن است به شدت افت کند!)

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .