Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


میکرواکشن: گامی کوچک برای دستیابی به اهداف بزرگ


میکرواکشن: گامی کوچک برای دستیابی به اهداف بزرگ برنامه ریزی

اصطلاح میکرواکشن، شاید به ظاهر اصطلاحی جدید یا عجیب به نظر برسد، اما همان مفهوم ساده‌ای است که همه‌ی ما هنگام برنامه ریزی به آن فکر می‌کنیم: اینکه برای دستیابی به هدف‌های بزرگ، باید از گام‌های کوچک آغاز کنیم.

این مفهوم، آنقدر به نظر ساده و بدیهی می‌رسد که کتابها و سخنرانان انگیزشی، انبوهی از جملات و دستورالعمل‌هایی با این مضمون را به مخاطبان خود ارائه می‌دهند. حتماً شما هم این جمله را شنیده‌اید:

میکرواکشن برای اجرای برنامه ریزی و دستیابی به اهداف

این مفهوم، که به دلیل تکرار بسیار زیاد، برای ما عادی شده و اهمیت خود را از دست داده است، همچنان می‌تواند به عنوان راهکاری مهم برای عملی کردن برنامه‌ها و حرکت به سوی اهداف، مورد توجه قرار بگیرد.

نکته مهم در مفهوم میکرواکشن (یا برداشتن نخستین گام در مسیر) این است که حتماً عملی بیرون از حوزه‌ی ذهن و کلام، انجام شود.

همچنین این اقدام، باید توسط خود من انجام شود. نه اینکه آن را به دیگران تفویض کنم:

میکرواکشن برای اجرای برنامه ریزی از طریق تفویض انجام نمیشود

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

تغییر الگوی ذهنی در مورد شبکه سازی و ایجاد اتحاد استراتژیک، کاری است که سالها زمان خواهد برد، اما ارسال این هدیه، به عنوان یک میکرواکشن، پیامی قطعی به خودمان است که مسیری جدید، در راستای عمیق کردن روابط سطحی،‌ آغاز شده است.

تمرین:

یک هدف مشخص – که تا کنون حرکت جدی و محسوس به سمت آن نداشته‌اید – را بیان کنید و یک میکرواکشن در زمینه‌ی آن مطرح کنید. میکرواکشن شما باید همین امروز قابل اجرا باشد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ایمان جعفریان ، مهدی صفری ، سهیلا ش ، فاطمه باغبانی ، علیرضا آقامحمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری توسعه مهارتهای فردی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه توسعه مهارتهای فردی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۸۷ نظر برای میکرواکشن: گامی کوچک برای دستیابی به اهداف بزرگ

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : صدرا علی آبادی

  میکرو اکشن ها یا ریز گام ها توانایی تغییر همه چیز را دارند. درواقع فکر میکنم آنقدر که این سبک در توسعه فردی و سازمانی نقش دارد به آن پرداخت نشده است.

  میخواهم در این رابطه بزنم:

  به تلگرام به عنوان یک نرم افزار با یک تیم توسعه ثابت نگاه کنید. و ببینید چطور یک اپلیکیشن با همین سبک توسعه (ریزگام ها) کم کم بازار های مختلف را،  در حال تصاحب است و یک اپلیکیشن بسیار خلاقانه که هر دو ماه یکبار چیزی برای غافل گیری ما دارد را مدیریت میکند.

  »»ایده استیکر ها و این که قابل توسعه هستند برای هر فرد

  »»ربات ها و ایجاد بازار برای توسعه دهنده ها

  »»ایجاد کانال ها

  »» هزار نفره کردن سقف گروه ها

  »»و امروز در اخرین اپدیت تلگرام قابلیت سرچ ویدیو و لینک های ویکی پدیا در درون خود تلگرام ایجاد شده است.

   

  احتمالا تلگرام نسل بعدی شبکه های اجتماعی است. در اهمیت ریزگام هایش فقط در نظر بگیرید اگر تلگرام از روز اول تمام این قابلیت ها را میداشت چه اتفاقی می افتاد.( احتمالا فشار زیادی برروی تیم توسعه می آمد و با توجه به این که کاربری نداشتند جذب سرمایه سخت میشد ، و جدا از آن افرادی که قرار بود از واتس اپ یا وایبر به آن مهاجرت کنند، احتمالا از این همه امکانات متفاوت دچار ترس تغییر میشدند و جای دیگری را برای مهاجرت انتخاب میکردند)

  این استراتژی ریزگام ها به جای تغییرات ناگهانی مدل کسب و کاری است که مایکروسافت هم بعد از تجربه تلخ ویستا و 8 به سراغ آن رفته. و ویندوز ده دیگر به جای یک نرم افزار تبدیل به سرویسی شده است که به مرور زمان و با گام های کوچک آپدیت میشود و توسعه می یابد. در واقع ویندوز 10 آخرین ویندوز مایکروسافت است.و دیگر یک سیستم عامل یا نرم افزار نیست یک سرویس است. کما این که تلگرام هم یک اپلیکیشن نیست و در حال تبدیل شدن به سرویس است.

   

  در زندگی شخصی هم تجربه های بسیار مناسبی برای ایجاد تغییرات بزرگ با ریزگام ها دارم که اینجا فرصت توضیح آن ها نیست. فقط به عنوان یک نتیجه استفاده از ریزگام ها یادگیری سه هزار لغت زبان انگلیسی در طول کمتر از شش ماه میتوانم نام ببرم. یا یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا در سطح تسلط متوسط در طول دوماه و این روند در حال ادامه است.

  ریزگام ها میتوانند عادت های مارا تغییر دهند و در سبک زندگی شخصی باید بسیار بیشتر به آن پرداخته شود.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .