Menu


موفقیت در رقابت یا رهایی از بازی رقابت؟


نکته ای درباره موفقیت در رقابت

می‌دانید که در پیام اختصاصی متمم، هر روز جمله‌ی کوتاهی را برای شما نمایش می‌دهیم.

جمله‌های کوتاه را معمولاً نمی‌توان به عنوان توصیه‌ای قطعی یا مفهومی علمی یا حتی یک موضع‌گیری مشخص در نظر گرفت؛ اما در عوض، بهانه‌ی خوبی برای اندیشیدن، ساماندهی بهتر به دانسته‌ها و خاطرات و نیز گفتگو با دوستان‌مان هستند.

با توجه به اینکه در پیام اختصاصی امکان بحث و گفتگو وجود ندارد، مجموعه‌ای تحت عنوان دعوت به گفتگو را برای بحث، گفتگو، تمرین نوشتن و تبادل نظر میان دوستان عزیز متممی در نظر گرفته‌ایم.

یکی از جمله‌هایی که در پیام اختصاصی نمایش می‌دهیم، مربوط به رقابت است و از صحبت‌های دبلیو چان کیم برداشته شده است.

چان کیم را معمولاً به خاطر کتاب استراتژی اقیانوس آبی – که در متمم، زیرمجموعه‌ی بحث تفکر استراتژیک محسوب می‌شود – می‌شناسیم.

هنگامی که خلاصه کتاب استراتژی اقیانوس آبی را بررسی می‌کردیم، به عنوان تمرین به این پرسش پرداختیم که «اقیانوس قرمز چه صنعت یا فعالیتی را برای شما تداعی می‌کند؟»

نوع تمرین ما به گونه‌ای بود که باید مصداق‌های حرف چان کیم را پیدا می‌کردیم:

با دیگران رقابت نکن. کاری کن که دیگر رقیب تو محسوب نشوند

همین حرف چان کیم را در قالب‌های دیگر از زبان دیگران هم شنیده‌ایم. به عنوان مثال، سان تزو فرمانده پیروز را کسی را می‌داند که از جنگ اجتناب کرده باشد؛ نه آن‌که جنگی برافروزد و در‌ آن پیروز شود.

اما احتمالاً این را هم قبول دارید که نمی‌توان همیشه از رقابت اجتناب کرد.

ضمن این‌که پیدا کردن راهکار برای تغییر قواعد زمین بازی هم، خود نیازمند دانش و خلاقیت و مهارت است.

با توجه به این‌که درس استراتژی اقیانوس آبی، بیشتر بر مصداق‌یابی برای اقیانوس قرمز (آن هم در فضای کسب و کار) متمرکز بود، دیدیم که دعوت به گفتگو فرصت مناسبی برای پرداختن آزادانه‌تر به جنبه‌های دیگر این بحث است:

 • ایده‌هایی که برای رهایی از اقیانوس‌های قرمز به ذهن‌مان می‌رسد.
 • جاهایی که فکر می‌کنیم اصلاً رقابت و در افتادن با بازیگران دیگر، می‌تواند مفید و درست باشد.
 • این که آیا در زندگی شخصی خود هم، نمونه‌ها و مصداق‌هایی از حرف چان کیم می‌بینیم و می‌شناسیم؟
 • آیا رقابت‌گریزی و رقابت‌پذیری را یک انتخاب استراتژیک می‌دانیم یا این‌که ترجیح شخصی هم در آن دخیل است؟ (مثلاً ممکن است فردی، ورود به رقابت را انتخاب کند و دیگری، تغییر فضای بازی را)
 • چه کسانی قرمز شدن اقیانوس را بهتر تشخیص می‌دهند؟ آن‌ها که درگیر رقابت هستند یا ما که از بیرون به نبرد و رقابت آن‌ها نگاه می‌کنیم؟

بحث اقیانوس آبی و قرمز، چنان ساده به نظر می‌رسد که با شنیدنش، حس می‌کنیم همواره و همیشه آن را می‌دانسته‌ایم. اما حجم گسترده‌ی رقابت در اقیانوس‌های قرمز، نشان می‌دهد که هر چقدر بیشتر برای درک عمیق آن وقت بگذاریم، ارزش خواهد داشت.

با توجه به این‌که طبق قوانین کامنت‌گذاری متمم، در زیر درس‌های تمرین‌دار صرفاً باید به تمرین همان درس پاسخ دهیم و درس اقیانوس آبی، تمرین اختصاصی خود را داشت و فضای گفتگو را محدود می‌کرد، این‌جا را می‌توانیم فرصتی برای بحث آزادتر در ادامه‌ی موضوع استراتژی اقیانوس آبی در نظر بگیریم.

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    سعید راد ، محمد فیروزی ، محبوبه سادات میروکیلی ، آرام آخوندی ، عرفان اعتضادزاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر استراتژیک
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

44 نکته برای موفقیت در رقابت یا رهایی از بازی رقابت؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : نیلوفر کشاورز

  نمی دانم این را قبلا جایی گفته ام یا نه. اما می خواهم داستانی بگویم که بی ارتباط به این بحث نیست.در سالهای نوجوانی پیش استاد تجویدی مشق مینیاتور میکردم. خیلی دوست داشتم که روزی بتوانم مثلا مثل ایشان "قلم گیری" انجام دهم.

  یک روز وقتی درس آن جلسه را از ایشان یاد می گرفتم معصومانه پرسیدم :" استاد من کی می توانم طرح های جدیدی بکشم و دیگر کپی نکنم؟" به زعم خودم می خواستم خودم خالق طرح های خودم باشم. ایشان جوابی دادند که آن روز آن را "نفهمیدم" اما هر چه بیشتر زندگی را تجربه می کنم بیشتر آن را درک می کنم.

  جواب ایشان این بود:" برای خلق کردن اثر جدید من بیست سال کپی کردم. بیست سال کنار دست استاد فرشچیان و دیگران نشستم و سعی کردم مثل آنها بکشم تا حالا بتوانم طرح خودم را بزنم."

  فکر می کنم بازی رقابت نیز چنین قانونی دارد. زمانی می شود از دام رقابت رها شد ( البته اگر آن را دام فرض کنیم) که رقابت کردن را بلد باشیم، قبلا رقابت کرده باشیم و بعد از کسب تجربه و شناخت بسیار از محیط و خودمان، بازی جدیدی خلق کنیم. اگر بازی رایج را نشناسیم و آن را تست نکرده باشیم چطور ضعف های آن را بدانیم؟ از کجا بفهمیم چه چیزی جدید و چه چیزی کهنه است؟ اول باید دستمان خاکی شود. شاید کسانی بوده اند که بدون طی این مسیر بازی جدیدی خلق کرده باشند. اما به نظرم آنها بیشتر استثنا هستند تا قاعده .

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .