Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


آیا داخل کتاب‌هایی که دوست دارید چیزی می‌نویسید؟


آیا داخل کتابها می‌نویسید؟

از کجا می‌فهمید که کسی یک کتاب مشخص را چقدر دوست داشته است؟ از این‌که تمام حاشیه‌ها و متن کتاب، از رنگ و هایلایت و توضیح و دست‌نوشته پُر باشد؟ از این‌که جلد کتاب خراب شده و کثیف باشد؟ از این‌که روی بعضی برگه‌ها ته‌مانده‌ی چای و شکلات ببینید؟

یا این‌که کتاب، چنان تمیز باشد که به سختی کسی بتواند بپذیرد لای آن باز شده است؟

این موضوع ساده، دستمایه‌ی نگارش مطلبی است که در ادامه می‌خوانیم. لوری هرتزل (Laurie Hertzel) نویسنده و روزنامه‌نگار توانمندی که بیش از دو دهه با استار تریبیون (Star Tribune) همکاری کرده، خاطرات و دیدگاه خود را در این زمینه نوشته است.

ما بخش‌هایی از مطلب او را در قالب پاراگراف فارسی می‌آوریم تا گفتگو و تبادل‌نظر و نقل خاطرات و دیدگاه‌ها در زیر مطلب، ساده‌تر و فارغ‌ از چارچوب باشد.

اما این سبک نوشته را می‌توان به عنوان درسی در نوشتن هم خواند. روایت مطلبی ساده، اصیل و برخاسته از دل که می‌تواند مخاطبان خود را نیز به سادگی جذب کند:

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    خسرو بوشهری ، یاسمین کسایی ، امیر حسن عارف اصل ، پرنیان خان زاده ، علیرضا عسگری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری چالش نوشتن به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه چالش نوشتن
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱۵ نظر برای آیا داخل کتاب‌هایی که دوست دارید چیزی می‌نویسید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پوریا بهروان

  -          چرا کتاب های دست دوم را دوست داری؟
  -         چون زندگی کرده اند. پیدا کردن ردپای دیگران را دوست دارم.
  یادداشت ها، شماره تلفن ها، یکی دو تا چیز که بین صفحه ها جا گذاشتن،
  فکر کردن به سرگذشتشون، اینکه مال چه کسی بودند را خیلی دوست دارم،
  زندگی های جدیدی را تو ذهنم، تو خیالاتام خلق می کنم...*

  دیالوگ هایی بودند از فیلم تنها (ساخت کشور ترکیه سال 2008 به ترکی استانبولی: Issız Adam) که اولین بار عبارت زندگی کردن کتاب ها را شنیدم.
  من هم فکر می کنم باید به کتاب ها اجازه داد زندگی کنند و باهاشون زندگی کرد. وقتی اولین بار قرار بود مدرسه برم، کتاب ها را خریدیم و من با ذوق به جلدشون نگاه می کردم، خوشحال بودم کتاب هایی که قبلا دست دختر دایی پسر خاله هایم دیده بودم را دارم و حالا قرار هست در مدرسه اون ها را بخوانم. مادرم همراه با کتاب ها چند برگ کاغذ کادو و مقداری هم نایلون خریده بود. اول جلد کتاب ها را با کاغذ کادو پوشوند، بعد اسم من رو روش نوشت و بعد با نایلون جلدشون کرد(احتمالا قرار بود waterproof بشن). در طول سال دوست داشتم جلد کتاب ها را دوباره ببینم، اگر جایی از جلد ضدآب کتاب خراشی بر می داشت سعی می کردم خیلی غیرعمدی طور کاغذ کادو هم به اون حادثه دچار بشه تا بتونم دوباره نگاهی به عکس و جلد اصلی کتاب بندازم. سال تحصیلی تموم شد و گفتند دیگه کاری با این کتاب ها نداری و حالا سال بعد در کلاس دوم می تونی کتاب های جدید بخونی. خیلی سریع رفتم سروقت کتاب ها و نایلون و کاغذ کادو ها را پاره کردم. جلد کتاب ها نوِ نو مونده بودند، تقریبا مثل همون روز اول و ظاهرا تدبیر مادر کارگر واقع شده بود. چقدر دلم سوخت، احساس می کردم چیزی از دست دادم که بعدها اسمش را زندگی ناکرده گذاشتم. اما بعد از اون دیگه هیچ وقت کتاب های مدرسه را کادو پیچ نکردم و قرار شد به همون نایلون waterproof کفایت کنیم.
  کتاب هایی که زندگی می کنند معمولا با تجربه تر میشن، رشد می کنند و حتی گاهی به کتاب های بالاتری تبدیل میشن، اگرچه شاید در این مسیر مثل موبی دیکِ هرمان ملویل زخم هایی هم بر تنشون بمونه.
  من هم معتقدم باید حاشیه های کتاب را نوشت، علامت های رمزی گذاشت که شاید فقط خودِخودمون معنیشون رو می بدونیم. نوشتن و هایلایت کردن فکر کنم تکنیک هایی هستند که باعث میشن یک مطالعه فعال داشته باشیم و از طرفی هم می تونند چیزهایی را به کتاب اضافه کنند که شاید به درک بهتر مطالب یا غنی تر شدن محتواش کمک کنه.

  * شاید ترجمه دقیق و درستی از دیالوگ نداشته باشم برای همین عین متن اون را هم اینجا به اشتراک میگذارم.
  ?Neden ikinci el kitapları seviyorsun-

  .Yaşanmışlıkları yüzünden. Başkalarına ait izler bulmayı seviyorum-
  .Notlar, telefon numaraları, sayfaların içinde unutulmuş bir iki şey
  Onların hikayelerini, kimlere ait olduğunu düşünmeyi çok seviyorum
  ...Yeni hayatlar yaratıyorum kafamda… Düşlerimde
  Issiz adam

   

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .