Menu


نکته هایی در مورد موفقیت که کمتر به ما میگویند (۲)


نکته هایی در مورد موفقیت که کمتر به ما میگویند

در قسمت اول بحث در مورد نکته هایی در مورد موفقیت با هم درباره موارد مختلفی صحبت کردیم.

به اینکه موفقیت، همیشه شاد و شیرین نیست و اینکه موفقیت نقطه توقف و سرمنزل مشخصی ندارد.

همچنین به این مسئله اشاره کردیم که تردیدهایی هستند که همیشه با ما باقی می‌مانند. حتی زمانی که دیگران ما را موفق می‌دانند و حتی در خلوت خود، به این باور می‌رسیم که موفق شده‌ایم.

آخرین سوال، این بود که آیا واقعاً همین را می‌خواستم؟ سوالی که بسیاری از انسانهای موفق، آگاهانه یا ناآگاهانه، با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

در قسمت دوم این بحث، می‌خواهیم موارد دیگری را با هم بررسی کنیم.

برای دیگران، شکست شما هم می‌تواند به اندازه موفقیت‌تان هیجان انگیز باشد

success-points-1

همه از موفقیت ما خوشحال نمی‌شوند

بعید است کسی انتظار داشته باشد که با موفقیت او، همه خوشحال شوند. جایی که چنین فضایی شکل گرفته باشد، دیگر دنیا نیست و می‌توان آن را بهشت نامید.

اما شاید شگفت انگیزترین تجربه‌ی مشترک افراد موفق، تغییر رابطه‌ی دوستانشان با آنها باشد. کسانی که به صورت پیش فرض، احساس می‌کرده‌اند باید از موفقیت و رشد آنها خوشحال شوند.

ما فراموش می‌کنیم که انسانهایی که روح و ذهن‌شان بزرگ نشده و توسعه نیافته، از رشد دوستانشان لذت می‌برند، اما به شرطی که هنوز کمی پایین‌تر از آنها باشند.

بسیاری از کسانی که برای رفع ثروت فقرا دعا می‌کنند، منظورشان این است که وضع فقرا، کمی از اینکه هست،‌ بهتر شود. اما اگر به آنها بگویند که وضع همه‌ی فقرا، در اثر نیایش آنها، از وضع خودشان هم بهتر خواهد شد، شاید در خواسته‌‌ی خود تجدید نظر کنند!

البته تنها دلیل این رفتار، حسادت یا کوته نظری نیست. گاهی اوقات، موفقیت بیشتر تو، می‌تواند بسیاری از توجیه‌هایی را که من برای رشد نکردن و پیروز نشدن دارم، زیر سوال ببرد.

به هر حال، کافی است در میان افرادی که نردبان رشد و موفقیت را طی کرده‌اند، جستجو کنید تا ببینید که اکثر آنها تجربه‌ی مشترکی دارند:

success-points-4

چالش‌های اصلی افراد موفق، عمدتاً درونی است تا بیرونی

success-points-5نمونه‌ی سوالهایی از جنس “آیا من این را می‌خواستم” که شما هم در بحث آن مشارکت داشتید، از این جنس هستند.

سوالاتی که می‌توانند احساس ما را به موفقیت، بهتر یا بدتر کنند و تاثیر قابل توجهی روی تجربه‌ی ما از موفقیت بگذارند. اما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

موفقیت، عموماً کنترل ما را روی زندگی، کمتر می‌کند

برنامه آخر هفته‌ی شما چیست؟

کسی که هیچ شغل و موقعیتی ندارد و هر روز دنبال کار است، احتمالاً خواهد گفت: برنامه‌ای ندارد. نمی‌تواند هم داشته باشد. چون پولی برای هزینه کردن ندارد.

کسی که کمی پس انداز دارد یا یک موقعیت شغلی و درآمد معمولی، احتمالاً در مورد یک مسافرت یا شاید دیدن یک فیلم در سینما و یا شاید تجربه‌ کردن یک رستوران یا شاید برگزاری یک مهمانی کوچک فکر کند.

کسی که در نگاه دیگران (و با معیارهای متعارف جامعه)، فردی موفق است احتمالاً دست بسته‌تری خواهد داشت.

مهم نیست که موفقیت او، از جنس شهرت باشد یا ثروت یا قدرت.

قدرتمند، نمی‌تواند هر جایی برود، چون همیشه کسانی هستند که ممکن است او و قدرتش را تهدید کنند.

اهل شهرت، نمی‌تواند هر جا که می‌خواهد برود، چون دیگران فضای شخصی‌اش را از او خواهند گرفت.

مدیر یک مجموعه هم، احتمالاً باید ببیند که مسئول دفترش، برای آن روز چه برنامه‌هایی در نظر گرفته و چه جلساتی را ثبت کرده است و آیا مسئول دفترش، برای او مرخصی و فرصت استراحت لحاظ کرده است یا نه (که عموماً هم پاسخ منفی است. فقط شاید جلسات سبک‌تر، تماس‌های معمولی‌تر، دیدارهای کم تنش‌تر، برای آن روز درنظر گرفته شده باشند. آن هم شاید!).

success-points-2

به همین دلیل است که:

success-points-3

آیا همه‌ی اینها را گفتیم که بگوییم موفقیت بد است و نباید به دنبال آن بود؟ قطعاً چنین نیست.

اما به نظر می‌رسد باید دقت داشته باشیم که اگر موفقیت را، تنها بر اساس معیارهایی که دیگران آنها را می‌شناسند و می‌سنجند، پیگیری کنیم، خطرات و سختی‌ها و تلخی‌های زیادی در مسیرمان خواهد بود.

همان بحثی که در اتاق گفتگو در مورد رابطه رضایت و موفقیت مطرح شده و هنوز هم ادامه دارد.

موفق شدن، نیازمند اندیشدن و تلاش کردن است و می‌تواند بسیار هم شیرین و لذتبخش باشد.

به شرط اینکه فرصت داشته باشیم در طول مسیر موفقیت، بارها و بارها از خودمان بپرسیم: دقیقاً به دنبال چه هستیم؟

به جز مواردی که در قسمت اول و دوم این مطلب مطرح شده، چه نکات دیگری در مورد موفقیت می‌شناسید که شاید چندان شیرین نیستند و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند؟

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

دوره MBA

فنون مذاکره | تصمیم گیری

تحلیل رفتار متقابل | پرورش تسلط کلامی

افزایش عزت نفس | چگونه شاد باشیم

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: سهیلا ش , بی نام , نوشین , دانشور , ابوالفضل تقیان نسب

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری سبک زندگی من به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه سبک زندگی من
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

126 نکته برای نکته هایی در مورد موفقیت که کمتر به ما میگویند (۲)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  علی جان.

  موفقیت در این بحث، به ثروت و قدرت و شهرت محدود نشده.

  همچنانکه در بحث موفقیت و رضایت و سطح انتظارات، به وضوح بر این مسئله تاکید شده است.

  در همان جملات، صریحا تاکید شده است که: «بر اساس معیارهای متعارف جامعه».

  به این معنا که اگر یک نفر اراده ای برای رسیدن به هدف داشته باشد، فقط ماهی 500 هزار تومان درآمد داشته باشد، شغل ثابت نداشته باشد، رضایت درونی داشته باشد، کسی او رو نشناسد و هیچ نوع موقعیت اجتماعی و قدرتی نداشته باشد، شما هرگز نمی‌توانید هیچ روزنامه یا برنامه رادیویی یا تلویزیونی دیگری را قانع کنید که با او به عنوان یک فرد موفق، مصاحبه کنند! حتی خود شما، هم به سادگی موفق بودن او را نخواهید پذیرفت.

  اما فرد دیگری که ماهی یک میلیارد تومان درآمد دارد، یک خودروی با قیمت متوسط (حدود ششصد میلیون تومان تا یکی دو میلیارد تومان)‌ سوار می‌شود. در حال حاضر از افسردگی شدید رنج می‌برد و اعتیاد هم دارد و شبکه ارتباطی نسبتاً قدرتمندی هم دارد، تقریباً می‌تواند در اکثر مجامع عمومی، صندلی افراد موفق را از آن خود نماید و کسی در اطلاق صفت موفقیت به او، به سادگی تشکیک نخواهد کرد (اگر هم بکند، احتمالاً برچسب حسادت خواهد خورد).

  متمم، واژه‌ها را با وسواس بسیار جدی به کار می‌گیرد و قیدها، صفت‌ها، حروف اضافه و کلیه‌ی کلمات را با نهایت دقت انتخاب می‌کند و انتظار دارد شما هم در مطالعه یا بازنقل آن، همان جدیت و وسواس و دقت را به کار بگیرید.

  ضمن اینکه همچنانکه در بحث دن اریلی در مورد شانس و بدشانسی تاکید شده است، مفهومی به نام شانس، معنای علمی ندارد که کسی بتواند میزان معتنابهی از آن را در اختیار داشته باشد. مگر اینکه منظورمان از این واژه، یک تصادف موردی خوشایند باشد.

  کسی می‌تواند بگوید خوش شانس است که در هزار بار تاس ریختن، به صورت سیستماتیک و پیوسته و در هر بار تکرار آزمایش، بیش از 166 بار عدد 6 بیاورد.

  ضمناً اگر هم چنین کسی پیدا شد، چنین قابلیتی بیش از آنکه به چنان فردی باز گردد، به معیوب بودن تاس باز خواهد گشت و به جای تشویق آن فرد، بهتر است به تعویض آن تاس فکر کنیم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .