Menu


هنر مقدمه چینی در مذاکره برای ارسال پیامها


هنر مقدمه چینی در مذاکره برای ارسال پیامها

جلسه‌ی مدیران آغاز شد.

همه دور میز نشستند و هر کدام، نقدهای خود را به عملکرد مدیرعامل مطرح کردند.

شرکت در بحران قرار گرفته بود و فرصت خوبی بود تا هر کس، هر گلایه‌‌‌ای را که تاکنون فرصت مطرح کردن آن را نداشت، مطرح کند.

مدیرعامل با سکوت و آرامش، صحبت‌های همه را شنید.

سپس سخنان خود را این‌طور آغاز کرد: با تمام احترامی که برای تیم مدیریتی شرکت قائل هستم…

مدیران میانی شرکت، لازم نبود برای شنیدن باقی جملات منتظر بمانند. به قول خودشان، تمام شستشوهای مدیریتی، با تمام احترام آغاز می‌شود!

مهارت مقدمه چینی برای انتقاد در مذاکره یک مهارت ارزشمند است

مقدمه چینی، یکی از هنرهای ارزشمند در ارتباطات و مذاکره است که بسیاری از ما با وجود آگاهی از اهمیت آن، شیوه‌های نادرستی را برایش به کار می‌گیریم.

اجازه بدهید دو مورد از رایج‌ترین اشتباهات مربوط به مقدمه چینی را با هم مرور کنیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

کمی با خودتان فکر کنید و ببینید هنگام ارسال پیام‌های منفی، تا چه حد طرف مقابل را به سمت موضع دفاعی سوق می‌دهید؟

ضمناً اگر موردی را به خاطر دارید که فردی، از شما با رعایت دو معیار ذکر شده در این درس، انتقاد کرده است، خوشحال می‌شویم آن را با ما هم در میان بگذارید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    نورالدین حسینی ، محبوبه سادات میروکیلی ، محسن مرادزاده ، رحیمه سودمند ، کیوان علیمحمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری اصول و فنون مذاکره به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه اصول و فنون مذاکره
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

65 نکته برای هنر مقدمه چینی در مذاکره برای ارسال پیامها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد

  ممنون بخاطر یه درس خوب دیگه که باعث میشه هنر مذاکره رو بهتر و بیشتر یاد بگیریم. به این فکر میکردم که چقدر خوبه که بتونیم هر بار با داشتن آگاهی بیشتر؛ ارتباط بهتر، موثرتر و آرومتری با آدم های دیگه مخصوصا اونهایی که در زندگیمون جایگاه ویژه ای دارند، داشته باشیم.

  نمیدونم تا چه حد میتونه مربوط باشه، اما وقتی این مطلب خوب رو خوندم، و اینکه "یکی از هنرهای مهم مذاکره کننده، مقدمه چینی برای ارسال پیام‌هاست."، یاد یکی از فایلهای خوب و مفید ترفندهای مذاکره افتادم. فایلی که محمدرضای عزیز در اون فایل، در مورد مفهومی به نام «تاتولوژی» صحبت می کرد.

  امیدوارم اگر این فایل خوب رو تا حالا گوش ندادید، حتما وقتی بذارید و بهش گوش بدید، اما چند نکته ی این فایل، و یادآوریش برام خیلی جالب و مفید بود و حس کردم به این درس از درسهای مذاکره هم میتونه نزدیک باشه و دوست داشتم بخاطر ارتباطی که حس میکردم، اینجا بنویسمش. از جمله این نکات:

  "تاتولوژی 3 کاربرد داره: 1-برای طفره رفتن از جواب دادن به یک سوال. 2-برای آروم کردن فضای ملتهب و پرتنش مذاکره. (یعنی به عنوان عاملی که میتونه به عنوان یک عامل تنش زدا کمک کنه) 3-برای پرکردن فضای سکوت ای که به وجود اومده. (و چقدر درست میگفت: "تحمل سکوت از تحمل حرف زدن سخت تره"...)

  و نکته ی دیگری که در این فایل در مواجهه با کسی که از تاتولوژی استفاده میکنه، برام جالب و مفید بود اینکه "تاتولوژی اگر سهم کوتاهی از گفتگو رو بگیره، میتونه کمک کنه و اگر می بینیم طرف مقابل ما داره سعی می کنه که فضا رو آرام کنه و به هر دلیل میخواد کمی بار رو سبک کنه، ما هم بپذیریم و یه مقدار با او همراهی کنیم و بذاریم فضا کمی آروم تر بشه و کمی حس همدلی ایجاد بشه."

  و نکته خیلی خوب و مفید دیگری که محمدرضا در این فایل اشاره کرد اینکه برای پیدا کردن مهارت در این زمینه، خیلی خوبه که مهارت هامون رو در حوزه مهارت ارتباطی و همچنین تسلط کلامی افزایش بدیم. و مخصوصاً خوندن درس حرف زدن مدیریت شده و Toastmaster رو پیشنهاد کرد. فکر میکنم، شنیدن اون فایل و همچنین بالا بردن مهارتمون در همین حوزه هایی که در بالا اشاره شد، میتونه به مهارت ما در همین درس و هنر مقدمه چینی در مذاکره هم کمک زیادی بهمون بکنه.

  گذشته از همه ی این حرفها... در کل فکر میکنم، گاهی یک چیزی میتونه این موضوع رو خیلی غم انگیز کنه و اون اینکه فرد مقابل ما به نوعی از مقدمه چینی های ما - که البته باید سعی کنیم نکات خوب این درس رو درش رعایت کنیم - به نوعی، سوگیری یا Bias داشته باشه و مقدمه چینی ها یا حتی تاتولوژی ما رو که به خاطر محبت یا علاقه ی خاصی که به اون شخص داریم و دلمون نمیخواد تا جایی که امکان داشته باشه، با بیان خواسته ای که به هر دلیلِ درست یا غلط، مدتهای زیادی بوده که آزارمون میداده؛ او رو ناراحت و آزرده اش کنیم، به چیز دیگری تعبیرش کنه... چیزی که واقعا نیت و قصد ما نبوده و نخواهد بود. و اینکه دیگه فرصتی برای شنیده شدن یا دیده شدن یا جبران بهت نده. شاید هیچوقت نتونه تصور کنه که  این شرایط، چقدر میتونه برای اون آدم، سخت و غم انگیز باشه.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .