Menu


مهارت ابراز وجود و جرات ورزی (صراحت و قاطعیت)


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۵۵۷۴
 • در پایان این درس، می‌توانیم رفتارهای خودمان و دیگران را ارزیابی کنیم و آنها را در طیف رفتارهای میان انفعالی، رفتارهای خود ابرازی و رفتارهای تهاجمی قرار دهیم.
 • با توجه به مفهوم خود ابرازی و جرات ورزی، زمانی که چند گزینه‌ی مختلف برای حرف زدن یا رفتار کردن یا عکس ‌العمل نشان دادن روبروی ماست، گزینه‌ی مناسب و مطلوب‌تر را انتخاب کنیم.
 • تشخیص دهیم که انجام دادن چه رفتارهایی، موجب کاهش یا افزایش عزت نفس ما شده و می‌شود.
 • رابطه بین جرات ورزی و ابراز وجود از یک سو و عزت نفس از سوی دیگر را بیان کنیم.
مهارت جرات ورزی و ابراز وجود و نقش آن در افزایش عزت نفس

تا اینجا در بحث کارگاه عزت نفس، به بعضی از راهکارهای افزایش عزت نفس مانند برندسازی درونی، تحلیل و تفکیک تجربه‌ها، تلاش برای پذیرش خویشتن، تمرین برای تسلط بر هنر بازخورد گرفتن و افزایش مسئولیت پذیری و نیز توسعه مهارتها اشاره کرده‌ایم.

این درس را به نقش ابراز وجود به عنوان یک مهارت و نقش آن در افزایش عزت نفس اختصاص داده‌ایم.

ابراز وجود یا جرات مندی یا جرات ورزی یا خود ابرازی از جمله معادل‌های مفهوم Self-Assertiveness هستند. این مهارت در فهرست مهارتهای ارتباطی، یکی از مهارتهای کلیدی محسوب می‌شود.

ناتانیل براندن در کتاب شش ستون عزت نفس، در تعریف مهارت ابراز وجود چنین می‌گوید:

خود ابرازی یا ابراز وجود یعنی اینکه من به خواسته‌ها و نیازها و ارزش‌های خودم احترام بگذارم و به دنبال شیوه‌هایی باشم که آنها را به شکل مناسب ابراز کنم.

در مورد مهارت ابراز وجود نکات زیر مهم است:

 • مهارت ابراز وجود یعنی اینکه برای خواسته‌ها و نیازها و ارزش‌های خودم  به اندازه‌ی بقیه و نه بیشتر ، احترام قائل باشم.
 • به حریم شخصی و فضای شخصی و مرزهای دیگران احترام بگذارم و همچنانکه به حریم دیگران احترام می‌گذارم، به همان اندازه برای حریم خود نیز حرمت و احترام قائل باشم.

مهارت جرات مندی یا جرات ورزی یا مهارت ابراز وجود یا Assertiveness

محدودیت در دسترسی به این مجموعه درس

دسترسی کامل به مجموعه درس‌های عزت نفس برای اعضای ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت ویژه‌ی متمم، به درس‌های بسیار بیشتری نیز دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آن‌ها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های متمم

البته از میان درس‌ها و مطالب مطرح شده، ما فکر می‌کنیم شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  شخصیت شناسی | خودشناسی

  حمایت اجتماعی | استرس

  تحلیل رفتار متقابل

  پرورش تسلط کلامی

  چگونه شاد باشیم | مدیریت انگیزه

  دوره MBA (مطالعه منظم درس‌های مدیریتی)

تمرین درس مهارت خود ابرازی:

چه تجربه‌هایی دارید که به شما، مهارت خود ابرازی را آموخته باشد؟

به عبارتی به سمت انفعال یا به سمت تهاجم حرکت کرده باشید و بعداً ببینید که می‌شد کمی هم بیشتر به سمت میانه حرکت کرد.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    آذین شریفی ، سامان کرمپور ، حسام صادقی ، الیاس میرزائیان ، احسان دهدشتیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه آموزشی عزت نفس به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارگاه آموزشی عزت نفس

قوانین کامنت گذاری در متمم

345 نکته برای مهارت ابراز وجود و جرات ورزی (صراحت و قاطعیت)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علیرضا امیری

  پیشنوشت: اگر چه این درس به اثر ابراز وجود و تقویت این مهارت "درونی" میپردازد اما من به جنبه ی "بیرونی" آن و اثری که دیگران بر ابراز وجود ما (و عزت نفس ما) میگذارند پرداخته ام.

  بعضی وقتا من شاهد این مسئله بودم که توی یه جمع، بعضی افراد هستن که قصد تخریب بقیه ی افراد رو دارن و با شوخی و کنایه و یا کوچک کردن وجود دیگران سعی دارن خودشون رو بزرگ جلوه بدن و یا دیگران رو در مقام "رفتار انفعالی" گیر بندازن تا کوچکتر از حد واقعیشون دیده بشن.

  حالا اگه توی این شرایط، ما از این مهارت ابراز وجود استفاده نکنیم هم خود اون شخص و هم دیگرانی که حرفهای اونو میشنون، برداشت های اشتباهی میکنن و این باعث میشه که خودمون رو در معرض کاهش عزت نفس قرار بدیم.

  مثلا طرف توی جمع درمیاد میگه: [علیرضا، تو همسن بابای من شدی، دیگه نمیخوای ازدواج کنی؟!]
  یا درمیاد میگه: [عه! تو هنوز تو فلان شرکت، برای فلانی کار میکنی! اونجا فقط برای حمالی کردن خوبه!] و من در جواب میگم: [آره، فکر میکنم توی شرایط فعلی من، این شرکت مناسب ترین جاییه که من میتونم کار کنم و برای آینده م برنامه ریزی کنم].

  بنظرم اینجاها لازمه تا محترمانه و ترجیحا با شوخی جواب اون فرد رو بدیم و همچنین بحث رو کش ندیم. چون کش دادن بحث هم میتونه مسیر گفتگو رو به سمت بی نزاکتی بکشونه و اون فرد با ادامه ی رفتارش سعی در دفاع از رفتار سابقش، و یا بی ظرفیت نشون دادن طرف مقابلش بربیاد و اینجا هم عزت نفسمون در معرض آسیب قرار میگیره.

  من فکر میکنم اولا خودمون تا اونجایی که میتونیم به دیگران توی جمع حرفایی با تم و طعم کنایه و "بی مایه جلوه دادن دیگران" نزنیم و یا هر چیزی و هر کسی رو دستمایه ی شوخی و خنده برای دیگران قرار ندیم و یا "سؤالات تخریبی هدفدار" نپرسیم.
  و دوما اگه کسی با ما چنین برخوردی داشت هم هنر بازخورد گرفتن درست رو خوب بکار بگیریم و هم سریع به این فکر کنیم که ما درون خودمون رو، به چه ویژگی ای میشناسیم (به برندسازی درونی مون فکر کنیم و اینکه در درون خودمون به چه چیزی اشتهار و اعتبار داریم) که سریع سراغ طیف دیگر یعنی "رفتار تهاجمی" نریم، و هم به بحث تفکیک تجربه ها به رویداد و احساس و تفسیر دقت کنیم. اینکه رویدادی که اتفاق افتاده آیا واقعا رویدادی در جهت کوچک کردن من بوده یا نه، برداشت احساسی و تفسیر من اشتباه بوده و طرف مقابل منظوری نداشته.

  اینطوری میتونیم با یه بازخورد درست، در میان نیش و کنایه های سمی و تهاجمی -از یک سر طیف- و رکود و رخوت و رفتار انفعالی به خود گرفتن -در سر دیگر طیف-، زندگی مسالمت آمیزی با همنوعان تقریبا مهربان خود داشته باشیم و از عزت نفسمون بیشتر مراقبت کنیم.

  یا حق.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .