Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


کتاب شناخت بیماری های روانی | معرفی انواع اختلال‌ها و بیماری های روانی


معرفی کتاب شناخت بیماریهای روانی - دکتر احمد جلیلی - نشر قطره

انتشار سلسله کتابهای جیبی یا کتابهای کم‌حجم در زمینه‌ی موضوعات روزمره، یکی از سنت‌هایی است که طی دهه‌های اخیر، توسط ناشران مختلف در سراسر جهان انجام می‌شده است.

این نوع کتاب‌ها، معمولاً به علت حجم کم‌شان، بهانه‌هایی را که بسیاری از ما برای مطالعه نکردن داریم از ما می‌گیرند. ضمن اینکه کمک می‌کنند تا به تدریج دانش و نگرش خود را در رابطه با چالش‌ها و مسائل زندگی روزمره توسعه دهیم.

کتابی که این بار در مجموعه کتابهای روانشناسی برای شما انتخاب کرده‌ایم، شناخت بیماری‌های روانی نام دارد و توسط آقای دکتر احمد جلیلی تالیف شده است.

این کتاب که توسط دکتر احمد جلیلی تألیف و به همت نشر قطره منتشر شده، یکی از سلسله‌ کتابهای «روان و زندگی» است که در هر یک از آنها، به یکی از بحث‌های مرتبط با روانشناسی و روانپزشکی که می‌توانند در زندگی روزمره‌ی ما مفید باشند، پرداخته شده است.

کتاب متنی بسیار ساده و روان دارد و در عین حال، وسواس علمی به شدت در آن رعایت شده است.

دستاورد مطالعه‌ این کتاب، بسیار ساده اما ارزشمند است. چون باعث می‌شود واژه‌هایی مانند اختلال روانی، بیمار روانی،  روان پریشی، اختلال شخصیت و روان‌درمانی را درست و دقیق به کار ببریم. خصوصاً در زمانی که بسیاری از این واژه‌ها، با معنایی کاملاً دور از مفهوم علمی‌شان، در زبان روزمره‌ی ما به کار گرفته می‌شوند.

این کتاب در قالب پرسش و پاسخ تنظیم شده و ما یکی از آنها را در اینجا با هم مرور می‌کنیم:

آیا داروهای اعصاب و روان، اعتیادآور هستند؟

کافی است که به تعریف اعتیاد و احتیاج دقیق‌تر توجه کنیم. انسان زمانی به چیزی معتاد می‌شود و زمانی به چیزی دیگر محتاج.

اعتیاد و احتیاج با هم خیلی فرق دارند. انسان وقتی معتاد تلقی می‌شود که بدنش به ماده‌ای که مصرف می‌کند احتیاج نداشته باشد؛ مانند سیگار، هروئین، الکل و داروهای غیرضروری.

خود فرد آنها را مصرف می‌کند و رفته رفته به آن معتاد می‌شود و به هر قیمتی آن را تهیه می‌کند.

در صورت مصرف این نوع مواد، در مکانیزم طبیعی بدن انسان نوسان و عدم تعادل به وجود می‌آید. به این دلیل که بدن برای ادامه‌ی عملکرد طبیعی‌اش، به آن ماده نیازمند می‌شود؛ این نیاز کاذبی که فرد مبتلا، به دست خودش برای بدنش به وجود آورده، اعتیاد نامیده می‌شود.

یعنی سراغ ماده‌ای می‌رود که به آن احتیاج نداشته و خودش، آن را به بدنش تحمیل کرده است.

اما داروی فشار خون یا داروی ضد افسردگی یا هر داروی شفابخش، چنین وضعی ندارند.

این داروها بر خلاف مواد اعتیادآور عمل می‌کنند. یعنی که، اشکالی در کارکرد بدن به وجود آمده که با کمک این داروها برطرف می‌شود.

مثلاً آنتی بیوتیک‌ها بیماری عفونی را درمان می‌کنند و عوامل عفونت را از بدن دور یا نابود می‌کنند. بعضی اوقات، از آنتی بیوتیک‌ها هم کاری برنمی‌‌آید.

در مورد افسردگی و اضطراب هم دقیقاً همین‌گونه است. بعضی اوقات داروها برای درمان بیماری‌های روانی هم کاملاً جواب نمی‌دهند.

از سوی دیگر، گاهی اگر دارو را کم کنیم، فشار بالا می‌رود و اگر دارو را قطع کنیم، افسردگی عود می‌کند. چنانچه دارو را بی‌موقع کم کنیم، افسردگی تا حدودی دوباره خود را نشان می‌دهد.

گاهی ضرورت دارد بیمار برای تداوم تندرستی و سلامتش، دارویی را تا آخر عمر مصرف کند. این را می‌گوییم احتیاج. اگر به مفهوم اعتیاد و  احتیاج و تفاوت بین آنها توجه کنیم، دیگر نمی‌گوییم کسی به دارو معتاد شده است.

فرض کنیم کسی با تشخیص خودش رفته قرص والیوم خریده و هر شب می‌خورد و می‌خوابد.

حالا اگر چنین فردی به مرحله‌ای برسد که اگر شبی، ده، پانزده یا بیست عدد والیوم نخورد خوابش نمی‌برد، این دیگر اعتیاد محسوب می‌شود.

اما اگر پزشک متخصص، با توجه به نیاز بدن و نوع مشکل بیمار، قرص والیوم تجویز کرده باشد، این دیگر اعتیاد نیست. بلکه به تشخیص پزشک، این نیاز بدن بیمار برای رسیدن به یک تعادل نسبی است.

کتابهای روانشناسی که تا کنون در متمم معرفی شده‌اند

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شهرزاد ، رحیمه سودمند ، حسن پیوسته گر ، فاطمه غیثی ، مجتبی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری خودشناسی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه خودشناسی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۴ نظر برای کتاب شناخت بیماری های روانی | معرفی انواع اختلال‌ها و بیماری های روانی

     
    تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
    .