Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


معرفی کتاب حس برند


حس برند مارتین لیندستروم دکنر بهرام خیری انتشارات بازاریابی

از آنجا که برند و #برندسازی، دانشی بین رشته‌ای محسوب می‌شود، دانشمندان مختلف هر یک با توجه به زمینه‌ی علمی خود، زیرمجموعه‌ای از این دانش را مورد توجه قرار داده‌اند.

یکی از حوزه‌هایی که اخیراً به شدت مورد توجه قرار گرفته، بررسی عوامل حسی روی برند است.

بخشی از هویت برند که در ذهن ما شکل می‌گیرد از طریق حواس به ما منتقل می‌شود: بو، رنگ، طعم، صدا و حتی لامسه، هر کدام بخش‌هایی از هویت یک برند را در ذهن ما می‌سازند.

بی‌دلیل نیست که مرسدس بنز، برای ایجاد صدای لذت‌بخش بسته‌شدن درب خودرو، بودجه‌ی تحقیقاتی می‌گذارد و یا کلاگ، برای اینکه خرد شدن کورن فلکس در زیر دندان، صدای مطبوعی داشته باشد تخقیقات آزمایشگاهی گسترده انجام می‌دهد.

خودروسازها وقت و انرژی جدی برای بوی نو بودن خودرو می‌گذارند تا بوی آن، صرفاً مخلوطی از بوی چرم و چسب و مواد شیمیایی نباشد (در بسیاری از مواقع، این بو تنها حاصل نو بودن و مواد مورد استفاده در تولید خودرو نیست، بلکه حاصل استفاده از عطرهای خاص است).

کتاب Brand Sense نوشته‌ی مارتین لیندستروم، به همت انتشارات بازاریابی و توسط خانم‌ها مریم عبدلی و زهراملازاده اردکلو زیر نظر دکتر بهرام خیری ترجمه شده و برای کسانی که به حوزه‌ی برند و برندسازی علاقمند هستند، می‌تواند مفید باشد.

خلاصه‌ی کوتاه از نسخه انگلیسی کتاب

یک خلاصه ۱۶ صفحه‌ای خوب از کتاب Brand Sense در قالب یک فایل PDF توسط سایت Audio Tech ارایه شده است که مطالعه‌ی آن می‌تواند مفید باشد:

نمایش کامل درس‌ها و بحث‌های متمم، صرفاً برای کاربران متمم انجام می‌شود.

اگر دوست دارید عضو متمم باشید و از درس‌های مختلف مانند #تفکر سیستمی، #شخصیت شناسی، #معرفی و مرور کتابها، #موفقیت، #استعدادیابی، #یادگیری زبان انگلیسی،#خودشناسی و … استفاده کنید،  می‌توانید به سادگی با تعیین نام کاربری و رمز عبور، به جمع کاربران متمم بپیوندید. عضویت متمم به عنوان کاربر آزاد، صرفاً چند ثانیه از وقت شما را می‌گیرد:

 

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    مریم چاپی ، ساناز موسوی ، شیما ، محمد صداقت ، محمد موسوی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری برند و برندسازی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه برند و برندسازی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۱۱ نظر برای معرفی کتاب حس برند

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : حمید طهماسبی

  حدود 6 سال پیش مطلبی در روزنامه خواندم به این شکل:

  یکی از مدیران بخش فروش مایکروسافت عطری را تولید کرده است که بوی اسکناس نو می دهد. ، اگر شما به عنوان یک مدیر مایکروسافت کار کنید احتمالا بوی پول رایحه ای است که بیش از هر چیز به آن علاقه دارید! در این راستا، "پاتریک مک کارتی" معاون رئیس بخش فروش مایکروسافت به این فکر افتاد که همه باید بتوانند بوی پول را استشمام کنند. به همین دلیل ناگهان ایده تولید عطر جدیدی که بوی پول می دهد در ذهنش درخشید! ایده "مک کارتی" منجر به تولید عطری با عنوان Money (پول) شد. این عطر در دو مدل His Money برای مردان و Her Money برای زنان عرضه شده است و اجازه می دهد که رایحه اسکناس دلار تازه چاپ شده در فضا پراکنده شود. براساس گزارش Cnet، ایده ساخت این عطر که 35 دلار قیمت دارد پس از خواندن نتایج یک پژوهش دانشمندان ژاپنی در ذهن معاون رئیس بخش فروش شرکت مایکروسافت شکل گرفت. نتایج این تحقیقات نشان می داد که اگر رایحه پول در فضای اداره پخش شود کارمندان با میل بیشتری کار می کنند. 

  همانطور که می دانید حس بویای خیلی در خاطره ما خوب می ماند.

  در حال حاضر دنیا می خواهد به هر طریق engagement بیشتری ایجاد کند.

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .