Menu


نامه ای به گذشته


نامه ای به گذشته

می‌گویند همه‌ی نصیحت‌های خوب را معمولاً آن کسانی مطرح می‌کنند که آنقدر ضعیف و ناتوان شده‌اند که دیگر نمی‌توانند با رفتارشان، خود یک مثال بد باشند!

حرف زدن از تجربیات گذشته و انتقال آنها به دیگران، خصوصاً اگر جنس نصیحت به خود بگیرد، معمولاً برای کسی که آن‌ها را مطرح می‌کند شیرین‌تر است تا کسی که این حرف‌ها را می‌شنود.

از سوی دیگر، برای طی کردن مسیر رشد و پیشرفت و نیز توسعه‌ی نگرش، هیچ راهکاری بهتر از این وجود ندارد که نصیحت‌ها و تجربیات دیگران را بشنویم و بکوشیم که آن‌ها را به کار گیریم تا به کشف مجدد چیزهایی که قبلاً کشف شده، دچار نشویم.

یکی از راهکارهای ساده و شیرین، برای ثبت تجربیاتمان (به شکلی که برای دیگران هم جذاب و آموختنی باشد) نگارش نامه‌ای به گذشته است.

فرض کنید این فرصت را دارید که برای خودتان در ده سال (یا بیست سال)‌ قبل، نامه‌ای بنویسید. چه حرف‌هایی برای خودتان در آن تاریخ دارید؟ چگونه می‌توانید کمک کنید که گیرنده‌ی نامه (که خودتان هستید) بهتر زندگی کند و موفق‌تر شود؟ چه نشانه‌هایی را می‌توانید در اختیار او قرار دهید تا مسیر زندگی را بهتر پیدا کند و تصمیم‌های بهتری در آینده بگیرد؟

تجربه نشان داده است که با این روش، مجموعه‌ای از ارزشمند‌ترین حرف‌ها و توصیه‌ها و تجربیات، در قالبی دوست‌داشتنی و قابل درک، گردآوری می‌شود که هر کسی می‌تواند باری از آن برگیرد و در زندگی خود مورد استفاده قرار دهد.

این بود که تصمیم گرفتیم چنین بحثی را در اینجا در قالب یکی از بحث‌های #سبک زندگی متمم، مطرح کنیم و امیدواریم اینجا هم، چنین اتفاقی بیفتد و فرصتی ارزشمند برای گفتن و شنیدن تجربیات ایجاد شود. در زیر این بحث، منتظر خواندن نامه‌های شما به گذشته‌ی خودتان هستیم.

فهرست ای کاش ها

تقریباً همه‌ جای متمم، فضا برای یادگرفتن ما از یکدیگر فراهم است و هدف عمده‌ی بحث‌ها و تمرین‌ها هم همین است. اما شاید چنین فضاهایی، صریح‌ترین و ساده‌ترین و بازترین فضاها، برای این جنس تعامل‌ها و گفتگو‌ها باشند.

در صورتی که زیر این بحث علامت بگذارید و بگویید که در حوزه‌ی علاقه‌ی شما قرار دارد، متمم می‌کوشد فضاهای بیشتری از این دست را برای گفتگو و تعامل فراهم کند.

 

 

 

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سحر پاکمهر ، هادی میرزادی ، حمیدفردی ، صدیقه منفرد ، زهرا انصاری لاری

قوانین کامنت گذاری در متمم

252 نکته برای نامه ای به گذشته

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .