Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
هوش هیجانی ، برداشت از خود و خودشکوفایی


هوش هیجانی و خودشکوفایی - متمم - محل توسعه مهارتهای من

در نوشته‌های قبلی، بعد از تعریف مدل هوش هیجانی روون بار-اُن، در مورد برداشت از خود و اهمیت آن در هوش هیجانی حرف زدیم و گفتیم که برداشت از خود را می‌توان در سه زیرشاخه مختلف بررسی کرد: احترام به خود، خودآگاهی احساسی و خودشکوفایی.

در این نوشته، به صورت ساده و ابتدایی به مفهوم خودشکوفایی می‌پردازیم. خودشکوفایی ترجمه‌ی عبارت Self-Actualization است. اگر بخواهیم این عبارت را لغت به لغت ترجمه کنیم، میتوان گفت: «چیزی را که در خودم می‌بینم، در دنیای بیرون به واقعیت تبدیل کنم».

لغت خودشکوفایی از جمله لغت‌هایی است که در روانشناسی توسط افراد زیادی به کار رفته. راجزر، مازلو، گلدشتاین و ده‌ها نفر دیگر، به معانی مشابه از این واژه استفاده کرده‌اند. اگر چه فراگیر شدن عمومی این لغت را، قطعاً باید مدیون آبراهام مازلو دانست. مازلو معتقد بود که بالاترین نیاز در انسان، به ظهور رساندن توانمندی‌های خود است. به شکلی که احساس کند ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را می‌شناسد. برای پرورش آنها اقدام می‌کند و هم اکنون نیز از قسمت عمده ظرفیتی که داشته استفاده کرده است.

خودشکوفایی اگر به صورت دقیق و کاربردی تعریف شود، یکی از معیارهای خوب ارزیابی نگرش انسانهاست. امروزه در دنیا مدیران منابع انسانی به شیوه‌های مختلف می‌کوشند در جلسات مصاحبه شغلی، تخمینی از اینکه فرد تا چه حد در مسیر خودشکوفایی قرار دارد به دست بیاورند.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

با توجه به مطالبی که در بالا عنوان شد، اگر شما به عنوان مدیر منابع انسانی یک شرکت، بخواهید ببینید که یک مصاحبه شونده، تا چه حد در مسیر خودشکوفایی قرار دارد، از چه سوالاتی استفاده می‌کنید؟ (لطفاً به جای توضیح عمومی، دقیقاً جمله‌بندی سوال را بنویسید)

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مهتاب فاطمی , ابوالحسن موسی خانی , محمد پورمحمود , میثم خسروانی , معین

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری هوش هیجانی به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه هوش هیجانی

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

64 نکته برای هوش هیجانی ، برداشت از خود و خودشکوفایی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  با سلام به دوستای عزیزم و عذر خواهی از این بابت که بازم میخوام روده درازی کنم :

  از نظر مازلو (Maslow ) یک فرد خودشکوفا ، فردی است که نگاهی خلاقانه به زندگی داره و تمام تلاشش رو میکنه که قابلیت های بالقوۀ خودش رو بالفعل کنه . خود مازلو که پایه گذار سلسله مراتب نیازهای انسان بود تاکید می کنه که ترتیب ارضای این نیازها در افراد مختلف متفاوته و به عوامل زیادی بستگی داره . ممکنه در یک فرد ، نیاز به عزت نفس از اولویت بالاتری نسبت به نیاز به عشق و دوست داشته شدن برخوردار باشه یا حتی نیاز به خودشکوفایی در بعضی افراد ، یر نیازهای پایه ای تر تقدم داشته باشه . با همۀ این اوصاف ، مازلو یک سری خصوصیات که در افراد خودشکوفا مشترک هستند بدون توجه به اینکه تحصیل کرده هستند یا بی سواد ، فقیر هستند یا غنی ، سرشناس باشند یا ناشناس رو به این شکل ابراز میکنه :
  1- درک کافی از حقیقت و واقعیت : به این معنی که افراد خودشکوفا ، قادر به قضاوت صادقانه و صحیح در موقعیت های مختلف هستند و نسبت به دروغ و عدم صداقت ، بسیار حساس هستند . این افراد ، آزادانه واقعیتها رو همونطور که هست می بینند .
  2- به راحتی پذیرای خودشون ، اطرافیانشون و طبیعت هستند : این افراد ، فطرت و ذات انسانی خودشون رو با تمام فراز و فرودش می پذیرند و با صبوری و ملایمت ، تضادها و کاستی های دیگران که تابع شرایط انسانی هست رو می پذیرند .
  3- به تجربیات و قضاوت های خودشون تکیه می کنند : برای شکل دادن به عقاید و دیدگاه های خودشون ، مستقل از محیط و فرهنگ جامعه عمل می کنند .
  4- صریح و طبیعی رفتار می کنند : با خودشون صادق هستند و ترجیح میدن اونطور که بقیه می خوان نباشن
  5- متمرکز بر وظیفشون هستند : فکر میکنند نوعی رسالت و ماموریت در زندگیشون دارن و خودشون (بدون حساب کردن روی بقیه ) می بایست رسالتشون رو ، هر چند فراتر از توانشون به انجام برسونن . افراد بشردوستی مثل مادر ترزا و آلبرت شوایتزر نمونه های بارز افرادی با این مشخصه هستند .
  6- خودمختاری : افراد خودشکوفا نیازی به نظارت و نیروی بیرونی برای انجام کارهاشون ندارن . اینها تمایل دارند مستقل از سایرین و بی نیاز به دیگران عمل کنند
  7- سپاسگذاری و قدردانی مستمر : افراد خودشکوفا مدام برای نعمت ها و خوبی های هر چند پیش پا افتاده و ابتدایی زندگی ، شکرگزار هستند . دیدن غروب آفتاب یا حتی یک گل ، همان حسی رو در وجودشون تداعی میکنه که برای اولین بار در برخورد با اون اتفاق در وجودشون ایجاد شد ، حتی اگر بارها و بارها این اتفاق تکرار بشه . همانند هنرمندان و کودکان ، نوعی " معصومیت نگاه " در وجودشون به چشم می خوره
  8- برقراری روابط عمیق میان فردی : این افراد به برقراری روابط دوستانه و عاشقانۀ عمیق با اطرافیان مشهور هستند
  9- احساس آرامش در تنهایی : علیرغم روابط خوشایندی که با دیگران دارند ، قدر تنهایی رو خوب می دونن و از تنها بودن ، احساس آرامش می کنند
  10- تجربۀ اوج : تمام نمونه های مورد آزمایش مازلو ، نوعی وقوع مکرر تجربۀ اوج رو گزارش کردن ( لحظات خودشکوفایی موقت ) . این وقایع با احساساتی همچون احساس وجد ، همراهی ، درک عمیق و همدلی همراه بوده . افراد خودشکوفا نوعی حس به جهان پیرامونشون و افراد غریبه در خودشون حس می کردند که هرگز در گذشته اون حس رو تجربه نکرده بودند
  11- نوعی دلسوزی و همدلی اجتماعی ناشی از انسانیت در وجودشون هست
  12- دوستان معدود : به جای برقراری روابط سطحی بسیار زیاد ، تعداد معدودی دوست بسیار صمیمی و نزدیک دارند
  به طور خلاصه ، افراد خودشکوفا نوعی احساس امنیت در وجودشون هست ، مضطرب نیستند ، زندگانی میکنند نه زنده مانی ( به قول محمدرضای عزیز ) ، از نظر اجتماع افرادی مقبول و موجهی هستند ، به سایرین عشق می ورزن و زندگی کاملی رو تجربه می کنند .
  مازلو معتقد هست که انگیزۀ انسان به تلاش اون برای دستیابی به تکامل و تغییر به وسیلۀ رشد و توسعۀ مهارتهای فردیش بستگی داره . انشانهای خودشکوفا تمام تلاش خودشون رو می کنند تا توانایی های خودشون رو بروز بدن . به این مفهوم که تمایل فرد برای خودشکوفایی ، همان تمایلش برای تبدیل توانایی های بالقوۀ خودش به توانایی های بالفعل هست .
  " شکل خاص تبلور خودشکوفایی در افراد مختلف متفاوت هست . ممکنه در یکی خودشکوفایی به شکل تبدیل شدن به یک مادر ایده آل متجلی بشه ، در یکی به شکل تمایل به ورزش و قهرمانی ، در دیگری به صورت گرایش به نقاشی و یا اختراع بروز کنه " (Maslow,1943,pp.382.383 )
  خودشکوفایی بدون در نظرگرفتن اینکه شما کی هستید میتونه در هر فردی بروز کنه . افراد فقیر و تنگدست هم می تونن خودشکوفایی رو تجربه کنن . نتیجۀ تحقیقات نشون داده که افراد فقیر و تنگدست هم قادر به دستیابی به نیازهای سطوح بالاتر مثل عشق و دارایی در سلسله مراتب نیازها هستند .
  مهم نیست که ما کی هستیم ، ما هم می تونیم خودشکوفایی رو تجربه کنیم
  به امید آن روز زیبا
  ارادتمند همۀ هم خونه ای های عزیز و محمدرضای محترم

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .