Menu


در هدف گذاری برای آینده به نتیجه فکر کنید و نه اقدام‌ها


هدف گذاری و تکنیک های آن

در این درس می‌خواهیم به یک پرسش ساده بپردازیم: چگونه هدف تعیین کنیم؟

نکته‌ای که در این‌جا درباره هدف گذاری مطرح می‌شود، ممکن است بسیار واضح به نظر برسد؛ اما اگر برنامه ریزی های گذشته‌ی خود یا هدف گذاری اطرافیان را بررسی کنید، موارد بسیاری را خواهید یافت که مصداق بی‌توجهی به این نکته محسوب می‌شوند.

بنابراین حتی در صورتی که محتوای این درس ساده به نظر می‌رسد، خواهش می‌کنیم آن را جدی بگیرید و با دقت مطالعه کنید. اجازه بدهید بحث را با این سوال آغاز کنیم:
فرض کنید یکی از دوستان‌ شما می‌گوید که هدف زیر را برای خود تعیین کرده است: می‌خواهم طی یک سال آینده، هر روز یک عدد نان سنگک تازه بخرم. یا دوست دیگری چنین هدفی را تعیین کرده است: می‌خواهم صد روز متوالی، هر روز کفش‌هایم را جفت کنم.

احتمالاً این نوع هدف گذاری را یک شوخی در نظر خواهید گرفت.

اما آیا هدف گذاری برای یاد گرفتن یک فعل انگیسی در روز یا ده صفحه مطالعه در شب، تفاوت قابل ملاحظه‌ای با مثال های هدف گذاری مطرح شده در ابتدای این درس دارند؟

همه‌ی این هدف‌ها از جنسِ وظیفه (Task) یا اقدام (Initiative) هستند. اقدام‌ها به خودی خود، معنا ندارند؛ مگر این‌که در بسترِ یک هدف تعریف شوند:

خرید نان سنگک تازه، وقتی معنا پیدا می‌کند که بدانیم شما برای تغییر سبک زندگی خود هدف گذاری کرده‌اید و این یکی از اقدام‌هایی است که در این راستا برای خود در نظر گرفته‌اید.

جفت کردن کفش‌ها یک اقدام است و وقتی معنا پیدا می‌کند که بدانیم هدف شما افزایش نظم در زندگی است و در این راستا یکی از چند (یا چند ده) اقدامی که انجام می‌دهید، جفت کردن کفش‌هاست.

 یاد گرفتن فعل یک اقدام است و اگر هدف گذاری شما بر مبنای کسب امتیاز مشخصی در تافل یا آیلتس باشد، یا با خودتان قرار گذاشته باشید که یک سال بعد، بتوانید کتاب مورد علاقه‌ی خود را به زبان اصلی و به صورت روان بخوانید، معنا پیدا می‌کند.

یک نکته در هدف گذاری به شکل دیگری هم می‌توانیم بگوییم که ارزش اقدام‌ها در این است که رسیدن به یک خواسته‌ی معنادار را تسهیل می‌کنند.

هدف گذاری برای اقدام ممکن است شما را بی‌انگیزه کند

وقتی برای یک نتیجه‌ی بزرگ و مشخص، هدف گذاری می‌کنید، احتمالاً می‌توانید مسیرهای متفاوتی برای رسیدن به آن بیابید و در نظر بگیرید.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

این درس برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر درس‌های مرتبط با انگیزش هم دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقمندی شما به این موضوع، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

 شخصیت شناسی

 تحلیل رفتار متقابل

 مهارت کار تیمی

 حمایت اجتماعی

 مدیریت استرس

آیا تجربه‌ای – در زندگی خود یا اطرافیان یا در محیط کار – دارید که اقدام جدی‌‌تر از هدف در نظر گرفته شده باشد و به همین علت در مسیر هدف اصلی، انعطاف‌ناپذیری یا سرخوردگی یا خستگی یا بی‌انگیزگی شکل گرفته باشد؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    نرجس میرعباسی ، یلدا اصلانی ، متین ، پریسا محمودی ، علی طاعتی مرفه

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری انگیزش-و-هیجان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه انگیزش-و-هیجان
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

113 نکته برای در هدف گذاری برای آینده به نتیجه فکر کنید و نه اقدام‌ها

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نیلوفر کشاورز

  این بهترین تعریف و دسته بندی است که تا به حال در مورد هدف گذاری و اقدام خوانده ام. عالی بود . ممنون.

  و اما تجربه من :

  من از باشگاه رفتن متنفرم‌.

  یکی از اقداماتی که همیشه اصرار داشته ام به زور در برنامه هفتگی ام آن را بگنجانم ، هفته ای حداقل دو روز باشگاه رفتن است. من بارها و بارها در طول عمرم باشگاه ثبت نام کرده ام و هر بار با هر بهانه مهم یا کم اهمیتی ، اولین چیزی که از برنامه ام آن را حذف کرده ام باشگاه رفتن بوده است.

  از طرف دیگر بسیار مراقب سلامتی جسمانی و روحی ام هستم.

  به نظر خودم با توجه به آنچه که از این درس یاد گرفته ام ، من هدفم را باید سلامتی جسمانی و تقویت عضلات می گذاشتم. بعد یک لیست اقدام درست میکردم از کارهایی که برای تقویت عضلات و تناسب اندام می توانستم انجام دهم مانند: پیاده روی، کوه پیمایی، باشگاه رفتن، شنا، دوچرخه سواری.

  بعد در طول هفته یا ماه با حفظ تنوع در فعالیت هم از فشار باشگاه رفتن برای خودم کم میکردم و هم خیالم از این بابت که از نظر جسمانی تحرک کافی دارم، راحت میشد. آن وقت به جای هر بار فقط به این دلیل که پول داده ام به باشگاه بروم خیالم راحت بود که با اقدام جایگزین دیگری می توانم برای سلامت جسمم تلاش کنم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .