Menu


فاکتورهای کلیدی موفقیت در مشاوره مدیریت | آیا موفق می‌شوید؟


مشاوره مدیریت موفق

تا این‌جا درباره مشاوره مدیریت صحبت شد و چند مورد از تصورات اشتباه درباره شغل مشاوره مدیریت را با هم مرور کردیم. منطقی است در این مرحله کمی درباره‌ی فاکتورهای کلیدی موفقیت در شغل مشاوره مدیریت حرف بزنیم.

در واقع به این سوال پاسخ بدهیم که چه عواملی باعث می‌شود که یک پروژه مشاوره مدیریت به شکل موفق اجرا شود؟

برخلاف آن‌چه در نگاه اول به نظر می‌رسد، پاسخ دادن به چنین سوالی چندان هم ساده نیست. اصلاً این سوال را از چه کسی بپرسیم؟ به سراغ مشاوران مدیریت برویم؟ آیا تشخیص آن‌ها الزاماً درست است؟

آیا به سراغ کارفرماها برویم؟ از آن‌ها بپرسیم که کدام مشاوران مدیریت موفق بوده‌اند و چه ویژگی‌هایی داشته‌اند؟ آیا به سادگی می‌توان از مشاوره موفق صحبت کرد؟ چه بسا یک مشاور مشورت‌های عالی بدهد اما در نهایت کارفرما احساس کند که خواسته‌اش برآورده نشده است. در مقابل، ممکن است یک مشاور دیگر، ضعیف و ناکارآمد باشد اما کارفرمان چندان متوجه نشود و در نهایت رضایت داشته باشد.

بر همین اساس، اگر مطالعات و تحقیقات را بررسی کنید می‌بینید که به خاطر همین اختلاف‌نظرها و تفسیرهای متفاوت، نتایج مختلفی هم به دست آمده‌اند. ما در متمم با مرور چند مقاله که هر یک از منظر متفاوتی به این مسئله پرداخته بودند و اتفاقاً تعدادی از آن‌ها،‌ خود شامل مرور و جمع‌بندی مقاله‌های دیگر بودند، در نهایت به چند ویژگی رسیدیم که به نظر می‌رسد بیشتر مطالعه‌ها روی آن‌ها تأکید دارند (+/+/+/+/+/+).

مطالعه‌ی این ویژگی‌ها چه فایده‌ای دارد؟

این ویژگی‌ها را می‌توان فاکتورهای کلیدی موفقیت یا Critical Success Factors در حوزه‌ی مشاوره مدیریت دانست. وجود آن‌ها به معنای تضمین قطعی موفقیت نیست، اما احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد.

بعضی از این ویژگی‌ها از جنس توانمندی و مهارت و دانش هستند و شما می‌توانید با تلاش و کوشش آن‌ها را تقویت کنید.

اما گروهی دیگر از آن‌ها (مثلاً اعتماد کارفرما به مشاور) ممکن است کاملاً‌ در اختیار شما نباشند. در چنین شرایطی ممکن است به این نتیجه برسید که به خاطر ضعف در برخی فاکتورها، احتمال موفقیت شما پایین است و در نهایت تصمیم بگیرید که با یک کارفرمای خاص وارد همکاری نشوید.

مشاوره مدیریت موفق

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

مشارکت در بحث

تجربه‌ی شما از مواردی که در این درس مطرح شد چیست؟

به عنوان مشاور یا در جایگاه کارفرمایی که با مشاور کار کرده است، آیا تجربه‌ای داشته‌اید که ضعف در برخی از فاکتورهای فوق نهایتاً پروژه‌ی مشاوره را با شکست روبه‌رو کرده باشد؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    داود عندلیب ، علیرضا دورباش ، علی اکبر شاه بهرامی ، اسفندیار دهقانی ، محمدرضا قره‌داغی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مشاوره مدیریت به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مشاوره مدیریت
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

5 نکته برای فاکتورهای کلیدی موفقیت در مشاوره مدیریت | آیا موفق می‌شوید؟

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .