Menu


موفقیت شغلی چیست؟‌ شما آن را چگونه تعریف می‌کنید؟


تعریف موفقیت شغلی چیست

وقتی از مسیر شغلی حرف می‌زنیم، بلافاصله مفهوم موفقیت شغلی (Career Success) به ذهن‌مان خطور می‌کند.

چطور می‌شود از مسیر شغلی حرف زد و به موفقیت شغلی فکر نکرد؟ اصلاً اگر موفقیت شغلی برایتان مهم نباشد، آیا لازم است به مسیر شغلی و انتخاب‌های مرتبط با آن فکر کنید؟

جالب این‌جاست که با وجود اهمیت موفقیت شغلی، چندان مشخص نیست که تعریف آن چیست و چه کسی را می‌توان از نظر شغلی موفق نامید. هر یک از ما تعریف متفاوتی از موفقیت شغلی در ذهن داریم و چه بسا آن‌چه از نظر شما موفقیت شغلی است، از نظر فرد دیگر مصداق موفقیت محسوب نشود.

اهمیت تعریف موفقیت شغلی

هر تصمیمی در حوزه‌ی انتخاب شغل، جابه‌جایی شغلی و در یک کلام، برنامه‌ریزی و مدیریت مسیر شغلی تابع این موضوع است که موفقیت شغلی را چگونه تعریف کنید.

درست است که تعریف واحدی از موفقیت شغلی وجود ندارد، اما نباید این واقعیت را به یک بهانه تبدیل کرده و از تعریف موفقیت شغلی فرار کنید.

هر کس می‌خواهد به بهبود مسیر شغلی‌اش فکر کند، ابتدا باید با خود خلوت کند و از خود بپرسد: من چه زمانی خودم را موفق خواهم دانست؟

ما در این درس به بعضی از روش‌های تعریف موفقیت شغلی اشاره می‌کنیم. اصراری نداریم که بگوییم یک روش خاص بهتر از سایر روش‌هاست. اما اصرار داریم که وقت بگذارید و به معیارهایی که مطرح می‌شود فکر کنید و به نتیجه برسید که کدام معیار با مدل ذهنی شما هم‌خوانی بیشتری دارد. هر معیاری که برای موفقیت شغلی انتخاب کنید، روی تمام تصمیم‌های مرتبط با مسیر شغلی تأثیر خواهد گذاشت.

معیارهای عینی و ذهنی در موفقیت

یکی از نخستین سوال‌هایی که در بحث موفقیت شغلی باید به آن پاسخ بدهید این است که موفقیت را بر اساس معیارهای عینی (Objective) می‌سنجید یا معیارهای ذهنی (Subjective).

معیارهای عینی یا شاخص‌های بیرونی موارد ملموس و مشهودی هستند که به چشم همه می‌آیند و به سادگی قابل سنجش هستند. مثلاً این‌که:

 • حقوق و مزایا و درآمد شما چقدر است؟
 • شأن اجتماعی شغل شما چقدر است؟
 • در کدام رده‌ی سازمانی مشغول به کار هستید؟ (مدیر ارشد؟ مدیر میانی؟ کارشناس؟ یا در میان کسانی که اصطلاحاً دون‌‌پایه نامیده می‌شوند؟)
 • تا کنون چند پله از نردبان شغلی را پشت سر گذاشته‌اید؟ چند پله‌ی دیگر پیش روی شما قرار دارد؟
 • برند مجموعه‌ای که برایش کار می‌کنید چقدر قوی است؟ آیا هر جا از محل کار خود اسم می‌برید، مردم آن را به عنوان یک برند خوش‌نام می‌شناسند؟

محدودیت در دسترسی به مجموعه‌ درس‌های مسیر شغلی

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های مسیر شغلی برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

اعضای ویژه‌ی متمم علاوه بر دسترسی به درس‌های مسیر شغلی به مجموعه‌ی گسترده‌ای از درس‌ها به شرح زیر دسترسی پیدا می‌کنند:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  خودشناسی  |  شخصیت شناسی

  کار تیمی  |  رفتار سازمانی

  مذاکره

  دوره MBA (مطالعه‌ی منظم همه‌ی درس‌ها)

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مصطفی خودمانی یزدی ، ساجده ممتازیان ، معصومه خزاعی ، پوریا بهروان ، حامد یحیوی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مسیر شغلی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مسیر شغلی

قوانین کامنت گذاری در متمم

8 نکته برای موفقیت شغلی چیست؟‌ شما آن را چگونه تعریف می‌کنید؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : ساجده ممتازیان

  روز کاری ایده ال من

  صبح قبل از رفتن به محل کار  این اطمینان خاطر رو دارم که میتونم بدون تنش و استرس برای دیر رسیدن سر کار حداقل نیم ساعت ورزش کنم و بدون عجله صبحانه بخورم و چه بهتر که فرصت دارم  حین صرف صبحانه یه موزیک آرامش بخش هم بشنوم و از اونجایی که ساختمان محل کارم به محل سکونتم خیلی نزدیکه و ترافیکی در کار نیست میتونم بدون اتلاف وقت به محل کارم برسم.

  ساعت 8 تا 2 بعدازظهر در محل کارم هستم( البته این ساعات کاری روتین و ثابت نیست این امکان هم هست که بعضی روزها فقط از ساعت 3بعد از ظهر تا 8 شب در محل کار حضور دارم و صبح ها آزاد هستم و این جابه جایی رو خودم میتونم انجام بدم )

  برنامه روز کاری رو خودم از قبل چیدم و میدونم که امروز 4یا 5 جلسه مشاوره دارم.

  با مجموعه ای معتبر و حرفه ای همکاری میکنم: یک برند شناخته شده و محبوب

  مسئولیت کل مجموعه و انجام کارهای اداری با من نیست.با این حال اختیارات قابل توجهی دارم . اتاق شخصی خودم رو دارم و بخشی از فعالیتم در طول هفته صرف کارای تحقیقی و مطالعاتی میشه اما همون طور که اشاره کردم خوشایندترین روز روزی هست که جلسات مشاوره دارم.

  اکثر افرادی که در محل کار باهاشون تعامل دارم اهل رشد و یادگیری هستند و انگیزه درونی برای یادگیری دارن و در عین حال خوش برخورد و اجتماعی و شوخ طبع هم هستند و ارتباط با چنین همکارانی که اکثر شون عاشق کار تیمی هستن ،امیدبخش و دلگرم کننده اس.

  بعد از پایان ساعات کاری این فرصت رو دارم که به کارهای مورد علاقه ام برسم:

  ورزش ، مطالعه ،آشپزی ،رسیدگی به گل ها و گیاهان و دیدار دوستان

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .