Menu


کدام بهتر است؟ یادداشت برداری با کاغذ یا با کامپیوتر؟


یادداشت برداری با کاغذ یا یادداشت برداری با کامپیوتر کدام بهتر است؟ متمم - محل توسعه مهارتهای من

تکنولوژی دیجیتال، زندگی ما را تسخیر کرده است. موبایل و تبلت و لپ‌تاپ، با زندگی امروزی ما، همان کاری را کردند که اسب تروا در داستان‌های افسانه‌ای هزاران سال قبل. پس از اینکه وسایل تکنولوژیک وارد خانه و زندگی ما شدند، به تدریج مهمان‌های دیگری هم از درون آنها بیرون آمدند و جای خود را در زندگی ما پیدا کردند. رابطه‌های دیجیتال، کلاس‌های دیجیتال، گفتگوی دیجیتال، کتابهای دیجیتال و آنچه اینجا می‌خواهیم مورد بحث قرار دهیم:  یادداشت‌های دیجیتال. نرم‌افزارهای مختلفی برای یادداشت‌برداری در فضای دیجیتال وجود دارد که شاید دو مورد از معروف‌ترین آنها، OneNote و Evernote باشند که در مورد وان نوت و نحوه استفاده از آن، قبلاً مطلبی را منتشر کردیم. اما اکنون سوال مهم‌تری را بررسی می‌کنیم:

همه می‌دانیم که یادداشت برداری دیجیتال می‌تواند ساده‌تر و سریع‌تر از یادداشت‌برداری کاغذی باشد. اما آیا این سبک یادداشت‌برداری برای یادگیری هم مفیدتر است؟

عمده‌ی تحقیقاتی که در مورد استفاده از لپ‌تاپ‌ها برای یادگیری – در محیط غیررسمی یا در کلاس‌ها – انجام شده، به این مسئله پرداخته که استفاده از وسایل دیجیتال به دلیل آنلاین بودن و دسترسی به اینترنت و وجود بازی‌های مختلف روی آنها، فرصت و زمینه‌ی بیشتری را برای حواس‌پرتی، ایجاد می‌کنند.

اما کمتر کسی به این مسئله پرداخته که: «به فرض اینکه شخصی از کامپیوتر خود، واقعاً برای یادداشت‌برداری و یادگیری استفاده کرده و از همه عواملی که ایجاد حواس‌پرتی می‌کنند، اجتناب کند، نقش یادداشت برداری دیجیتال در یادگیری چیست؟». پم مولر و همکاران او در دانشگاه پرینستون، در این زمینه تحقیق ارزشمندی انجام داده‌اند که نتیجه آن در نشریه Psychological Science منتشر شده است.

این مسئله زمانی برای مولر جدی شد که یک روز تصمیم گرفت به جای یادداشت برداری توسط کامپیوتر، به روش سنتی با همان کاغذ و خودکار، یادداشت برداری کند. او می‌گوید که آن روز، احساس کرد مطالب را بهتر می‌آموزد و تصمیم گرفت با یک تحقیق علمی، این مقایسه را به شیوه‌ای دقیق، انجام داده و ثبت کند.

تحقیق به شیوه‌ی خلاقانه‌ای انجام شده است. برای ۶۵ دانشجو، پنج فیلم از سخنرانی‌های  TED پخش شد. بخشی از آنها با استفاده از لپ تاپ و بخشی دیگر با استفاده از کاغذ، یادداشت‌برداری می‌کردند.

سپس به مدت نیم ساعت، به آنها کارهای مختلفی داده شد تا کمی از فضای یادگیری اولیه فاصله بگیرند. تلاش شد با تمرین‌هایی مانند حفظ کردن و به یادآوردن، تا حد امکان فضای ذهنی دانشجویان از چیزهایی که در TED شنیده و دیده بودند، دور شود.

سپس دو نوع سوال مختلف از دانشجویان پرسیده شد. برخی سوالات، از جنس «یادآوری» بود. مثلاً اینکه فلان تمدن حدوداً چند سال پیش،‌ وجود داشته است؟ برخی از سوالات هم از جنس «درک مفهوم» بود. به عنوان مثال: چه تفاوت‌هایی بین نگرش ژاپنی‌ها و سوئدی‌ها در برابری اجتماعی وجود دارد؟

در پاسخ به سوالاتی که صرفاً از جنس یادآوری محفوظات بودند، دو گروه دانشجویان، تقریباً مشابه عمل می‌کردند. اما در مورد سوالاتی که درک مفهوم هم در آنها مهم بود، کسانی که یادداشت‌برداری کاغذی کرده بودند، به صورت قابل توجهی بهتر پاسخ می‌دادند.

حجم یادداشت‌برداری کسانی که با لپ‌تاپ کار کرده بودند بیشتر از کسانی بود که با کاغذ یادداشت برداری می‌کردند. جالب اینجاست که شباهت کلامی بین حرفهای سخنران و یادداشت‌های دیجیتال، بیشتر از یادداشت‌های کاغذی بود. به عبارت دیگر، کسانی که با لپ‌تاپ یادداشت برداری می‌کردند، بیشتر شبیه همان کلمات و جملاتی که شنیده بودند، می‌نوشتند. در حالی که کسانی که یادداشت برداری کاغذی می‌کردند، پس از درک مطلب، بیشتر با استفاده از دامنه واژگان خود، به بازنویسی مطالب می‌پرداختند.

در ضمن اگر مقاله یادداشت برداری و خلاصه نویسی را در سایت متمم نخوانده اید،مطالعه آن را به شما پیشنهاد میکنیم

مهارت یادگیری:یادداشت برداری و خلاصه نویسی

یادداشت برداری – پیش نیاز مهارت گزارش نویسی

اهمیت ساختار در یادداشت برداری

زمانی که پس از یک هفته، دوباره از دانشجویان در مورد شنیده‌های آنها پرسیده شد، هنوز هم کسانی که یادداشت‌برداری کاغذی کرده بودند، تواناتر بودند!

متن کامل مقاله و متدولوژی تحقیق را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید:

 

pen-vs-keyboard مقایسه اثر یادداشت برداری با کاغذ و با کامپیوتر

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری مهارت یادگیری به شما پیشنهاد میکند:

سری مطالب حوزه مهارت یادگیری

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

105 نکته برای کدام بهتر است؟ یادداشت برداری با کاغذ یا با کامپیوتر؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : زهرا غلامی جلال

  پ ن : شاید نتونم درست نظرم رو از طریق کامنتم انتقال بدم و نا موفق باشم وشاید هم بی ربط باشه اما یه تجربه حسی بین فعالیتم و عمل یادداشت برداری و نوشتن داشتم که خواستم اینجا بنویسم علاوه بر این خواستن که مطالعه انفعالی نداشته باشم و بین خودم و متمم تعامل ایجاد کنم و این یه تمرینه.

  در طراحی (هنر های تجسمی ) وقتی کشیدن ، رنگ آمیزی و ... دستی هست ،همزمان یک عملی بین چشم ،مغز و دست اتفاق می افته که روان تر و خوشایندتر است، ظاهرا کنترل و سرعت عمل بهتر و بیشتری روی فرایند دیدن ،فهمیدن و درک ، و نهایتا انتقال از طریق دست روی کاغذ (سطح ) وجود داره و در  اجرا و طراحی دیجیتال ( حتی با استفاده از سینتیک و اینتوس )  این کنترل و راحتی و سرعت عمل وجود نداره به اون شکلی که در طراحی دستی هست.

  بنظرم این عمل کشیدن با یک واسطه ای که ابزار دیجیتال هستند بین ما و عملی که داره اتفاق می افته و نتیجه کار فاصله می اندازه که البته نا گفته نمونه که هر کدام از این سبک اجرایی ها( چه دستی و چه دیجیتالی) با توجه به زمان و مکان و موارد استفاده قابل استفاده و دارای مزیت هایی هستند که نمیشه دقیقا گفت یکی کاملا خوبه و دیگری کاملا غیر قابل استفاده.

  پ ن :( cintiq , intuos ابزار های تخصصی در زمینه طراحی و نقاشی دیجیتال در کنار کامپیوتر هستند.)

  معمولا تقریبا در بیشتر موارد کسی که در طراحی و نقاشی به هر دو سبک اجرایی تسلط کامل داشته باشد ترجیح اش در انجام طراحی و اجرا، کار با دست و مستقیم با مداد و کاغذ ( که میتونه مداد و کاغذ به عنوان مدیوم متغیر باشه بر حسب نیاز و سبک اجرایی کار) است، چون روان تره، روح داره این شیوه و به همین دلیل نتیجه کار دارای حس قوی است و خشک نیست .

  این چیزها رو گفتم چون به نظرم دقیقا عمل نوشتن با مداد و کاغذ هم حس ایجاد می کنه و واقعا یادگیری رو افزایش میده و دست همزمان با چشم و مغز واحد میشه و نتیجه این یکی شدن میشه حواس جمع و تمرکز ، علاقه ، دقت ، فهمیدن . در مرور های بعدی دریافت همان روح و حس و لذت بصری که در یادداشت دستی وجود داره.

  و من همیشه از یادداشت برداری کاغذی استفاده می کنم و خواهم کرد ( حتی یادداشت بردای برای دور ریختن ، چون معتقدم این یادداشت ها و نت ها برای ذخیره در پایگاه اطلاعاتی مغز ماست نه اینکه صرفا یک جابجایی انجام بشه . از سایت یا کتاب به دفترچه یا کاغذ ) و در مواقعی دیجیتالی که به کاغذ و مداد دسترسی ندارم و یا مطالبی متفاوت که نیاز به کلیک ، اینترنت و جستجو دارند.

  در آخر یادداشت یرداری مثل خوردن لیوان آبی است که برای پایین رفتن غذا از گلو می خوریم که بلع را برای ما سهل و روان می کند.

   

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .