Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


منظور از سبد مهارت چیست؟در درس اول توسعه مهارتهای فردی، توضیح دادیم که در شرایطی که امکانات، برای فراگیری مهارتهای مختلف فراهم است و گزینه‌های متعددی برای فراگیری مهارت وجود دارد، هنر اصلی در این است که تصمیم بگیریم با توجه به منابع محدود در دسترس (زمان یادگیری، پول، فرصت‌های گذرای زندگی و …) اثربخش‌ترین برنامه را برای توسعه مهارتهای خود، تدوین کنیم.

همینطور در درس دوم توسعه مهارتهای فردی، توضیح دادیم که داشتن شناخت دقیق از مفهوم مهارت،‌ بسیار مهم است. بسیاری از حوزه‌هایی که امروز به عنوان مهارت شناخته می‌شوند، به حوزه‌ی دانش نزدیک‌تر هستند. مثل کسی که در رشته مترجمی زبان انگلیسی مدرک می‌گیرد و باور ما بر این است که وی در حوزه ترجمه به مهارتی جدید دست یافته است. اما می بینیم ممکن است چنین فردی، ضمن کسب دانش تخصصی در زمینه زبان انگلیسی، به دلیل شناخت کم از زبان مقصد یا عدم تمرین کافی در این زمینه، عملاً نمی‌تواند حتی یک مقاله انگلیسی را به زبان فارسی قابل فهم ترجمه کند.

عکس این ماجرا هم وجود دارد. حوزه‌هایی که به نظر از جنس دانش می‌رسند، اما واقعاً به مهارت نزدیک‌تر هستند. به عنوان مثال، کافی است مروری به درس‌های تفکر سیستمی در دوره MBA متمم داشته باشید. کمتر کسی است که در نگاه اول بپذیرد که چنین درسی، یک درس مهارتی است. با مشاهده‌ی عنوان تفکر سیستمی، در نخستین قضاوت، احساس می‌کنیم با چیزی از مقوله‌ی دانش روبرو هستیم. اما وقتی جلوتر می‌رویم می‌بینیم که سهم مهارت در این حوزه بیشتر از سهم دانش و دانستن است.

بر اساس معیارهایی که در درس دوم آموختیم، می‌بینیم که یادگیری تفکر سیستمی در رفتار تغییر ایجاد می‌کند. کسی که برای تفکر سیستمی وقت می‌گذارد و آن را می‌آموزد، از ظرفیت‌های جدیدی بهره مند می‌شود که قبلاً از آن بی بهره بوده است. تمرین و تکرار، می‌تواند ما را در نگاه سیستمی به اطراف، قدرتمندتر کند. وقتی که به دفعات از این نوع نگاه استفاده می‌کنیم، نگرش سیستمی در ذهن و رفتار و گفتار ما، نمایان‌تر می‌شود و در عین حال تفکر سیستمی از فرد،‌ رنگ می‌گیرد.

مولوی، تفکر سیستمی را به شکلی بیان و رعایت می‌کند. راسل اکاف، آن را به شکل دیگری بیان می‌کند و به کار می‌گیرد. پیتر سنگه به شکل دیگری این کار را انجام می‌دهد و مفهوم یادگیری را بر روی آن بنا می‌کند و خلاصه، کمی مشاهده و بررسی نشان می دهد که تفکر سیستمی، مانند یک ساز موسیقی است که در دست هر هنرمندی، به شکلی نواخته می‌شود. اگر چه همه‌ی این نغمه ها می‌توانند گوش‌نواز باشند، اما الزاماً مشابه نیستند.

توسعه مهارت

در این درس، می‌خواهیم کمی در مورد مفهوم Skills Portfolio یا سبد مهارت صحبت کنیم:

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

در درس بعدی توسعه مهارتهای فردی،‌ به اصول و قواعد انتخاب مهارتهای ضروری و تشخیص مهارتهای غیرمفید و به طور کلی، تشکیل سبد مهارتی اثربخش و نوشتن شناسنامه مهارت، خواهیم پرداخت.

تمرین:

به مهارتهای خودتان فکر کنید. اگر قرار باشد یکی از آنها را حتماً کنار بگذارید و از سبد مهارتی خود حذف کنید، کدام را حذف خواهید کرد؟ با این کار دلتان می‌خواهد فضا برای رشد کدام مهارت،‌ بیشتر و بهتر فراهم شود؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پیمان سلیمانی ، ابوالفضل مهرزاد ، زهره تفضلی ، خدائی ، سید احمد رجب زاده

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری توسعه مهارتهای فردی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه توسعه مهارتهای فردی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۵۲۹ نظر برای منظور از سبد مهارت چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  سیما، کتابهارو برات ایمیل کردم. برای بقیه دوستان هم کتاب رو در دو فرمت pdf و epub آپلود کردم، می‌تونید از طریق لینک‌های زیر کتاب رو دانلود کنید:
  pdf

  epub

  دوره ویدئویی 10-15 ساعته هم که توسط خود نویسنده کتاب Gabriel Wyner و در استودیوی Creative Live برگذار شده می‌تونید با کیفیت عالی از سایتهای تورنت (به عنوان مثال از اینجا)دانلود کنید. حجمش حدود 5 گیگ هست. اگر کسی "واقعاً" نمیتونه دانلود کنه، میتونم براش بفرستم.

  سایت مربوط به این کتاب رو هم حتماً ببینید، محتوای بسیار خوبی داره و مکمل کتاب هم هست.

  پ.ن: من 20-30 ساعتی رو صرف خوندن و فهمیدن فرآیند آموزشی این کتاب کردم و الان مطمئن هستم که چند برابر موثرتر است از روشهای سایر موسسات زبان و بقیه کتابها و روشهای دیگری که ماها برای یادگیری زبان استفاده می‌کنیم. ولی فهمیدن این فرآیند و تکنیک‌های آن کمی زمان و حوصله نیاز داره.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .