Menu
راهنمای خرید و خواندن کتاب

در انتخاب یک کتاب به چه نکاتی دقت کنیم و کتاب را چگونه بخوانیم تا اثربخشی بیشتری داشته باشد؟
موفقیت در رقابت یا رهایی از بازی رقابت؟


نکته ای درباره موفقیت در رقابت

می‌دانید که در پیام اختصاصی متمم، هر روز جمله‌ی کوتاهی را برای شما نمایش می‌دهیم.

جمله‌های کوتاه را معمولاً نمی‌توان به عنوان توصیه‌ای قطعی یا مفهومی علمی یا حتی یک موضع‌گیری مشخص در نظر گرفت؛ اما در عوض، بهانه‌ی خوبی برای اندیشیدن، ساماندهی بهتر به دانسته‌ها و خاطرات و نیز گفتگو با دوستان‌مان هستند.

با توجه به اینکه در پیام اختصاصی امکان بحث و گفتگو وجود ندارد، مجموعه‌ای تحت عنوان دعوت به گفتگو را برای بحث، گفتگو، تمرین نوشتن و تبادل نظر میان دوستان عزیز متممی در نظر گرفته‌ایم.

یکی از جمله‌هایی که در پیام اختصاصی نمایش می‌دهیم، مربوط به رقابت است و از صحبت‌های دبلیو چان کیم برداشته شده است.

چان کیم را معمولاً به خاطر کتاب استراتژی اقیانوس آبی – که در متمم، زیرمجموعه‌ی بحث تفکر استراتژیک محسوب می‌شود – می‌شناسیم.

هنگامی که خلاصه کتاب استراتژی اقیانوس آبی را بررسی می‌کردیم، به عنوان تمرین به این پرسش پرداختیم که «اقیانوس قرمز چه صنعت یا فعالیتی را برای شما تداعی می‌کند؟»

نوع تمرین ما به گونه‌ای بود که باید مصداق‌های حرف چان کیم را پیدا می‌کردیم:

با دیگران رقابت نکن. کاری کن که دیگر رقیب تو محسوب نشوند

همین حرف چان کیم را در قالب‌های دیگر از زبان دیگران هم شنیده‌ایم. به عنوان مثال، سان تزو فرمانده پیروز را کسی را می‌داند که از جنگ اجتناب کرده باشد؛ نه آن‌که جنگی برافروزد و در‌ آن پیروز شود.

اما احتمالاً این را هم قبول دارید که نمی‌توان همیشه از رقابت اجتناب کرد.

ضمن این‌که پیدا کردن راهکار برای تغییر قواعد زمین بازی هم، خود نیازمند دانش و خلاقیت و مهارت است.

با توجه به این‌که درس استراتژی اقیانوس آبی، بیشتر بر مصداق‌یابی برای اقیانوس قرمز (آن هم در فضای کسب و کار) متمرکز بود، دیدیم که دعوت به گفتگو فرصت مناسبی برای پرداختن آزادانه‌تر به جنبه‌های دیگر این بحث است:

 • ایده‌هایی که برای رهایی از اقیانوس‌های قرمز به ذهن‌مان می‌رسد.
 • جاهایی که فکر می‌کنیم اصلاً رقابت و در افتادن با بازیگران دیگر، می‌تواند مفید و درست باشد.
 • این که آیا در زندگی شخصی خود هم، نمونه‌ها و مصداق‌هایی از حرف چان کیم می‌بینیم و می‌شناسیم؟
 • آیا رقابت‌گریزی و رقابت‌پذیری را یک انتخاب استراتژیک می‌دانیم یا این‌که ترجیح شخصی هم در آن دخیل است؟ (مثلاً ممکن است فردی، ورود به رقابت را انتخاب کند و دیگری، تغییر فضای بازی را)
 • چه کسانی قرمز شدن اقیانوس را بهتر تشخیص می‌دهند؟ آن‌ها که درگیر رقابت هستند یا ما که از بیرون به نبرد و رقابت آن‌ها نگاه می‌کنیم؟

بحث اقیانوس آبی و قرمز، چنان ساده به نظر می‌رسد که با شنیدنش، حس می‌کنیم همواره و همیشه آن را می‌دانسته‌ایم. اما حجم گسترده‌ی رقابت در اقیانوس‌های قرمز، نشان می‌دهد که هر چقدر بیشتر برای درک عمیق آن وقت بگذاریم، ارزش خواهد داشت.

با توجه به این‌که طبق قوانین کامنت‌گذاری متمم، در زیر درس‌های تمرین‌دار صرفاً باید به تمرین همان درس پاسخ دهیم و درس اقیانوس آبی، تمرین اختصاصی خود را داشت و فضای گفتگو را محدود می‌کرد، این‌جا را می‌توانیم فرصتی برای بحث آزادتر در ادامه‌ی موضوع استراتژی اقیانوس آبی در نظر بگیریم.

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    وحید قاسمی ، ایمان میرزائی ، آرش تقی پور ، شهرزاد ، علی اکبر صیادی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری تفکر استراتژیک به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه تفکر استراتژیک

قوانین کامنت گذاری در متمم

34 نکته برای موفقیت در رقابت یا رهایی از بازی رقابت؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : شهرزاد پاک گوهر

  در فناوری‌های نوظهور، مانند خودران‌ها، واقعیت افزوده و بلاکچین، ایجاد فضای رقابتی یک استراتژی رشد است، زیرا فرآیند آشنایی مشتریان بالقوه را به شدت تسریع کرده و اصطلاحا سایز کیک بازار بزرگ‌تر می‌شود.

  در صنعت خودران‌ها، بسیاری از مواردی که در صنایع دیگر دارایی معنوی شرکت محسوب شده و تحت قوانین مالکیت معنوی محافظت می‌شوند، به صورت عمومی منتشر شده و حق استفاده از آن‌ها بدون لایسنس فراهم است.

  در صنعت بلاکچین، شاید بر خلاف بسیاری از صنایع دیگر که پیشتازان صنعت به انحصاری کردن بازار می‌اندیشند، اولین محصولات پلتفرم‌های منبع بازی (open source) بودند که زمینه را برای توسعه راهکارها و محصولات بلاکچینی توسط اشخاص دیگر فراهم کردند.

  در رابطه با اینترنت و تجارت الکترونیک نیز کمابیش چنین وضعیتی وجود داشت. اگر رقابت زیاد کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت در دهه 90 میلادی نبود، هرگز مشتریان برای توسعه بازار تجارت الکترونیک در دهه بعد از آن آماد نمی‌شدند.

  حتی در موارد غیر تکنولوژیک نیز گاهی موفقیت آمیز بودن این الگو به چشم می‌خورد. به عنوان مثال در بحث بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ در ایران، به نظرم حضور و فعالیت اشخاص و سازمان‌های مختلف در این زمینه و رقابت شدید کپی‌رایترها، در کنار سایر عوامل مانند افزایش ضریب نفوذ اینترنت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی، باعث شده است بسیاری از کسب‌وکارها هم اکنون بازاریابی محتوا و دیجیتال مارکتینگ را اصل مسلم بازریابی خودشان بدانند و اینچنین کیک کوچک بازاریابی محتوا در سالهای اخیر بسیار بزرگ‌تر شده است.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .