Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


موفقیت شغلی چیست؟‌ شما موفقیت در شغل را چگونه تعریف می‌کنید؟


تعریف موفقیت شغلی چیست

وقتی از مسیر شغلی حرف می‌زنیم، بلافاصله مفهوم موفقیت شغلی (Career Success) به ذهن‌مان خطور می‌کند.

چطور می‌شود از مسیر شغلی حرف زد و به موفقیت شغلی فکر نکرد؟ اصلاً اگر موفقیت شغلی برایتان مهم نباشد، آیا لازم است به مسیر شغلی و انتخاب‌های مرتبط با آن فکر کنید؟

جالب این‌جاست که با وجود اهمیت موفقیت شغلی، چندان مشخص نیست که تعریف آن چیست و چه کسی را می‌توان از نظر شغلی موفق نامید. هر یک از ما تعریف متفاوتی از موفقیت شغلی در ذهن داریم و چه بسا آن‌چه از نظر شما موفقیت شغلی است، از نظر فرد دیگر مصداق موفقیت محسوب نشود.

اهمیت تعریف موفقیت شغلی

هر تصمیمی در حوزه‌ی انتخاب شغل، جابه‌جایی شغلی و در یک کلام، برنامه‌ریزی و مدیریت مسیر شغلی تابع این موضوع است که موفقیت شغلی را چگونه تعریف کنید.

درست است که تعریف واحدی از موفقیت شغلی وجود ندارد، اما نباید این واقعیت را به یک بهانه تبدیل کرده و از تعریف موفقیت شغلی فرار کنید.

هر کس می‌خواهد به بهبود مسیر شغلی‌اش فکر کند، ابتدا باید با خود خلوت کند و از خود بپرسد: من چه زمانی خودم را موفق خواهم دانست؟

ما در این درس به بعضی از روش‌های تعریف موفقیت شغلی اشاره می‌کنیم. اصراری نداریم که بگوییم یک روش خاص بهتر از سایر روش‌هاست. اما اصرار داریم که وقت بگذارید و به معیارهایی که مطرح می‌شود فکر کنید و به نتیجه برسید که کدام معیار با مدل ذهنی شما هم‌خوانی بیشتری دارد. هر معیاری که برای موفقیت شغلی انتخاب کنید، روی تمام تصمیم‌های مرتبط با مسیر شغلی تأثیر خواهد گذاشت.

معیارهای عینی و ذهنی در موفقیت

یکی از نخستین سوال‌هایی که در بحث موفقیت شغلی باید به آن پاسخ بدهید این است که موفقیت را بر اساس معیارهای عینی (Objective) می‌سنجید یا معیارهای ذهنی (Subjective).

معیارهای عینی یا شاخص‌های بیرونی موارد ملموس و مشهودی هستند که به چشم همه می‌آیند و به سادگی قابل سنجش هستند. مثلاً این‌که:

 • حقوق و مزایا و درآمد شما چقدر است؟
 • شأن اجتماعی شغل شما چقدر است؟
 • در کدام رده‌ی سازمانی مشغول به کار هستید؟ (مدیر ارشد؟ مدیر میانی؟ کارشناس؟ یا در میان کسانی که اصطلاحاً دون‌‌پایه نامیده می‌شوند؟)
 • تا کنون چند پله از نردبان شغلی را پشت سر گذاشته‌اید؟ چند پله‌ی دیگر پیش روی شما قرار دارد؟
 • برند مجموعه‌ای که برایش کار می‌کنید چقدر قوی است؟ آیا هر جا از محل کار خود اسم می‌برید، مردم آن را به عنوان یک برند خوش‌نام می‌شناسند؟

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های مسیر شغلی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مسیر شغلی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مسیر شغلی به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته بررسی‌های آماری ما نشان داده که علاقه‌مندان به درس‌های مسیر شغلی از میان مجموعه درس‌های متمم به مطالعه‌ی درس‌های زیر بیشتر علاقه‌مند بوده‌اند:

  خودشناسیشخصیت شناسی | کار تیمی

  کوچینگ | مشاوره مدیریت  |  استعدادیابی

  مذاکره | رفتار سازمانی | تصمیم گیری

  ارزش آفرینی | فایل صوتی حرفه ای گری

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم همه‌ی درس‌ها)

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    حامد یحیوی ، محمد قزل سوفلو ، اسماعیل محرابی ، سید جواد موسوی ، الهام ارکیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مسیر شغلی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مسیر شغلی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴۹ نظر برای موفقیت شغلی چیست؟‌ شما موفقیت در شغل را چگونه تعریف می‌کنید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ساجده ممتازیان

  روز کاری ایده ال من

  صبح قبل از رفتن به محل کار  این اطمینان خاطر رو دارم که میتونم بدون تنش و استرس برای دیر رسیدن سر کار حداقل نیم ساعت ورزش کنم و بدون عجله صبحانه بخورم و چه بهتر که فرصت دارم  حین صرف صبحانه یه موزیک آرامش بخش هم بشنوم و از اونجایی که ساختمان محل کارم به محل سکونتم خیلی نزدیکه و ترافیکی در کار نیست میتونم بدون اتلاف وقت به محل کارم برسم.

  ساعت 8 تا 2 بعدازظهر در محل کارم هستم( البته این ساعات کاری روتین و ثابت نیست این امکان هم هست که بعضی روزها فقط از ساعت 3بعد از ظهر تا 8 شب در محل کار حضور دارم و صبح ها آزاد هستم و این جابه جایی رو خودم میتونم انجام بدم )

  برنامه روز کاری رو خودم از قبل چیدم و میدونم که امروز 4یا 5 جلسه مشاوره دارم.

  با مجموعه ای معتبر و حرفه ای همکاری میکنم: یک برند شناخته شده و محبوب

  مسئولیت کل مجموعه و انجام کارهای اداری با من نیست.با این حال اختیارات قابل توجهی دارم . اتاق شخصی خودم رو دارم و بخشی از فعالیتم در طول هفته صرف کارای تحقیقی و مطالعاتی میشه اما همون طور که اشاره کردم خوشایندترین روز روزی هست که جلسات مشاوره دارم.

  اکثر افرادی که در محل کار باهاشون تعامل دارم اهل رشد و یادگیری هستند و انگیزه درونی برای یادگیری دارن و در عین حال خوش برخورد و اجتماعی و شوخ طبع هم هستند و ارتباط با چنین همکارانی که اکثر شون عاشق کار تیمی هستن ،امیدبخش و دلگرم کننده اس.

  بعد از پایان ساعات کاری این فرصت رو دارم که به کارهای مورد علاقه ام برسم:

  ورزش ، مطالعه ،آشپزی ،رسیدگی به گل ها و گیاهان و دیدار دوستان

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .