Menu


معرفی کتاب دوره عمر سازمان


کتاب دوره عمر سازمان - ایساک ادیزس و ترجمه کاوه محمد سیروس

اگر بحث‌ مطرح شده درباره چرخه عمر در درس مدل ذهنی را به خاطر داشته باشید، در آنجا اشاره کرده‌ایم که چرخه عمر، پدیده اجتناب ناپذیری است که برای بسیاری از عقیده ها، باورها، محصولات، مدلهای ذهنی، سازمانها و برندها و … روی می‌دهد. سازمانها، ز جمله مواردی هستند که دوره عمر در بسیاری از آنها به خوبی حس می‌شود. احتمالاً دوستان عزیز متمم هم، همین الان نمونه‌های متعددی از تولد و رشد و بلوغ و مرگ سازمانها را در ذهن دارند.

به طور دقیق نمی‌توان گفت که مفهوم دوره عمر سازمان، چگونه و توسط چه کسی برای نخستین بار مطرح شده است. گرینر در سال ۱۹۷۲ مقاله‌ای تحت عنوان تکامل و انقلاب در مسیر رشد سازمان منتشر کرد و البته بعدها در سال ۱۹۹۸، نسخه‌ی جدید و بازبینی شده آن در Harvard Business Review بازنشر شد. هنری مینتزبرگ هم که از اسطوره‌های مدیریت نوین محسوب می‌شود، در سال ۱۹۸۴، مقاله‌ای تحت عنوان قدرت و چرخه های عمر سازمان منتشر کرد که از مقالات کلیدی این حوزه محسوب می‌شود.

اما شاید کمتر کسی به اندازه ایساک ادیزس، به فراگیر شدن این موضوع کمک کرده باشد. موسسه مشاوره مدیریتی که توسط او به نام او تاسیس شده است، در سطح بین المللی به صورت گسترده به عارضه یابی سازمانها می‌پردازد و در واقع کتابی که او تحت عنوان دوره عمر سازمان – پیدایش و مرگ و میر سازمانها منتشر کرده، بیانی از نگاه وی به حوزه عارضه یابی سازمانی، با عینک «دوره عمر سازمان» است.

این کتاب که توسط کاوه محمد سیروس به فارسی هم ترجمه شده است، از جمله کتابهای ارزشمندی است که در عمده مراکز آموزشی مدیریتی در ایران و جهان، به دانشجویان حوزه مدیریت و کسب و کار، آموزش داده می‌شود یا لااقل به عنوان کتابی کمک درسی، مورد توجه قرار می‌گیرد.

متاسفانه دامی که گریبانگیر اکثر واژه‌ها و مفاهیم مدیریتی است، در مورد دوره عمر سازمان هم دیده می‌شود. بسیاری از مفاهیم مطرح شده در کتاب دوره عمر سازمان، به زبان روزمره مدیران و دانشجویان مدیریت راه پیدا کرده است. نوزادی سازمان، رشد سازمان، بلوغ سازمان، افول سازمان، تولد دوباره سازمان و ده‌ها واژه‌ و اصطلاح مرتبط دیگر، به سادگی در زبان روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما شیوه زیبای تحلیل ایساک ادیزیس، مثالهای ارزشمند او، نحوه نگاه او به مسائل و صدها نکته آموزنده دیگری که در لا‌به‌لای نوشته‌های او پنهان شده‌اند، به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

ایساک ادیزیس در کتاب دوره عمر سازمان، پس از معرفی دوره‌های مختلف عمر سازمان شامل ایجاد، طفولیت، رشد سریع، بلوغ، تکامل، ثبات، اشرافیت، بروکراسی و مرگ، مدل خود را برای تحلیل وضعیت سازمان‌ها و عارضه یابی آنها مطرح می‌کند.

کیفیت تصمیم گیری در دوره های مختلف، کارایی سازمان، تضادها و پارادوکس‌های سازمانی، پیش بینی رفتار سازمان، تحلیل فرهنگهای سازمانی و عوامل کنترل کننده سازمان در هر مقطع از عمر، از جمله مطالبی هستند که در این کتاب مورد توجه قرار گرفته‌اند.

کتاب ادیزس، صرفاً توصیفی برای وضعیت موجود و نامگذاری‌هایی برای مشکلات سازمانها نیست. بلکه تحلیل‌ها و مکانیزم‌هایی را برای ارزیابی وضعیت موجود و جستجوی راهکارهای افزایش طول عمر سازمان نیز به دست می‌دهد.

با توجه به اینکه این مبحث بسیار اهمیت داشته و خصوصاً با توجه به فضای حاکم بر کشور ما، نیازمند است که لباسی از شرایط جاری ایران بر تن داشته باشد، تصمیم گرفتیم در متمم، دوره عمر سازمان و نظریه های مرتبط با آن را مرور کنیم. در این سلسله مباحث، گفته های مینتزبرگ، گرینر و ادیزس را مبنا قرار داده و از سایر تحقیقات و مطالعات انجام شده هم در کنار آنها استفاده خواهیم کرد.

برای مشاهده ادامه موضوع، می‌توانید به درس بعدی در این زمینه، یعنی سازمان در مرحله تولد، مراجعه کنید.

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

 
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمدرضا شیخ زاده ، نادر جعفرزاده ، اکبر نوری ، وحید فیضی ، حمیدرضا شاکر

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

12 نکته برای معرفی کتاب دوره عمر سازمان

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : فاطمه

  سلام
  این بخش معرفی کتاب که البته با"دقت علمی گروه متمم" همراه است خیلی عالیه.
  به این بهانه، می خواستم پیشنهاد کنم در صورت امکان،
  بخش " کتاب خوانی" به متمم اضافه بشه. بخشی که انگیزه ی "خواندن"
  کتابهای خوب ( پشنهاد سرآشپز!) رو ایجاد کنه و در یک قرار هفتگی یا ماهانه، بین دوستان متممی به بحث گذاشته شود.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .