Menu


مهارت تخمین زدن و برآورد کردن


مهارت تخمین زدن و برآورد کردن

در فهرست مهارتهای کلیدی، برخی از مهارتهایی که می‌توانند در برنامه توسعه فردی شما جا داشته باشند را فهرست کرده‌ایم.

در اینجا قصد داریم مهارت Estimation یا برآورد کردن یا تخمین زدن را مورد بحث قرار دهیم.

ممکن است در نگاه اول، مهارت تخمین زدن و برآوردن کردن، مهارت کوچک و ساده‌ای به نظر برسد. یا لااقل از خود بپرسید که آیا منطقی است آن را در کنار مهارتهایی مانند مهارت حل مسئله یا مهارت تصمیم گیری یا مهارت کار تیمی قرار دهیم؟

واقعیت این است که مهارت تخمین زدن می‌تواند نقش مهمی در موفقیت یا شکست ما در مسیر شغلی (و حتی زندگی شخصی) داشته باشد. اتفاقاً به علت اینکه بسیاری از ما تخمین زدن و برآورد کردن را به عنوان یکی از فعالیت‌های مهم و مهارت‌های کلیدی مورد توجه قرار نمی‌‌دهیم، هزینه‌های زیادی هم به علت ضعف در همین مهارت متحمل می‌شویم.

در اینجا، پاره‌ای توضیحات در مورد مهارت تخمین زدن ارائه می‌شود و شما می‌توانید بر اساس آن، در مورد اهمیت و اولویت این مهارت در سبد مهارتهای خود قضاوت کنید و پس از مقایسه با سایر مهارتهای کلیدی،‌ تصمیم بگیرید که آیا قصد دارید در کوتاه مدت، به این مهارت بپردازید یا اولویت‌های مهم‌تری در زندگی شخصی و شغلی شما وجود دارد.

شرح مختصر مهارت تخمین زدن

 مهارت تخمین زدن یا برآورد کردن به معنای توانایی در پیشنهاد یک رقم برای نتیجه‌‌ی یک رویداد یا هزینه‌ها و ملزومات و دستاوردهای یک فرایند است؛

بدون اینکه اطلاعات دقیق در مورد آن رویداد و فرایند در اختیار باشد یا اینکه قصد داشته باشیم وارد جزئیات محاسبات دقیق شویم.

در چه شرایطی، مهارت برآورد کردن و تخمین زدن برای من اهمیت پیدا می‌کند؟

 اگر در مشاغل مهندسی فعال هستید یا در آینده قرار است در حرفه‌‌های وابسته به مهندسی فعالیت کنید.

 اگر قصد دارید به عنوان یک مدیر پروژه حرفه‌ای فعالیت کنید یا کنترل پروژه، جزو وظایف و مسئولیت‌های شماست.

 اگر به کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید فکر می‌کنید.

 اگر وظیفه نظارت و سرپرستی در یک کارگاه یا کارخانه یا واحد تولیدی به شما سپرده شده است.  اگر رهبری یک تیم را بر عهده دارید.  اگر کاری که انجام می‌دهید، مستلزم بودجه ریزی است.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

مهارت تخمین زدن و برآورد کردن در چه سطح‌هایی قابل تعریف است؟

سطح پایه: می‌توانم در فعالیت‌ها و نیازهای روزمره (که بارها تکرار می‌شوند)، برآوردهای خوبی داشته باشم. هزینه‌ی زندگی هر روزه، هزینه‌ی ماهیانه، بودجه مورد نیاز برای خرید از سوپرمارکت، مدت زمان یک مکالمه تلفنی، فاصله خانه تا محل کار، مدت زمانی که در یک مهمانی حضور خواهم داشت را به خوبی برآورد می‌کنم.

سطح میانی: می‌توانم در کارهایی که قبلاً سابقه‌ی انجام آنها را نداشته‌ام، بر اساس اطلاعاتی که از دیگران دریافت می‌کنم و تحقیق‌هایی که انجام می‌دهم، برآورد قابل قبولی داشته باشم. مثلاً در مسافرت به کشوری که تا کنون به آنجا نرفته‌ام، به ندرت پول کم می‌آورم یا پول زیادی را بازمی‌گردانم. همچنین برای بازسازی ساختمان (که قبلاً تجربه‌اش را نداشته‌ام) بر اساس قیمت‌هایی که از دیگران می‌گیرم و استعلام‌هایی که انجام می‌دهم، به یک پیش بینی قابل قبول دست پیدا می‌کنم.

سطح پیشرفته: می‌توانم قابلیت اطمینان برآوردهایم را با دقت مناسبی حدس بزنم. حتی اگر نتوانم بودجه‌ی بازسازی خانه را با دقت بالا پیش بینی کنم، می‌دانم که حداکثر خطایی که خواهم داشت، به احتمال بسیار زیاد در چه محدوده‌ای خواهد بود. مثلاً می‌توانم بگویم که هزینه‌ی ارسال تیم فنی به دوره‌ی آموزش یک هفته‌ای خارج از کشور، به احتمال حدود ۹۰٪، بین ۳۰ میلیون تا ۳۵ میلیون تومان خواهد بود.

سطح خبره: می‌توانم به دیگران کمک کنم که مهارت خود را در تخمین زدن و برآورد کردن ارزیابی کرده و ارتقا دهند. همچنین بسته به نیاز و محدودیت‌های موجود، فاکتورهای تاثیرگذار بر تخمین‌هایم را به ترتیب اهمیت، مرتب و فهرست کنم.

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    الهه اسکویی ، ایمان ایسوندی ، علی رسولی ، شراره شیری جیان ، یاسمن احمدیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری توسعه مهارتهای فردی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه توسعه مهارتهای فردی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟