Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
هوش هیجانی در مدل EQ-i (روون بار-اُن)


هوش هیجانی و پرسشنامه بارون

قبلاً به دانیل گلمن و زحماتی که برای ترویج مفهوم هوش هیجانی کشید اشاره کردیم. همینطور در بحث هوش هیجانی: واقعیت علمی یا ابزار تجاری، گفتیم که روون بار-اُن

بسیاری از مفاهیم دیگر را هم تحت عنوان هوش هیجانی مطرح کرد و مدلی را ساخت که به نام EQ-i شناخته می‌شود. این مدل قبلاً با عنوان EQ-i 1.0 مطرح شده بود که با کمی تغییرات الان نسخه دوم آن EQ-i 2.0 معرفی و ارائه می‌شود. مدل EQ-i پرسشنامه‌ای هم دارد که در آن هر یک از این پارامترها سنجیده می‌شوند و آن را می‌توانید از طریق این لینک دانلود کنید: پرسشنامه هوش هیجانی

اما واقعیت این است که پرسشنامه‌ ها، نمی‌توانند کمک زیادی به ما بکنند. مفاهیمی که در حوزه‌های علوم رفتاری مطرح می‌شوند آنقدر عمیق و گسترده هستند که با چند پرسش به سادگی قابل سنجش نیستند. ما سلسله نوشته‌های هوش هیجانی در متمم، تلاش می‌کنیم هر یک از این مفاهیم را با مثال و توضیح و بحث و تمرین، شفاف‌تر کنیم. باور گروه متمم بر این است که مدل EQ-i بخشی از مطالبی را که الزاماً زیرمجموعه هوش هیجانی نیستند را هم،‌ زیر این عنوان قرار داده است. اما از آنجا که نامها و عناوین صرفاً بهانه‌ای برای یادگیری مهارت‌ها هستند، در این زمینه حساسیت زیادی به خرج نمی‌دهیم.

مدل EQ-i پنج حوزه مختلف را زیر مجموعه هوش هیجانی می‌داند و البته برای هر کدام از آنها هم زیرمجموعه‌هایی را تعریف می‌کند:

– ادراک از خود یا Self Perception

– بیان احساسات خود یا Self Expression

– ایجاد و توسعه روابط با دیگران Interpersonal

– به کار گیری و مدیریت احساسات برای تصمیم گیری‌های بهتر Decision Making

– مدیریت تنش در مواجهه با چالش‌ها یا Stress Management

در نوشته‌های بعدی این سری، هر یک از موارد فوق را به صورت جداگانه و به تفصیل بررسی می‌کنیم.

 

هوش هیجانی - متمم - محل توسعه مهارتهای من

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: فرزاد ناصحی , سعید قبادی , حسن حیدی , مجید جاودانی , شهرزاد

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری هوش هیجانی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه هوش هیجانی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

24 نکته برای هوش هیجانی در مدل EQ-i (روون بار-اُن)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مونا محمدی

  سلام دوست گرامی
  امیدوارم این توضیحات برگرفته از کتاب هوش هیجانی گلمن ،پاسخی به سوال شما باشه.
  مهمترین وجه دیدگاه گاردنر ،چندگانه دانستن هوش است.این مدل از مفهوم هوش بهر به عنوان عاملی منفرد و تغییرناپذیر بسیار فراتر می رود : استعداد فضایی که مثلا در هنرمندان و معماران برجسته دیده میشود؛نبوغ جنبشی که در انعطاف و ظرافت جسمانی کسانی مثل مارتا گراهام یا مجیک جانسون به چشم می خورد و نبوغ موسیقی هنرمندانی چون موتزارت و ....با این حال گاردنر، چندان موشکافانه به نقش هیجان ها نپرداخت.اگر چه دو حوزه ی هوش درون فردی و میان فردی ، مولفه ها و مقدماتی هستند که در قالب هوش هیجانی از آن یاد میشود.
  یکی از اسرار برملاشده ی روانشناسی این است که نمره های درسی، هوشبهر یا نتایج آزمون استعداد تحصیلی علی رغم ارزش و ابهتشان در میان عموم، نمی توانند قاطعانه پیش بینی کنند که چه کسی در زندگی موفق خواهد شد. مجموعه ای مهم از خصوصیات دیگری به غیر از هوش بهر که هوش هیجانی نام دارد _یعنی توانایی هایی مانند اینکه فرد بتواند انگیزه ی خود را حفظ نماید و در مقابل ناملایمات پایداری کند، تکانش های خود را کنترل کند و کامیابی را به تعویق بیندازد،حالات روحی خود را تنظیم کند و نگذارد پریشانی خاطر، قدرت تفکر او را خدشه دار سازد.با دیگران همدلی کند و امیدوار باشد_ در موفقیت افراد تاثیر گذاراست.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .