Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu

معرفی کتاب: کتابهای مفید مدیریتی

معرفی کتاب های خوب مدیریت و روانشناسی

این روزها، کتاب کم نیست.

همچنان‌که نویسنده نیز کم نیست.

دسترسی به نوشته‌های دیگران هم عموماً در حد یک جستجوی گوگل، ساده است.

بنابر نیاز امروز ما،‌ آشنایی با کتابها و نویسندگانی است که شناخت‌شان می‌تواند دریچه‌ای به یک دنیای تازه باشد.

با توجه به این‌که دوستان متممی همواره به معرفی کتاب های مفید برای مطالعه علاقه‌مند بوده‌ و هستند، در بخش معرفی کتاب در متمم می‌کوشیم از میان انبوه کتابهای مدیریت و روانشناسی، مواردی را که با درس‌های متمم در ارتباط هستند و می‌توانند مورد استفاده دوستان قرار بگیرند را معرفی و مرور کنیم.

تلاش می‌کنیم در معرفی کتابها، به این مسئله توجه داشته باشیم که نویسندگان متعهد به نگرش علمی و کاربردی بوده و آثار آنها، در فضای اقتصادی و فرهنگ کسب و کار ایرانی قابل استفاده باشد.

ممکن است بعضی از کتابهایی که در اینجا معرفی می‌کنیم، هنوز در ایران ترجمه نشده باشند. در این موارد، با توجه به محدودیت دسترسی به کتاب زبان اصلی، می‌کوشیم معرفی کتاب، با جزئیات بیشتر و با مروری دقیق‌تر بر محتوای کتاب انجام شود.

اگر در جستجوی کتاب‌هایی خارج از فضای مدیریت و روانشناسی هستید (مثلاً ادبیات، فلسفه، خاطره، زندگی‌نامه و مانند این‌ها) پیشنهاد ما این است که به بخش پاراگراف های برگزیده کتابها (پاراگراف فارسی) مراجعه کنید:

  پاراگراف فارسی: پاراگراف های منتخب کتابها

این صفحه به معرفی کتابهای مدیریتی و منابع مرتبط با رشته مدیریت اختصاص دارد.
در صورت علاقه‌مندی به مشاهده‌ی فهرست کتابهای روانشناسی می‌توانید به صفحه‌‌ای که به صورت تخصصی به کتابهای روانشناسی پرداخته مراجعه کنید:

  معرفی کتابهای روانشناسی

معرفی کتاب در حوزه تصمیم‌گیری
معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

"معرفیاگر چه کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته رولف دوبلی را نمی‌توان یک کتاب اوریجینال در زمینه خطاهای شناختی تصمیم گیری دانست، اما بی‌تردید می‌توان آن را یک مرجع مناسب، مفید، روان و سرگرم‌کننده دانست که عملاً نویسنده، آن را به وسیله‌ی بازخوانی و خلاصه کردن کتاب‌های کلیدی این حوزه انجام داده است.
هر ایرادی به کتاب وارد باشد، قطعاً خسته کننده بودن در فهرست ایرادهایش نیست.

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن

کتاب تفکر، سریع و کند

"کتابکتاب تفکر، تند و سریع نوشته دنیل کانمن را می‌توان یکی از چند کتاب کلاسیک حوزه تصمیم گیری دانست.
در حدی که بدون خواندن آن، نمی‌توانید ادعا کنید کتاب‌های اصلی مربوط به تصمیم گیری را مطالعه کرده‌اید.
این کتاب، مدلی ارائه می‌کند که بر اساس آن، دو شیوه‌ی موازی تصمیم گیری در ذهن ما وجود دارند و فعالیت می‌کنند.

معرفی کتاب تفکر، سریع و کند

کتاب مدیران و چالش های تصمیم گیری

کتاب مدیران و چالش های تصمیم گیری | ماکس بیزرمنمکس بیزرمن را به فعالیت در مرز مشترک مذاکره و تصمیم گیری می‌شناسند. او در کتاب مدیران و چالش‌های تصمیم گیری، مباحثی مانند خطاهای شناختی، تصمیم گیری شهودی و تحلیلی و نیز تصمیم‌های مربوط به سرمایه‌گذاری و مذاکره را بررسی کرده است.
از جمله ویژگی‌های این کتاب می‌توان به مستند بودن مطالب، اشاره‌‌های متعدد به تحقیقات معتبر، و نیز مثال‌های کاربردی اشاره کرد.

معرفی کتاب مدیران و چالش های تصمیم گیری

معرفی کتابهای کارآفرینی
معرفی کتاب خلق مدل کسب و کار - استروالدر

معرفی کتاب در حوزه کسب وکاردر متمم به اندازه‌ی کافی در مورد مدل کسب و کار صحبت کرده‌ایم و نیازی به تکرار و تاکید بر اهمیت آن نیست.
کتاب خلق مدل کسب و کار، مستقل از اینکه آن را کتابی قوی بدانیم یا خیر، یکی از مطرح ترین کتب در این حوزه در سراسر جهان است و همین مسئله، مطالعه و بررسی آن را توجیه پذیر می‌سازد.

معرفی کتاب خلق مدل کسب و کار – استروالدر

کتاب صفر تا یک نوشته پیتر تیل

کتاب صفر تا یک نوشته پیتر ثیلشاید زمانی که پیتر تیل به دانشگاه دعوت شد تا در چند جلسه، خلاصه‌ای از ایده‌های خود را در مورد کارآفرینی و سرمایه‌گذاری روی کسب و کارهای نوپا و بیان‌ کند، فکر نمی‌کند که نهایتاً خروجی آن کلاس‌ها در قالب یک کتاب، به بازار عرضه شود و اتفاقاً جزو کتابهای پرفروش حوزه‌ی خود باشد.
کتاب صفر تا یک پیتر تیل، یک کتاب تکنیکی نیست.
بلکه بیشتر به فلسفه‌ی کارآفرینی می‌پردازد.
شاید بهترین خلاصه‌ی کتاب، همان جمله‌ی پشت جلدش باشد.
آنجا که می‌گوید: کارآفرین‌های بعدی، نه مانند زاکربرگ، فیس بوک خواهند ساخت و نه مانند بیل گیتس مایکروسافت‌ را. آن‌‌ها قطعاً چیزهای جدیدی را به جهان معرفی خواهند کرد.

کتاب صفر به یک نوشته پیتر تیل

معرفی کتاب پیشگام: منتخب جمله های جف بزوس

خلاصه کتاب پیشگام درباره جف بزوساگر به دنبال شناخت بخش‌هایی از مدل ذهنی جف بزوس باشید، این کتاب می‌تواند به عنوان یکی از منابع، مورد استفاده قرار گیرد.
در این کتاب سعی شده جمله‌ها و حرف‌ها و اظهارنظرهای جف بزوس، درباره موضوعات مرتبط با مدیریت، زندگی و کسب و کار، انتخاب و دسته‌بندی شود

کتاب پیشگام: منتخب جمله های جف بزوس

ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم

تینا سیلیگ استاد دانشگاه استنفورد را بیشتر به خاطر سخنرانی‌هایی که درباره‌ی کارآفرینی دارد و کارگاه های کارآفرینی که برای جوانان و استارت آپ ها برگزار می‌کند می‌شناسند.

او در کتاب ای کاش وقتی بیست ساله بودم می‌دانستم، تعدادی از نکات مهم درباره‌ی کارآفرینی را به زبان ساده شرح داده است. برخلاف عنوانی که سیلیگ انتخاب کرده، این کتاب می‌تواند برای افرادی که مدت‌‌هاست از بیست‌سالگی عبور کرده‌اند نیز مفید باشد.

معرفی و مرور کتاب ای کاش وقتی بیست ساله بودم

کتاب نوپای ناب یا The Lean Startup نوشته اریک ریس

اگر در سال‌های اخیر اسم استارت آپ ویکندها را شنیده باشید، می‌توان گفت که با محصول کار اریک ریس در تماس بوده‌اید.
اریک ریس، یک فعال بزرگ و مطرح در دنیای دیجیتال نیست؛ حتی یک نویسنده‌ی بزرگ با کتابهای سریالی متعدد (مثل ست گادین یا ملکوم گلدول) هم محسوب نمی‌شود.
اما همین یک کتاب کافی بوده تا به یکی از نویسنده های مشهور و تأثیرگذار در زمینه‌ی کسب و کار تبدیل شود و جایگاهی ارزشمند در میان نویسندگان شناخته‌شده‌ی این حوزه به دست آورد.
اگر به کارآفرینی یا رشد یک کسب و کار کوچک خصوصاً در فضای دیجیتال فکر می‌کنید، این کتاب می‌تواند در بالای فهرست کتابهای شما جا داشته باشد.

معرفی کتاب نوپای ناب یا The Lean Startup

معرفی کتاب دوره عمر سازمان

خلاصه کتاب دوره عمر سازمانیکی از بزرگترین‌ دام‌های پیش روی یک سازمان، خود “بنیان گذار” آن سازمان است.
همین جمله، نشان می‌دهد که کتاب دوره عمر سازمان، یک کتاب کلاسیک نیست که فقط کارآفرینی را تشویق کند و کارآفرینان را به عنوان افرادی مقدس و الگوهایی بدون چون و چرا مطرح کند.
اتفاقاً این کتاب، بیشتر به عارضه یابی سازمان‌ها در مسیر زندگی و چرخه عمرشان پرداخته و کوشیده است نگاهی واقع گرایانه به این حوزه داشته باشد.

لینک معرفی کتاب دوره عمر سازمان

معرفی کتاب تست مامان

همواره به کسانی که قصد راه‌اندازی یک استارتاپ دارند توصیه می‌شود که از همه‌ی ابزارهای در دسترس برای سنجش مطلوبیت و جذابیت ایده‌ی خود استفاده کنند.

وقتی هنوز کسب و کار خود را آغاز نکرده‌ایم یا در مراحل اولیه‌ی کار هستیم، هزینه‌‌ی شکست و رها کردن ایده بسیار کمتر از زمانی است که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. پس  حتی اگر یک روز هم زودتر متوجه شویم که ایده‌مان به درد نمی‌خورد و بازار از آن استقبال نمی‌کند، به اندازه‌ی همان یک روز برنده هستیم.

راب فیتزپارتریک بر پایه‌ی چنین فرضی، کتاب تست مامان (The Mom Test) را نوشته و معتقد است این کتاب می‌تواند به افراد صاحب ایده کمک کند نقاط ضعف و قوت ایده‌هایشان را زودتر تشخیص دهند.

خلاصه کتاب تست مامان

معرفی کتاب طرح تجاری یک صفحه ای

خلاصه کتاب طرح تجاری یک صفحه ایکتاب طرح تجاری یک صفحه‌ای، یک کتاب رسمی آکادمیک نیست.
همچنین بعید است با پر کردن جاهای خالی و کادر‌هایی که در سراسر کتاب در نظر گرفته شده، کسی به شما وام بدهد.
بنابراین اگر به دنبال کتابی رسمی و چارچوب‌دار برای کارهای دانشگاهی یا کسب و کارهای بزرگ هستید، احتمالاً این کتاب انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.
اما در عوض، اگر قصد دارید کارآفرینی در مقیاس کوچک را تجربه کنید، اگر ایده‌ای دارید که خام است و هنوز پخته نشده و جنبه‌های مختلف آن را ندیده‌اید، این کتاب می‌تواند ابزار مناسبی برای شما باشد.
سوال‌هایی که در سراسر کتاب مطرح شده‌اند کمک می‌کنند که ایده‌ی شما، واضح‌تر و با جزئیات بیشتر پیش چشمان‌تان قرار بگیرد.
قطعاً این دستاورد کوچکی نیست.

لینک معرفی کتاب طرح تجاری یک صفحه ای

معرفی کتابهای مرتبط با رفتار سازمانی و منابع انسانی
کتاب مدیریت رفتار سازمانی رابینز

کتاب مدیریت رفتار سازمانی نوشته استیفن رابینز و جاج، از کتاب های مرجع در آموزش مدیریت است و به نوعی به یک استاندارد در آموزش رفتار سازمانی تبدیل شده.

در حدی که می‌توان گفت اغلب نویسندگان دیگر هم در این موضوع، می‌کوشند ساختار این کتاب را تقلید کنند.

کتاب مدیریت رفتار سازمانی رابینز

کاربرد هوش هیجانی در مدیریت پروژه

کتاب هوش هیجانی برای مدیران پروژه بیش از آن‌که به مدیریت پروژه نزدیک باشد، به مباحث هوش هیجانی می‌پردازد.

از آن‌جا که محتوای این کتاب، حول کار تیمی و تعامل با دیگران و کمک به مدیر برای شناخت هیجانات و عواطف زیردستان متمرکز است، مناسب دیدیم که آن را در کنار کتابهای مدیریت منابع انسانی قرار دهیم و در این بخش معرفی کنیم.

برای مطالعه‌ی این کتاب، لازم نیست با مفاهیم مدیریت پروژه و هوش هیجانی آشنا باشید و حتی می‌توانید آن را به عنوان نقطه شروع آشنایی با هوش هیجانی در نظر بگیرید.

کتاب کاربرد هوش هیجانی در مدیریت پروژه

کتاب پنج دشمن کار تیمی

پنج دشمن کار تیمی

اگر از چند نفر بخواهید که تعدادی کتاب ساده و عمومی در زمینه کار تیمی به شما پیشنهاد کنند، احتمالاً کتاب پنج دشمن کار تیمی (Five Dysfunctions of a Team) یکی از موارد مشترک در میان فهرست‌ها خواهد بود.

پاتریک لنچیونی (Patrick Lencioni) نویسنده‌ی پنج دشمن کار تیمی، آن را در سال ۲۰۰۲ منتشر کرده و پس از آن، این کتاب همواره مورد توجه خوانندگان کتابهای عمومی مدیریتی قرار داشته است.

کتاب پنج دشمن کار تیمی، بر اساس مشاهدات و تجربیات شخصی لنچیونی تألیف شده است. بنابراین، نباید انتظار داشته باشید که با یک کتاب آکادمیک یا مجموعه‌ی گسترده‌ای از ارجاع به کتابها و مقالات دیگر روبرو شوید.

بنابراین بهترین شکل رویایی با این کتاب آن است که فرض کنید پای صحبت‌های یک مشاور با تجربه‌ی مدیریت نشسته‌اید و او می‌خواهد تجربیات و دیدگاه‌های خود را در زمینه‌ی کار تیمی برای شما بیان کند.

لنچیونی کتاب پنج دشمن کار تیمی را به دو بخش اصلی تقسیم کرده است: بخش اصلی که بیش از ۸۰٪ حجم کتاب را به خود اختصاص داده، یک داستان مدیریتی است و بخش دوم، شکل رسمی‌تر یک کتاب مدیریتی را دارد و در آن، نویسنده چارچوبی را برای تحلیل چالش‌ها و مشکلات کار تیمی، تنظیم و ارائه کرده است.

معرفی و خلاصه کتاب پنج دشمن کار تیمی

کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر

کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلرکتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر از جمله کتاب‌های مطرح آکادمیک در زمینه‌ی مدیریت منابع انسانی است که اکنون بیش از ده سال است در دانشگاه‌های دنیا به عنوان منبع آموزشی درس مدیریت منابع انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با توجه به این‌که معیارهای عینی برای قضاوت وجود ندارد، نمی‌توانیم بگوییم کتاب دسلر بهترین کتاب مدیریت منابع انسانی است. اما بی‌تردید یکی از چند کتاب مرجع برتر در این حوزه محسوب می‌شود.

لینک معرفی کتاب مدیریت منابع انسانی

معرفی کتاب ۵۳ اصل در مدیریت انسانها

معرفی کتاب ۵۳ اصل در مدیریت انسانهاموسسه فایننشال تایمز با مراجعه به نویسندگان مختلف که در حوزه‌ی خود صاحب نام بوده‌اند، خواسته که هر کدام در چند صفحه و به صورت خلاصه، مهم‌ترین آموخته‌ها و آموزه‌هایشان را مطرح کنند.
طبیعی است که برای رفتار سازمانی، به سراغ استیون رابینز بروند.
اما رابینز کار جالبی کرده. او به جای خلاصه کردن مجدد کتاب رفتار سازمانی خود، سعی کرده استثناء‌هایی را که برای آن قاعده‌ها وجود دارند، در قالب پنجاه و سه اصل مطرح کند.
اگر تمام کتاب رفتار سازمانی رابینز را هم خوانده باشید، همچنان این کتاب می‌تواند برای شما خواندنی باشد.

لینک معرفی کتاب ۵۳ اصل در مدیریت انسانها

معرفی کتاب صراحت تمام عیار

نقد کتاب

کیم اسکات که زمانی هدایت فعالیت‌های مرتبط با فروش و عملیات را در تیم‌های AdSense و DoubleClick و YouTube بر عهده داشته، چند سالی است در جایگاه کوچ فعالیت می‌کند و خدمات خود را به مدیران شرکت‌هایی مانند دراپ‌باکس، توییتر، کوالتریکس و مانند این‌ها عرضه می‌کند.

اسکات در سال ۲۰۱۹ کتابی با عنوان Radical Candor نوشت که مورد توجه مخاطبانش قرار گرفت و در فارسی هم با عنوان صراحت تمام عیار ترجمه شده است.

دغدغه‌ی اصلی کیم اسکات در کتابش، گفتگوهای دشوار است. یعنی حرف‌هایی که هم ضروری است گفته شوند و هم گفتن آن‌ها ساده نیست.

از این منظر می‌توان کتاب او را در کنار دو کتاب معروف Crucial Conversations و Crucial Confrontations قرار داد. کتابهایی که در فایل صوتی گفتگوهای دشوار هم به آن‌ها پرداخته شده است.

معرفی و نقد کتاب صراحت تمام عیار

معرفی کتاب رفتار سازمانی تحلیلی

کتاب رفتار سازمانی تحلیلی توسط دکتر بابک علوی، مدرس نامدار و شناخته‌شده‌ی رهبری، رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی، تألیف و منتشر شده است.

این کتاب ساختاری مشابه غالب Case-book‌ها دارد. به این معنا که تعدادی داستان از فضای کسب و کار در آن آمده و در پایان هر داستان، چند پرسش مطرح شده که باید به آن‌ها پاسخ داده شود.

مثل هر Case-book دیگری، نباید انتظار داشته باشید که پاسخ و توضیح پرسش‌ها را ببینید. چون این کتاب‌ها برای بحث و گفتگو در کلاس‌های درس، انجام تمرین‌های گروهی در گروه‌های کوچک مطالعاتی در نظر گرفته می‌شوند. اما در عین حال، نویسنده بعد از هر داستان، بخش کوتاهی را به راهنمایی دانشجویان و نیز معرفی منابع مرتبط برای مطالعه اختصاص داده است.

دکتر علوی در مقدمه کتاب، روش مطالعات موردی را روشی شناخته‌شده و پراستفاده در فضای مدیریت معرفی کرده و توضیح داده‌اند که مطالعات موردی، شرایطی برای به‌کارگیری دانش نظری در موقعیت‌های عملی و نیز افزایش توان تحلیلی فراگیران فراهم می‌کنند.

معرفی کامل‌تر کتاب رفتار سازمانی تحلیلی

معرفی کتابهای مدیریت بازاریابی و فروش
کتاب آموزش گام به گام تدوین طرح بازاریابی

کتاب آموزشی مدیریتتدوین طرح بازاریابی، کار ساده‌ای نیست.
به عبارت دیگر، اگر طرح بازاریابی تدوین شده باشد، بازاریابی کار بسیار ساده‌ای است.
به همین علت، کتابهای بسیاری در زمینه‌ی تدوین طرح بازاریابی نوشته شده‌اند.
کتاب آموزش گام به گام تدوین طرح بازاریابی، یک کتاب جامع یا تخصصی نیست.
اما اگر به تازگی وارد فضای بازاریابی شده‌اید، این کتاب کم حجم می‌تواند تصویری زیبا و جذاب، از فضای بازاریابی و برنامه‌ریزی بازاریابی برای شما ترسیم کند.

معرفی کتاب آموزش گام به گام تدوین طرح بازاریابی

کتاب گاو بنفش ست گادین

گاو بنفش یا Purple Cow بعد از بازاریابی با اجازه‌ی مشتری یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های ست گادین محسوب می‌شود.

پیام اصلی گاو بنفش را می‌توان در چند جمله‌‌ی زیر خلاصه کرد:

  • ساز و کار سنتیِ تولید، تبلیغ، فروش دیگر مانند گذشته کارایی ندارد.
  • تلاش برای بازاریابی و فروش، نباید بعد از طراحی و تولید محصول آغاز شود.
  • تنها شانس موفقیت محصول این است که در خاطر بماند؛ دیگران درباره‌اش حرف بزنند؛ و این گفتگو به ایجاد تقاضا منتهی شود

معرفی و خلاصه کتاب گاو بنفش

کتاب مدیریت برند

کتاب مدیریت برندکتاب مدیریت برند (Brand Management) نوشته‌ی تیلده هدینگ (Tilde Heding) و همکارانش را می‌توان یکی از منابع معتبر و شناخته‌شده در زمینه‌ی برندسازی دانست.

هدینگ و همکارانش به نتیجه رسیده‌اند که هفت مکتب فکری کاملاً متفاوت در زمینه‌ی برند و برندسازی وجود دارد و در هر فصل از کتاب مدیریت برند به یکی از این مکاتب (یا رویکرد) پرداخته‌اند.

ما هر یک از این هفت رویکرد برندینگ را به شکل مختصر در چند پاراگراف برای شما توضیح داده‌ایم.

خلاصه کتاب مدیریت برند

کتاب مدیریت استراتژیک برند

کتاب آموزشی مدیریتبه سادگی نمی‌توان تصور کرد که کسی با حوزه برند و برندسازی درگیر باشد، اما نوشته‌ها و تحلیل‌های کاپفرر را نخوانده باشد.
کتاب مدیریت استراتژیک برند، نوشته‌ی کاپفرر، از جمله کتابهای مرجع آموزش برندسازی در دنیا است که در رشته‌های مدیریت و کسب و کار، تدریس می‌شود.

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک برند

معرفی کتاب اصول فروش

کتاب اصول فروش

اگر بخواهیم دو یا سه کتاب مرجع جهانی در حوزه‌ی آموزش فروش معرفی کنیم، بی‌تردید کتاب اصول فروش (Fundamentals of Selling) نوشته‌ی چارلز فیوترل (Futrell) یکی از آن‌ها خواهد بود (فیوترل را در ایران معمولاً با تلفظ فوترل می‌شناسند). متمم هم از این کتاب به عنوان یکی از منابع تدوین درس آموزش فروش استفاده کرده است.

جایگاه کتاب اصول فروش فوترل را در حوزه‌ی فروش می‌توان به کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر  در حوزه‌ی بازاریابی تشبیه کرد.

معرفی کتاب اصول فروش

معرفی کتاب حس برند

خلاصه کتاب در حوزه برندسازیکتاب حس برند، نوشته‌ی مارتین لیندستروم، به بررسی اثر اطلاعات Sensory (مانند بو، رنگ، طعم و …) بر روی تصویر ذهنی ما از برندها پرداخته است.
در این کتاب بعد از اشاره به مفهوم ارزش پیشنهادی برند برای کسب یک جایگاه منحصر به فرد در نظر مشتری، تاکید می‌شود که نگرش همه جانبه به جایگاه سازی برای یک برند باید فراتر از نگرش سنتی (در حد قیمت و بسته بندی و محل عرضه و …) باشد و تجربیات حسی برند نیز باید به صورت علمی و آگاهانه طراحی شود.

معرفی کتاب حس برند

کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر و کلر

کتاب آموزشی مدیریتدر میان نویسندگان دانشگاهی حوزه‌ی بازاریابی، نام کاتلر مطرح‌ترین برند است.
او با همکاری نویسندگان دیگری مانند کلر و آکر، کتابهای متعددی در این زمینه نوشته است.
با وجودی که کاتلر هنوز هم فعالیت نگارش را ادامه می‌دهد و هر یکی دو سال، یک کتاب جدید به بازار عرضه می‌کند، اما هیچ‌کدام نتوانسته‌اند جای کتاب کلاسیک او تحت عنوان مدیریت بازاریابی را بگیرند.
کتابی که معمولاً به عنوان مرجع اول درس بازاریابی در رشته‌های مدیریت و بازرگانی، پیشنهاد می‌شود و بر همین اساس می‌توان آن را یکی از پرفروش ترین کتابهای بازاریابی دانست.

معرفی کتاب مدیریت بازاریابی کاتلر و کلر

کتاب نسل سوم بازاریابی

کتاب نسل سوم بازاریابی

اغلب ما کاتلر را به واسطه‌ی کتاب مدیریت بازاریابی او می‌شناسیم؛ کتابی که در دهه‌ی شصت میلادی، با تکیه بر نگاه آلدرسون به بازاریابی مدرن و وام‌گرفتن آمیخته بازاریابی ۴P از مک کارتی منتشر شد و تا امروز هم، ویرایش‌های جدید آن در حال انتشار است و در جوامع دانشگاهی از آن استقبال می‌شود.

کاتلر با کتاب نسل سوم بازاریابی و پس از آن، کتاب بازاریابی عصر چهارم کوشیده است نشان دهد که با وجود گذشت حدود نیم قرن از نخستین کتابش، هنوز هم برای دنیای امروز و نیازهای امروز، حرف تازه‌ای برای گفتن دارد.

با وجودی که دیجیتالی شدن، محور عصر چهارم بازاریابی است؛ اما سایه‌ی دنیای دیجیتال و فناوری اطلاعات و شبکه های اجتماعی، کاملاً بر سر نسل سوم بازاریابی هم دیده می‌شود.

معرفی کتاب نسل سوم بازاریابی

کتاب نسل چهارم بازاریابی

کتاب نسل چهارم بازاریابیکاتلر و نویسندگان همراه او در کتاب نسل چهارم بازاریابی می‌کوشند تحولات مارکتینگ را در عصر دیجیتال بررسی کنند.

در این کتاب، پس از شرح برخی از روندهای حاکم بر بازاریابی در دوران دیجیتال، برخی از مفاهیم دیجیتال مارکتینگ مانند قیف فروش،‌ بازاریابی محتوا، وفادارسازی مشتریان و گیمیفیکیشن به بحث گذاشته شده است.

کتاب نسل چهارم بازاریابی (که با عنوان بازاریابی عصر چهارم هم ترجمه شده) بیشتر برای مخاطبانی مفید است که در زمینه‌ی بازاریابی سنتی فعالیت و مطالعه کرده‌اند و با ترمینولوژی و مفاهیم بازاریابی دیجیتال آشنایی چندانی ندارند.

معرفی،‌ خلاصه و نقد کتاب نسل چهارم بازاریابی

معرفی کتابهای تحول و تغییر نگرش فردی
کتاب ذهن کامل نو یا ذهن کاملاً جدید

خلاصه کتاب ذهن کامل نو یا ذهن کاملاً جدیدکتاب ذهن کامل نو، توسط دنیل پینک نوشته شده و اگر چه بخش‌هایی از آن، شاید در فضای اقتصادی و فرهنگی ما، چندان کارایی نداشته باشد، اما ارزش سایر بخش‌های آن، به حدی زیاد هست که مطالعه و وقت گذاشتن برای آن و انجام تمرین‌های کتاب را توجیه پذیر کند.

در این کتاب، از استعاره‌ی راست مغزی و چپ مغزی استفاده شده و نویسنده کوشیده است با همان تعبیر استعاری بگوید: دنیای آینده، بیش از آنکه در اختیار چپ مغزها باشد، در سیطره‌ی راست مغزهاست.

معرفی کتاب ذهن کامل نو

معرفی کتاب آخرین سخنرانی

last-lecture_randy-pauschوقتی می‌گوییم یک کتاب، با هدف تغییر نگرش تالیف شده است، حتماً نباید فصل‌هایی تحت عنوان “نگرش چیست”، “نگرش چگونه تعریف می‌شود” و “نگرش چگونه تغییر می‌کند” داشته باشد.
کتاب آخرین سخنرانی، کتابی است که با خواندنش، نمی‌توانید نگرش قبلی خود را حفظ کنید و به هر حال، مجبور می‌شوید در بخش‌هایی از آن، تجدید نظر کنید.
آخرین سخنرانی، سخنرانی کسی است که می‌داند مشغول انجام آخرین سخنرانی خویش است.

معرفی کتاب آخرین سخنرانی

معرفی کتاب قبایل ست گادین

کتاب قبایل ست گادین

بسیاری از کتابهای ست گادین، پست‌های وبلاگ‌هایش هستند که گردآوری شده در قالب یک مجلد در اختیار علاقه‌مندانش قرار گرفته‌اند.

به شکلی که می‌توانید آن‌ها را از هر جا که می‌خواهید شروع کرده و در هر نقطه هم که مناسب دیدید، رها کنید.

کتاب قبایل (Tribes) جزو معدود کتابهای اوست که تابع این قاعده نیست. واقعاً از نقطه‌ی مشخصی شروع شده و در نقطه‌ی مشخصی هم به پایان می‌رسد و حاصلِ خواندن منظم آن، می‌تواند با خواندن پراکنده‌اش متفاوت باشد.

واژه‌ی Leader برای ست گادین، به یک رهبر سیاسی یا مذهبی یا یک مدیر ارشد کسب و کار محدود نیست. او هر کسی را که می‌کوشد چیزی را در جایی از جهان بهتر کند و در این راه، تلاش می‌کند تا دیگران هم با او همراه شوند، یک رهبر می‌بیند.

معرفی و خلاصه کتاب قبایل

کتاب کلید را بزن

کتاب در حوزه مهارت فردیکتاب کلید را بزن توسط چیپ هیث و دن هیث نوشته شده است. دو برادری که کتابهایشان معمولاً جزو کتابهای پرفروش حوزه نگرش فردی و نیز تحول کسب و کار است.
در این کتاب، به فرایند مدیریت تغییر اشاره شده و مکانیزم‌ها و راهکارهایی برای پیش بینی مقاومت‌های احتمالی با تغییر و نحوه مواجهه با آن ارائه گردیده است.
در این کتاب، ابزارهای تغییر هم در حوزه‌ی فردی و هم در حوزه‌ی گروهی مورد توجه قرار داشته است.

معرفی کتاب کلید را بزن

کتاب هدف گلدرت

The_Goal کتاب هدف گلدرت، از جمله کتابهایی است که نگرش ما را به شیوه حل مسئله در سازمان‌ها تغییر می‌دهد.

برخی از بزرگان مدیریت دنیا، اشاره می‌کنند که یک مشاور مدیریت، بدون خواندن این کتاب، به سختی می‌تواند به درکی عمیق و کلان از شیوه‌های حل مسئله دست پیدا کند.

معرفی کتاب هدف گلدرت

کتاب هوش مالی (کارن برمن)

خلاصه کتاب هوش مالی (کارن برمن)کتاب هوش مالی نوشته‌ی کارن برمن (و البته همکارش جو نایت) نمونه‌ی خوبی از تعریف هوش مالی از از زاویه‌ای متفاوت است.
عنوان فرعی کتاب، تا حد زیادی تعریف هوش مالی از نگاه برمن و نایت را مشخص می‌کند: راهنمایی برای مدیران، برای اینکه بدانند معنای واقعی عددها چیست.
کتاب هوش مالی برمن، توسط انتشارات دانشگاه هاروارد منتشر شده است.

معرفی کتاب هوش مالی (کارن برمن)

معرفی کتاب در حوزه استراتژی
معرفی کتاب در جستجوی برتری

کتاب در جستجوی برتری نوشته تام پیترز کتاب در جستجوی برتری، یکی از پرخواننده ترین کتابهایی است که در زمینه موفقیت سازمانها نوشته شده است.
تام پیترز و روبرت واترمن در کتاب In Search of Excellence (در جستجوی برتری) به بررسی ویژگی های شرکتهای موفق پرداخته‌اند.

آن‌ها بیش از چهل شرکت موفق را انتخاب کرده و وضعیت آن‌ها را در هفت حوزه‌ی مختلف بررسی کردند.

معرفی کتاب در جستجوی برتری

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک دیوید

کتاب مدیریت استراتژیک فرد آر دیوید را بی‌تردید می‌توان یکی از شناخته‌شده‌ترین کتابهای مدیریت استراتژیک در سراسر جهان دانست.

خود دیوید هم در ابتدای کتاب مدیریت استراتژیک، فهرستی طولانی از دانشگاه‌ها و موسساتی که کتاب او را به عنوان مرجع آموزش مدیریت استراتژیک انتخاب کرده‌اند، ارائه کرده است

در حال حاضر، شانزدهمین ویرایش این کتاب در بازار بین‌المللی موجود است. (کتاب مدیریت استراتژیک دیوید از سال ۱۹۸۷ تقریباً هر دو سال یک‌بار، با یک ویرایش جدید عرضه شده است).

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک دیوید را به همراه خلاصه مدل دیوید می‌توانید در درس زیر بخوانید:

معرفی کتاب مدیریت استراتژیک دیوید

معرفی کتاب با چرا شروع کنید

کتاب با چرا شروع کنید - سایمون سینک

چند سالی از انتشار کتاب با چرا شروع کنید (Start with Why) می‌گذرد و هنوز این کتاب سایمون سینک (Simon Sinek) را – که نخستین نوشته‌ی او نیز هست – می‌توانید در بخش کتاب‌های پرفروش بسیاری از کتاب‌فروشی‌ها ببینید.

این‌که بیش از ۲۰۰۰ نفر در سایت آمازون امتیاز Review مربوط به این کتاب را ثبت کرده‌اند، نشانه‌ی دیگری از پرطرفدار بودن این کتاب است.

سایمون سینک در این کتاب، نکته‌ای را مطرح می‌کند که در جمع آشنایان با استراتژی، یک اصل بنیادی است: تا ندانید چرا می‌خواهید کاری را انجام دهید، بهتر است دست به انجام آن کار نزنید.

کتاب با چرا شروع کنید را می‌توان بیانی ساده و تأثیرگذار از مفهوم مأموریت و چشم انداز در استراتژی فردی و سازمانی است.

معرفی و خلاصه کتاب با چرا شروع کنید

معرفی کتاب استراتژی اقیانوس آبی

کتاب استراتژی اقیانوس آبی

کتاب استراتژی اقیانوس آبی (Blue Ocean Strategy) را بی‌تردید می‌توان یکی از کتابهای کلاسیک حوزه مدیریت و استراتژی دانست.

بحث استراتژی اقیانوس آبی، حول یک مفهوم شکل گرفته است: رقابت یا Competition.

این کتاب توسط آقای علیرضا پورممتاز به زبان فارسی ترجمه شده و به همت انتشارات آریانا قلم در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

لینک معرفی کتاب استراتژی اقیانوس آبی 

معرفی کتاب ساختن برای ماندن

کتاب ساختن برای ماندن
کتاب ساختن برای ماندن، امروزه یک کتاب کلاسیک مدیریتی محسوب می‌شود. کتابی که در دهه‌ی ۹۰ میلادی نوشته شده و حتی برخی از شرکت‌هایی که در آن نام برده شده، امروز وجود ندارند. اما ارزش کتاب به این است که مفاهیم مأموریت و چشم‌انداز را به خوبی برای مخاطب تشریح می‌کند. کالینز و پوراس در این کتاب، ارزش‌محور بودن و شفاف بودن ارزش‌های کلیدی را به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت استراتژیک شرکت‌ها مطرح و معرفی کرده‌اند.

لینک معرفی کتاب ساختن برای ماندن 

معرفی کتاب جنگل استراتژی

کتاب جنگل استراتژی نوشته هنری مینتزبرگهنری مینتزبرگ در کتاب Strategy Safari یا جنگل استراتژی ‌به بررسی مکاتب مختلف‌ در استراتژی می‌پردازد. با توجه‌ به جامع بودن این کتاب و نیز این‌که برای تدوین آن، بیش از ۲۰۰۰ منبع مختلف مطالعه شده است، می‌‌توان گفت مطالعه‌ی کتاب جنگل استراتژی‌ تصویر نسبتاً کاملی از دنیای ا‌ستراتژی و دیدگاه‌ها و نظریات مختلفی که در‌ این زمینه مطرح شده در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

این کتاب بی‌شک یکی از شناخته‌شده‌ترین و معتبرترین کتابهای استراتژی در سطح جهان محسوب می‌شود.

معرفی کامل و خلاصه کتاب جنگل استراتژی

معرفی کتاب در حوزه جامعه‌شناسی، اقتصاد، روانشناسی پول و اقتصاد رفتاری
معرفی کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر

به‌طور خلاصه می‌توان گفت که این کتاب، به بیانِ ساده‌ی مفاهیم اقتصاد رفتاری پرداخته است.

اما نوع مثال‌ها و مطالعاتی که دن اریلی در آن‌ مطرح کرده باعث شده که کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر به یکی از کتابهای پیشنهادی و منابع کلی در آموزش تصمیم گیری و مذاکره تبدیل شود.

شیوه‌ی انتخاب کردن انسان‌ها از میان گزینه‌های مختلف، رفتار ما در مقابل پیشنهادهای رایگان (یا ظاهراً رایگان)، تغییر رفتارمان بر اساس الگوهای قیمت‌گذاری (مثلاً غذا خوردن در بوفه‌ها) و میل پنهان به تقلب کردن، از جمله موضوعاتی است که دن اریلی در این کتاب به آن‌ها پرداخته است.

معرفی و خلاصه کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر

معرفی کتاب جامعه پساصنعتی دانیل بل

جامعه پساصنعتی دانیل بلدانیل بل کتاب جامعه پساصنعتی را حدود نیم قرن پیش نوشته است.

این کتاب را هم به خاطر قدمت آن و هم به علت این که جریان‌ساز بوده، می‌توان یک کتاب کلاسیک در جامعه‌شناسی و مدیریت دانست. ما در متمم خلاصهٔ این کتاب را برایتان نقل کرده‌ایم تا هم با فضای فکری تحلیل‌گران نیم قرن پیش آشنا شوید و هم ببینید که صاحب‌نظرانِ اهل مطالعه، چگونه از نیم قرن پیش توانسته‌اند ویژگی‌های زندگی امروز ما را پیش‌بینی کنند.

در یکی از درس‌های مهارت یادگیری متمم، دربارهٔ اهمیت کتاب‌های قدیمی صحبت کرده‌ایم. این کتاب، نمونهٔ خوبی از یک کتاب مهم قدیمی است که خواندن آن هنوز هم می‌تواند آموزنده و الهام‌بخش باشد.

معرفی و خلاصه کتاب جامعه پساصنعتی دانیل بل

معرفی کتاب کج رفتاری (شکل گیری اقتصاد رفتاری)

کتاب کج رفتاری (شکل گیری اقتصاد رفتاری)

کتاب کج رفتاری (Misbehaving) نوشته‌ی ریچارد تیلر برنده جایزه نوبل، کتابی ساده اما دقیق و معتبر در زمینه‌ی روانشناسی پول و اقتصاد رفتاری است. بحثی که از موضوعات روز مدیریت و اقتصاد محسوب می‌شود.

ریچارد تایلر در این کتاب با مثال‌های ساده و جذاب، مباحث اقتصاد رفتاری را به‌خوبی تشریح می‌کند.

لینک معرفی کتاب کج رفتاری نوشته ریچارد تیلر 

معرفی کتاب دید اقتصادی

چگونگی رشد و افول اقتصاد

داستان و داستان‌گویی را یکی از شیوه‌های موفق در آموزش و یادگیری می‌دانند. به همین علت، نویسنده‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف، به سراغ داستان و داستان‌گویی رفته‌اند و کوشیده‌اند از این ابزار، برای بیان دیدگاه‌ها و دانسته‌های خود استفاده کنند.

پیتر شیف و اندرو شیف هم از جمله‌ی این نویسندگان هستند. آن‌ها در کتابی با عنوان How an Economy Grows and Why It Crashes کوشیده‌اند تاریخ اقتصادی آمریکا را در قالب یک داستان، برای مخاطبان خود تعریف کنند.

این کتاب دو بار به فارسی ترجمه شده است. یک مرتبه آقای سهند حمزه‌ئی این کتاب را با عنوان دید اقتصادی ترجمه کرده و با همکاری #انتشارات آریاناقلم آن را منتشر کرده‌اند و یک بار هم، آقای حمیدرضا ارباب همین کتاب را با عنوان چگونگی رشد و فروپاشی اقتصاد ترجمه کرده و به همت #نشر نی، به بازار عرضه کرده‌اند.

معرفی و جملاتی از کتاب دید اقتصادی

معرفی کتاب پول - داستان واقعی یک چیز الکی

پول - داستان واقعی یک چیز الکیجیکوب گلدستاین، کسی که او را معمولاً به واسطهٔ پادکست سیاره پول می‌شناسند، کوشیده داستان پول و تاریخچه شکل‌گیری و تکامل این ابزار شگفت‌انگیز را در کتابی نسبتاً کوچک (حدود ۲۰۰ صفحه)‌ روایت کند.

شاید دویست صفحه را کوچک در نظر نگیرید، اما برای روایت داستانی چنین طولانی و پر فراز و نشیب، واقعاً کوتاه است.

لحن ساده و روان گلدستاین، مهارت در داستان‌سرایی و روایت‌گری و دست‌چین کردن بخش‌های هیجان‌انگیز داستان پول، این کتاب را روان و خواندنی کرده است.

انتشارات راه پرداخت ترجمهٔ این کتاب را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

معرفی کتاب پول – داستان واقعی یک چیز الکی

معرفی کتابهای شخصیت شناسی و رهبری
کتاب شغل مناسب شما

Do_What_You_Areکتاب شغل مناسب شما می‌کوشد با استفاده از مدل شخصیت شناسی MBTI، نشان بدهد که بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده، کدام تیپ‌های شخصیتی در کدام شغل‌ها می‌توانند موفق‌تر باشند.
به خوبی می‌دانیم که هر فرد، مستقل از تیپ شخصیتی خود، با صرف زمان و تلاش و کوشش می‌تواند در بسیاری از موقعیت‌های شغلی، موفق باشد.
اما کتاب شغل مناسب شما و کتا‌ب‌های مشابه، می‌کوشند به ما کمک کنند که با کمترین استهلاک، بتوانیم رشد و موفقیت شغلی را تجربه کنیم.


معرفی کتاب شغل مناسب شما

کتاب قوانین کاریزما

The_Laws_of_Charismaکتاب قوانین کاریزما، یک ویژگی مهم دارد.
این کتاب به ما می‌آموزد که کاریزما، فراتر از اخم کردن، صاف راه رفتن و جدی حرف زدن است.
در این کتاب، مهم‌ترین ویژگی‌های شخصیت‌های کاریزماتیک و مسیر دستیابی به کاریزما مورد بحث قرار گرفته است.

معرفی کتاب قوانین کاریزما

معرفی کتابهای طراحی، خلاقیت و ایده پردازی
در گذشته، زمانی که از طراحی صحبت می‌شد، اکثر مردم به یاد کارهای گرافیکی می‌افتادند.
به تدریج، طراحی کالاها (خودرو، ساعت، خودکار و …) هم به مصداق‌های طراحی اضافه شد و سپس طراحی خدمات، به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت.
امروز حتی طراحی ایده هم به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دانش طراحی مورد بحث قرار می‌گیرد.
کتاب ایده عالی مستدام

made-to-stickکتاب ایده عالی مستدام، نوشته‌ی چیپ هیث و دن هیث است که کتاب کلید را بزن هم، توسط ایشان تالیف شده است.

نام اصلی کتاب Made to Stick است و در آن راز ماندگاری ایده‌ها مورد بررسی قرار گرفته.

این کتاب، سرشار از مثال و روایت از تاریخچه‌ی ایده‌های موفق و ناموفق دنیاست و به عنوان یکی از کتاب های خواندنی در این حوزه، می‌تواند منبع خوبی برای الهام گرفتن باشد.

معرفی کتاب ایده عالی مستدام

کتاب طراحی حسی

Emotional-Designکتاب طراحی حسی دانلد نورمن، از جمله کتابهای مطرح  و پرفروش دنیا در حوزه ی طراحی است که حتی اگر هرگز در این حوزه کار نکرده باشید و قصد کار کردن هم نداشته باشید، همچنان می‌تواند شیرین و جذاب باشد.
دانلد نورمن، در این کتاب توضیح می‌دهد که طراحی در دنیای امروز، چیزی فراتر از ایجاد محصولی است که وظیفه‌ی خود را انجام می‌دهد. محصول باید “دوست داشتنی” هم باشد.
او به شوخی، اشاره می‌کند: همه‌ی ما می‌دانیم که خودرو، بعد از شستشو کارواش، سریع‌تر از قبل راه می‌رود!

معرفی کتاب طراحی حسی

معرفی کتاب در حوزه رفتار در محیط کار
معرفی کتاب کار کردن با تو مرا بیچاره کرده است

prince-bookکتاب کار کردن با تو مرا بیچاره کرده است، کتابی ساده، مفید و کاربردی است.
کتابی که به مواجهه همکاران نامطلوب در محیط کار میپردازد.
این کتاب فراتر از تعدادی توصیه ی اخلاقی عمومی است و میکوشد راهکارهایی ساده و عملی برای زندگی آرامتر در محیط کار ارائه کند

معرفی کتاب کار کردن با تو مرا بیچاره کرده است

کتاب در باب شهریار

prince-bookاین کتاب، بحث‌ها و حاشیه‌های زیادی دارد.
بهتر است به جای ارائه‌ی توضیحات کلی در مورد آن، از شما دعوت کنیم که معرفی کتاب در متمم و نظرات دوستان متممی درباره‌ی آن را بخوانید.

معرفی کتاب در باب شهریار

کتاب آیین پیروزی جک ولش

winning-jackآیا خواندن کتاب یکی از مطرح ترین مدیران آمریکایی، کسی که سابقه‌ی درخشانی در جنرال الکتریک (به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های اقتصادی جهان) دارد، می‌تواند برای خواننده‌ی ایرانی هم حرف آموزنده‌ای داشته باشد؟
قضاوت را با شما می‌گذاریم تا کتاب را بخوانید و تصمیم بگیرید.
اما شاید جمله‌ی زیر که از حرف‌های جک ولش اقتباس شده، پاسخ متمم به این سوال را مشخص کند:
بسیاری از سازمان‌ها، درگیر حفظ ۱۰ درصد از کارکنان ضعیفی هستند که مدیران به خاطر ملاحظه یا خجالت، آنها را کنار نمی‌گذارند. غافل از اینکه حفظ شغل برای این ده درصد، انگیزه‌ی کار و انرژی آن ۹۰ درصد متعهد و زحمت کش و اثربخش را هم از بین می‌برد و در بلندمدت، همه‌ی کارکنان، شغل خود را از دست خواهند داد.

معرفی کتاب آیین پیروزی جک ولش

معرفی کتاب در حوزه تکنولوژی، فناوری اطلاعات و دیجیتال مارکتینگ
معرفی کتاب: پرتاب سنگ به اتوبوس گوگل

"کتابداگلاس راشکوف از جمله منتقدان مطرح و مشهور سیلیکون ولی است.
بنابراین اگر از عاشقان تکنولوژی هستید خواندن حرفهای راشکوف برای شما چندان شیرین نخواهد بود.
از سوی دیگر اگر بخواهید نقدهای مستدل بخوانید و صرفا اعتراضهای بی پایه نشنوید، کتابهای راشکوف گزینه مناسبی است.
پرتاب سنگ به سمت اتوبوس گوگل در بین کتابهای او نقطه ی شروع مناسبی است.

موضوع اصلی این کتاب، همان‌طور که از عنوانش پیداست گوگل و شرکت‌های سیلیکون ولی است، اما نقدهایی که در آن مطرح شده تا حد زیادی به سایر کسب و کارها و استارت آپ‌های حوزه تکنولوژی هم قابل تعمیم است.

معرفی کتاب پرتاب سنگ به اتوبوس گوگل

کتاب بازاریابی محتوایی

کتاب جو پولیتزی برای آموزش دیجیتال مارکتینگ مناسب استجو پولیتزی را بیشتر به عنوان بنیان‌گذار انستیتو بازاریابی محتوا یا CMI می‌شناسند. CMI از موسسات شناخته‌شده‌ی جهانی در حوزه‌ی محتوا است و اغلب کتابها و مقاله‌ها در حوزه‌ی بازاریابی محتوا واستراتژی محتوا، به تعاریف و توصیه‌های آن، اشاره و استناد می‌کنند.

او کتاب‌های متعددی در زمینه‌ی بازاریابی محتوایی و دیجیتال مارکتینگ دارد که Epic Content Marketing یکی از پایه‌‌ای‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

معرفی کتاب بازاریابی محتوایی

کتاب داستان پردازی با داده ها

داستان پردازی با داده ها

ممکن است با خود بگویید مگر نمودار کشیدن و نمایش چند عدد هم به دانش و تخصص نیاز دارد؟ نرم‌افزارهایی مثل اکسل و پاورپوینت به انبوهی از ابزارهای ترسیم نمودار مجهز هستند و کافی است با چند کلیک، اعداد و ارقام خود را به نمودارهای زیبا و خوش‌ رنگ و لعاب تبدیل کنم.

این روش بسیاری از ماست: اعداد را انتخاب کن و با چند کلیک، نمودار نهایی را جایی در میانه‌ی صفحه قرار بده.

اما آیا واقعاً استفاده از تنظیمات پیش‌فرض برای تولید یک نمودار تأثیرگذار کافی است؟ کتاب داستان پردازی با داده‌ها، یکی از کتابهای مقدماتی در این حوزه است که می‌تواند گام نخست شما برای ورود به این قلمرو گسترده باشد.

معرفی کتاب داستان پردازی با داده ها

معرفی کتاب Long Tail (دُمِ دراز و طویل)

"کتابکتاب Long Tail کریس اندرسون امروزه به یک کتاب کلاسیک در حوزه ی وب تبدیل شده است.
اندرسون با توجه به پتانسیلهای فضای وب، بر این باور است که مدل ذهنی فروش و عرضه ی محصول در فضای فیزیکی نمیتواند به تنهایی برای موفقیت در این دنیای جدید کافی باشد.
او در کتاب Long Tail به شرح این دیدگاه میپردازد.

معرفی کتاب Long Tail (دُمِ دراز و طویل)

معرفی کتاب تحول دیجیتال (رهبری دیجیتال) جورج وسترمن

کتاب تحول دیجیتال وسترمنکتاب رهبری دیجیتال (Leading Digital) که در ایران آن را به نام تحول دیجیتال می‌شناسند، مطرح‌ترین و شناخته‌‌شده‌ترین اثر وسترمن است.

این کتاب به طور خاص برای مدیران و تصمیم‌گیران عرصه‌ی کسب و کار (و طبیعتاً مشاوران آنها)‌ نوشته شده است.

کتاب تحول دیجیتال (رهبری دیجیتال) 

استراتژی محتوا برای وب

کتاب استراتژی محتوا برای وب - از سری کتابهای دیجیتال مارکتینگ

ویرایش اول کتاب Content Strategy for the Web در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. مطالعه‌ی ویرایش اول نشان می‌دهد که کتاب به شدت شتابزده نوشته شده و بیشتر برای هالورسون مهم بوده که جایگاه خود را در میان نخستین کسانی که بحث استراتژی محتوا را مطرح می‌کنند تثبیت کند.

جنس کتاب بیشتر به چک لیست شباهت داشت و البته نکات و توضیحات بسیار ارزشمندی در آن مطرح شده بود.

در سال ۲۰۱۲ ویرایش دوم کتاب استراتژی محتوا برای وب منتشر شد و این ویرایش را – که در حال حاضر آخرین ویرایش کتاب است – می‌توان یک کتاب واقعی (هم از نظر ساختار و هم از نظر محتوا) دانست.

متمم مطالعه‌ی این کتاب را به هر کس که به دیجیتال مارکتینگ علاقه‌مند است یا می‌‌خواهد به یک استراتژیست محتوا تبدیل شود، توصیه می‌کند.

کتاب استراتژی محتوا برای وب

معرفی کتاب در حوزه تفکر سیستمی
معرفی کتاب رقص تغییر

می‌توان گفت رقص تغییر، بعد از پنجمین فرمان، مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین کتاب پیتر سنگه است. کتابی که به مدیریت تحول در کسب و کار و سازمان می‌پردازد.

این کتاب را می‌توانید ادامه‌ی کتاب پنجمین فرمان در نظر بگیرید؛ یا این‌که به صورت کاملاً مستقل آن را مطالعه و بررسی کنید. البته باور ما این است که مطالعه‌ی پنجمین فرمان، می‌تواند به درک بهتر و ساده‌تر رقص تغییر کمک کند.

نگاه پیتر سنگه و همکارانش در این کتاب، برای توصیف و تحلیلِ پروژه‌ی تحول در سازمان‌ها، کاملاً با چارچوب‌های تفکر سیستمی هم‌خوان است و از این منظر، کل کتاب را می‌توان یک پروژه‌ در نظر گرفت: پروژه‌ای که می‌کوشد آموزه‌های تفکر سیستمی را در تغییرات سازمانی به‌کار بگیرد.

معرفی کتاب رقص تغییر

معرفی کتاب پنجمین فرمان

"کتابپیتر سنگه، علاقمند است تاکید کند که کتاب پنجمین فرمان در مورد یادگیری سازمانی است.
این عنوانی است که به عنوان تیتر فرعی، روی جلد کتاب هم دیده می‌شود.
اما در میان مخاطبان این کتاب همچنان با موضوع تفکر سیستمی شناخته می‌شود.
اگر قصد داشته باشید تنها یک کتاب در مورد تفکر سیستمی بخوانید،‌ احتمالاً بسیاری از افراد آشنا و متخصص در این حوزه، کتاب پنجمین فرمان را به شما توصیه خواهند کرد.

معرفی کتاب پنجمین فرمان

فهرست اختصاصی کتابها
فهرستی از بهترین کتابهای مذاکره در سطح بین المللی

مذاکرهکتابهای مذاکره چه در زبان فارسی و چه در زبان انگلیسی و در سطح بین‌المللی کم نیستند.
هر یک از دانشگاه‌های جهان هم، بسته به نیازها و سلیقه‌ی خود، کتابهای متفاوتی را به عنوان مرجع درسی انتخاب و به دانشجویان پیشنهاد می‌کنند.
ما در متمم تلاش کرده‌ایم با مرور مجموعه منابع پیشنهادی درس مذاکره در مراکز آموزشی مختلف، مواردی را که بین بیشتر آنها مشترک هستند جدا کرده و به شما معرفی کنیم.
این فهرست بیشتر برای دانشجویان دانشگاه‌ها و محققانی که علاقمند به مطالعه‌ی جدی‌تر در حوزه‌ی مذاکره هستند مفید است.

فهرستی از کتابهای مذاکره در سطح بین المللی

معرفی کتابهای زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی (با مرور و خلاصه)

زبان بدن و ارتباط غیرکلامی، زیرمجموعه‌ای از دانش ارتباطات است. اما کم نیستند کسانی که – به اشتباه – آن را منحصراً زیرمجموعه‌ی علم مذاکره در نظر می‌گیرند.
جالب اینجاست که حتی به فرض پذیرفتن این نگرش نادرست، همچنان تعداد کتابهایی که در مورد زبان بدن و ارتباط غیرکلامی در مذاکره منتشر می‌شوند، حجم قالب کتابهای مذاکره را ترجیح می‌دهند.
در حدی که این موضوع کاملاً روی سایر ابعاد دانش و مهارت مذاکره تاثیر گذاشته است.
در اینجا کوشیده‌ایم در میان انبوه کتاب‌هایی که در این زمینه منتشر می‌شوند، تعداد محدودی کتاب و مقاله را دست‌چین کنیم.
مواردی که معتبرتر هستند و می‌توان آنها را در بررسی‌ها و مطالعات مورد استفاده قرار داد.

معرفی کتابهای زبان بدن و ارتباطات غیرکلامی

همان‌طور که می‌دانید ما هر ساله هم‌زمان با برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب، از دوستان عزیز متممی خواهش می‌کنیم که در یک نظرسنجی شرکت کنند تا با همکاری یکدیگر، فهرستی از کتابهای ارزشمند را – که برای تهیه و مطالعه مناسب هستند – تنظیم کنیم.

فهرست مربوط به سال‌های گذشته را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید:

  فهرست پیشنهادی خرید کتاب (سال ۹۵)

  فهرست پیشنهادی خرید کتاب (سال ۹۶)

  فهرست پیشنهادی خرید کتاب (سال ۹۷)

  فهرست پیشنهادی خرید کتاب (سال ۹۸)

  فهرست پیشنهادی خرید کتاب (سال ۹۹)

معرفی چند کتاب گیمیفیکیشن (تحلیل بازی‌ها / آموزش بازی سازی)

"معرفیما در متمم به تفصیل به بحث گیمیفیکیشن یا بازی سازی پرداخته‌ایم.
منابع مورد استفاده در این درس هم، بسته به موقعیت و موضوع، مورد اشاره قرار گرفته‌اند.
با این حال به علت تعدد و تنوع منابع، بخشی را اختصاصاً برای معرفی کتابهای مرتبط با گیمیفیکیشن در نظر گرفته‌ایم.
این کتابها علاوه بر اعتبار نسبتاً بالایشان، از فروش خوبی هم در بازار بین‌المللی بهره‌مند بوده‌اند.

لینک معرفی چند کتاب گیمیفیکیشن

معرفی چند کتاب مدیریت زمان و تکنیکهای آن (+نکات کلیدی)

کتاب مدیریت زمان و تکنیکهای آن مدیریت زمان و تکنیک‌های آن،‌ یک راز محسوب نمی‌شود.
تقریباً همه‌ی ما می‌دانیم که زمان خود را چگونه می‌سوزانیم و تلف می‌کنیم.
همچنین کمابیش می‌دانیم که چه کارهایی باید انجام بدهیم تا از زمان‌مان به شکل بهتری استفاده کنیم.
با این حال، ترک عادت‌های نامطلوب و جایگزین کردن عادت‌های جدید در این زمینه چندان ساده نیست.
کتابهای مدیریت زمان را بیش از آنکه به عنوان کتابهای آموزشی با محتوای کاملاً جدید و تازه در نظر بگیریم، باید به عنوان منبعی برای یادآوری دائمی اهمیت زمان مطالعه کنیم.
شاید حرف‌های تازه‌ی چندانی در آنها نباشد، اما ممارست در مطالعه و مرور آنها خود می‌تواند انگیزه‌ای برای تغییر در ما ایجاد کند.

لینک معرفی چند کتاب مدیریت زمان

پیشنهاد عضویت در متمم

دوست عزیز.

شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

خودشناسی  |  شخصیت شناسی  |  پرورش کودکان هوشمندتر

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شراره شیری جیان ، bizdata` ، علی طیبی ، نادر تقی نیا ، نجمه عزیزی