Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


وان نوت (OneNote) | آموزش استفاده از نرم افزار وان نوت برای درس، کار و زندگی


وان نوت Onenote مدیریت کار و زندگی شخصی - متمم - محل توسعه مهارتهای من

آیا مدیری هستید که حجم کارهای او بسیار متنوع و زیاد است؟ پروژه‌های متعدد در شرکت دارید؟ آیا دانشجویی هستید که برای پایان‌نامه خود در حال تحقیق است؟ آیا یک تیم کوچک هستید که دوست دارید فضایی برای هماهنگی کارها و برنامه های خود داشته باشید؟ یا فعلاً در خانه هستید و قسمت عمده وقت شما به مطالعه کتابهای کاغذی یا جستجوی سایت‌های مفید و جذاب در وب می‌گذرد؟ اگر در ثبت و مدیریت اطلاعات خود مشکل دارید، وان نوت می‌تواند یکی از راهکارهای مناسب برای شما باشد.

وان نوت (OneNote) از ابزارهای خانواده مایکروسافت آفیس است. به عبارتی همزمان با نصب وورد و اکسل و پاورپوینت، روی کامپیوتر شما نصب شده است. کافی است در میان برنامه‌های خانواده آفیس آن را بیابید یا Onenote را در کامپیوتر خود، جستجو کنید.

وان نوت را دقیقاً میتوانید شبیه کیفی در نظر بگیرید که دفترچه‌های متعددی در آن دارید. دفترچه‌هایی که خود بخش‌بندی شده‌اند و در هر بخش هم چند صفحه در نظر گرفته شده است.

فرض کنید من مدیر یک شرکت هستم که پروژه‌های مختلف تولیدی – بازرگانی را مدیریت می‌کنم. همچنین به دلیل اینکه موازی با کار، در دوره MBA هم ثبت نام کرده‌ام، عصرها به کلاس می‌روم و باید درس و مشقم را هم انجام دهم. همیشه هم این نگرانی را دارم که کار و درس، باعث نشود از زندگی خانوادگی خودم غافل شوم. شاید وان نوت بتواند ابزار خوبی باشد.

بر اساس صورت مسئله‌ای که ما تعریف کردیم، من سه دفترچه در کیفم خواهم داشت: شرکت. درس. خانواده

کافی است از منوی سمت چپ بالا، گزینه File را انتخاب کنم و سپس نام دفترچه را تعریف کنم. مثلاً «شرکت» و سپس روی دکمه Create Notebook کلیک کنم.

آموزش وان نوت Onenote متمم - محل توسعه مهارتهای من

وان نوت (OneNote) از من می‌پرسد که آیا دیگران هم باید در تکمیل و مشاهده این دفترچه مشارکت داشته باشند؟ در صورتی که می‌خواهم همکاران دیگرم در شرکت هم این دفترچه را ببینند، ایمیل آنها را به وان نوت معرفی می‌کنم (با کلیک روی Invite People) و در غیر این صورت  گزینه Not Now را انتخاب می‌کنم تا وان نوت بداند که «فعلاً قصد دعوت کردن دیگران به مشارکت را ندارم».

وان نوت Onenote متمم - محل توسعه مهارتهای من

همین کار را برای دو دفترچه دیگر هم انجام می‌دهم: «خانه» و «دوره MBA». در این مرحله شکل وان نوت شبیه صفحه زیر خواهد بود:

 وان نوت Onenote متمم محل توسعه مهارتهای من

حالا فرض کنیم می‌خواهم پروژه‌های شرکت در کشور «عراق» را به عنوان یکی از سرفصل‌های دفترچه «شرکت» تعریف کنم. از میان دفترچه‌های سمت چپ روی «شرکت» کلیک می‌کنم و با کلیک راست روی New Section 1 و انتخاب گزینه Rename نام آن را به «پروژه‌های عراق» تغییر می‌دهم.

وان نوت OneNote متمم محل توسعه مهارتهای من

با کلیک کردن روی علامت «+» که کنار New Section 1 نوشته شده می‌توانم سرفصل‌های دیگر را هم تعریف کنم. مثلاً: «مناقصه وزارت نیرو» و «استخدام نیروها».

وان نوت Onenote متمم محل توسعه مهارتهای من

حالا به مرحله تعریف صفحه‌های مختلف می‌رسیم. به عنوان مثال، در مورد مناقصه وزارت نیرو، من چند سرفصل کلی دارم. نخست اینکه «مرور اسناد مناقصه» انجام شود و مواردی که قادر به اجرای آنها نیستیم و همینطور خواسته‌های فنی مطرح شده توسط کارفرما، بررسی شود. همینطور باید با «شرکت آلفا» شریک اروپایی خود هم گفتگوهایی را انجام دهیم تا در جریان قرار گیرند و چند کار دیگر. از سمت راست صفحه گزینه Add Page را انتخاب می‌کنم و صفحه‌های جدید به وان نوت معرفی می‌شود.

وان نوت OneNote متمم محل توسعه مهارتهای من

احتمالاً شکل نهایی چیزی شبیه این خواهد بود:

وان نوت Onenote متمم - محل توسعه مهارتهای من

همین کارها را هم می‌توان در مورد «دوره MBA» و «کارهای خانه» انجام داد.

تا این‌جا اطلاعات اولیه‌ای را درباره نرم افزار وان نوت (OneNote) ارائه کردیم. اشاره کردیم که این نرم‌افزار به همراه برنامه‌های خانواده آفیس روی کامپیوترها نصب می‌شود و عملاً اگر شما همین الان، پاورپوینت و اکسل و … را روی کامپیوتر خود دارید، نرم‌افزار وان نوت هم روی سیستم عامل شما نصب شده است. با این وجود، افراد کمی، از این نرم‌افزار استفاده می کنند.

از این‌جا به بعد به ویژگی‌ها و قابلیت‌های نرم افزار وان نوت می‌پردازیم.

ساده‌ترین قابلیت وان نوت، که البته با وجود سادگی می‌تواند کار ما را بسیار ساده کند، این است که در وان نوت، مجبور نیستید همه چیز را سطر به سطر و کنار هم بنویسید. مانند یک برگه یادداشت، می‌توانید هر جای صفحه که خواستید کلیک کنید و همانجا آغاز به نوشتن کنید.

وان نوت OneNote متمم - محل توسعه مهارتهای من

وان نوت یک ماشین حساب بسیار ساده است. کافی است بعد از اینکه محاسبات خود را نوشتید، جلوی آن علامت مساوی بگذارید و یک بار دکمه Space را فشار دهید.

وان نوت Onenote - متمم - محل توسعه مهارتهای من

وان نوت می‌تواند صدای شما را در جلسات ضبط کند تا مجبور به یادداشت برداری نباشید. کافی است از منوی Insert گزینه Audio Record را انتخاب کنید.

وان نوت OneNote متمم محل توسعه مهارتهای من

در این حالت منوی زیر روی صفحه پدیدار خواهد شد:

وان نوت - OneNote - متمم - محل توسعه مهارتهای من

شاید برای شما جالب باشد که وان نوت می‌تواند در میان گفتگوهایی که به زبان انگلیسی انجام می‌شود، بعداً برای شما به دنبال واژه یا جمله‌ی خاصی هم بگردد. دقیقاً به همان شکلی که جستجو در متن را انجام می‌دهد.

امکانات فرمول نویسی وان نوت هم خوب است. می‌توانید از آن برای تنظیم گزارش‌های خود استفاده کنید. کافی است از منوی بالا، گزینه Insert را انتخاب کرده و سپس در سمت راست نوار، روی آیکون Equation کلیک کنید.

وان نوت - متمم - Onenote - محل توسعه مهارتهای من

نرم افزار وان نوت (One Note) می تواند دستنوشته‌های انگلیسی را تشخیص دهد. قابلیتی که به نام OCR شناخته می‌شود. بنابراین اگر تصویری از یک نامه یا فاکس دارید یا متنی دارید که به صورت عکس اسکن شده ذخیره شده است، وان نوت می‌تواند آن را برای شما از قالب «عکس» به قالب «متن» تبدیل کند. کافی است با کلیک راست روی متن، گزینه Copy Text From Picture را انتخاب کنید و سپس متن را در جای دیگری Paste کنید. یا اینکه با انتخاب گزینه Alt Text از وان نوت بخواهید که متن داخل تصویر را به شما نمایش دهد.

وان نوت OneNote متمم محل توسعه مهارتهای من

OneNote وان نوت - متمم - محل توسعه مهارتهای من

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب وان نوت (OneNote)، امکان ذخیره کردن بخشی از تصاویر روی صفحه نمایش کامپیوتر شما است. همان چیزی که به آن Screenshot گفته می‌شود. این کار در تمام مدتی که نرم‌افزار وان نوت روی کامپیوتر شما در حال اجراست (حتی در پس زمینه) امکان‌پذیر است. کافی است دکمه ویندوز و S و شیفت (Win+⇧ Shift+S) را همانطور که در تصویر نشان داده شده است به صورت همزمان فشار دهید. صفحه نمایش خاکستری رنگ خواهد شد و شما می‌توانید به سادگی هر بخشی از صفحه را که مورد نظر شماست انتخاب کنید. تصویر آن بخش بلافاصله به نرم‌افزار وان نوت شما منتقل خواهد شد. چنین قابلیتی، کاربرد‌های فراوانی دارد. اما شاید یکی از مهم‌ترین آنها، ثبت جستجوها و مطالب جالبی است که در هنگام وبگردی با آنها مواجه می‌شوید. به جای اینکه وقت بسیار زیادی را صرف یادداشت برداری کرده و یا تلاش کنید که لینک مطالبی را که پیدا کرده‌اید در جایی ثبت و ضبط کنید، وان نوت تصویر مطالب را برای شما نگه‌داری می‌کند تا در فرصت مناسب به بررسی و طبقه‌بندی و مطالعه دقیق‌تر آنها بپردازید.

و مهم‌تر از همه اینکه، نوشته‌های وان نوت را می‌توان با دیگران به اشتراک گذاشت. می‌توانید اجازه دهید دیگران نوشته‌های شما را ببینند. یا اینکه همزمان با شما آنها را ویرایش کنند. بنابراین می‌توانید شما و دو نفر از مدیران شرکت، دفترچه وان نوت را ببینید و ویرایش کنید و به مدیران میانی شرکت یا کارشناسان اجازه دهید که فقط صفحه را ببینند. در همین حال، می‌توانید صفحه مربوط به کارهای منزل را با همسر خود به اشتراک بگذارید. برای به اشتراک گذاری روش‌های مختلفی وجود دارد که از طریق گزینه Share در منوی File می‌توانید به همه آنها دسترسی پیدا کنید.

OneNote وان نوت - متمم - محل توسعه مهارتهای من

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  استراتژی | کارآفرینی | مدل کسب و کار | برندسازی

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی | هوش هیجانی |تسلط کلامی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری | تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  کوچینگ | مشاوره مدیریت | کار تیمی | کاریزما

  عزت نفس | زندگی شاد | خودشناسی | شخصیت شناسی

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ | سئو | ایمیل مارکتینگ

اگر با فضای متمم آشنا نیستید و دوست دارید درباره‌ی متمم بیشتر بدانید، می‌توانید نظرات دوستان متممی را درباره‌ی متمم بخوانید و ببینید متمم برایتان مناسب است یا نه. این افراد کسانی هستند که برای مدت طولانی با متمم همراه بوده و آن را به خوبی می‌شناسند:

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    شهرزاد ، روح الله یعسوبی ، سید ابوالقاسم سجادی ، نیما رسولی ، فاطمه علیپور

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت زمان به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت زمان
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۲۱۸ نظر برای وان نوت (OneNote) | آموزش استفاده از نرم افزار وان نوت برای درس، کار و زندگی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : امین جباری اصل

  تفاوت وان‌نوت و اورنوت از نظر من:

  از سال 95 تا سال 99 به طور جدی و مستمر از اورنوت استفاده می‌کردم. در طی این مدت بیش از 2200 نوت ایجاد کردم و بخش قابل توجهی از روزم رو با اورنوت میگذروندم.

  بعد از مرور مجدد این درس، چند ماهی میشه که به سمت وان‌نوت اومدم. با خودم قرار گذاشتم تا یک ماه به صورت آزمایشی با وان‌نوت کار کنم و ببینم در کجاها بهتر از اورنوت عمل می‌کنه.

  تجربه کار کردن با وان‌نوت خیلی برام لذت بخش بود و به هفته نکشید که 90 درصد فعالیت‌هام رو به وان‌نوت منتقل کردم.

  تجربه کار طولانی با هر دو نرم‌افزار، تفاوت‌ها و شباهت‌هایی رو بهم نشون داد که در نگاه اول قادر به دیدن اونها نبودم. به خاطر همین تصمیم گرفتم تا نظرم درباره این دو نرم‌افزار رو در اینجا به اشتراک بگذارم.

   

  دوست دارم برای توضیح تفاوت این دو نرم افزار، گریزی بزنم به دوران دانشجویی.

  اون زمان هر وقت که لازم به نوشتن جزوه می‌شد، من از برگه A4 استفاده می‌کردم. مهم نبود برنامه‌ی درسی اون روز چی باشه. چندتا برگه سفید و یک خودکار برای جزوه‌نویسی کافی بود.

  برگه‌ی سفید مزیت‌های دیگه‌ای هم داشت.هر وقت که حرفی یا چیزی به ذهنم می‌رسید، سریع یک برگه‌ی جدید درمی‌آوردم و شروع به نوشتن می‌کردم.

  این آزادی عمل و سهولت در یادداشت‌برداری باعث شد که همیشه مشتری پروپاقرص برگه‌های A4 باشم.

  هر روز این برگه‌ها رو به خونه میاوردم و هر کدوم رو در پوشه مخصوص خودش قرار می‌دادم. البته خیلی وقتها تنبلی می‌کردم و آخر هر ترم برای مرتب کردن این جزوه‌ها دچار دردسر می‌شدم.

   

  برخلاف رویه‌ی من، یه عده هم بودن که از کلاسور‌های چندبخشی استفاده می‌کردن و مطالب هر درس رو در یکی از بخش‌هاش می‌نوشتن.

  این کلاسور آزادی عمل برگه A4 رو نداشت. ولی خوبیش این بود که هیچ وقت برگه‌ها گم نمی‌شد و آخر ترم لازم نبود درگیر پروژه‌ی مرتب‌کردن و پیدا کردن برگه‌های گم‌شده بشی.

   

  به نظر من تفاوت اورنوت و وان‌نوت رو میشه با همین تفاوت برگه‌ی A4 و کلاسور چندبخشی توضیح داد.

  روی کاغذ شباهت زیادی بین قابلیت‌های اونها وجود داره ولی هر کدوم اولویت متفاوتی رو برای طراحی در نظر گرفتن.

  طراحی اورنوت تا حد زیادی از برگه‌ی سفید الگوبرداری شده.

  می‌تونید به سرعت از هر چیزی بنویسید، بدون اینکه ذره‌ای خودتون رو درگیر حاشیه‌های کوچیکی مثل طبقه‌بندی کنید. کافیه هر موقع که فرصت رو مناسب دیدید،‌ بیاید و سروسامانی به وضعیت یادداشت‌ها بدین.

  ولی وان‌نوت بیشتر شبیه کلاسور‌های چندبخشیه و حاشیه‌ی طبقه‌بندی رو مهم‌تر از متن می‌دونه.

  در وان‌نوت (برخلاف اورنوت) دکمه‌ای به نام "ایجاد یادداشت جدید" وجود نداره و تا قبل از انتخاب دسته اصلی، اجازه آغاز نوشتن رو نمیده.

   

  البته در ظاهر هیچ اجباری به رعایت این موارد حس نمیشه.

  شما در اورنوت می‌تونید کار رو از طبقه‌بندی شروع کنید و بعد بنویسید. در اورنوت هم می‌تونید هر جایی که خواستید نوتی ایجاد کنید و بعدا سراغ طبقه‌بندیش برید. ولی طراحی هر نرم‌افزار به شکلیه که شما رو به انجام این رفتارها سوق میده.

  در طی این چند سال که با اورنوت کار کردم،‌ با وجود تلاش زیاد، توفیقی در طبقه‌بندی به دست نیاوردم و معمولا در یک وضعیت آشفته به سر می‌بردم.

  ولی از روزی که به وان نوت کوچ کردم، خیلی به ندرت دچار این وضعیت شدم. تازه بعد از درک نظم اینجا بود که‌ متوجه آشفتگی شدید یادداشت‌هام در اورنوت می‌شدم.

   

  به نظرم با در نظر گرفتن این تفاوت‌ در طراحی این دو نرم‌افزار، می‌تونیم سراغ ابزاری بریم که همخونی بیشتری با انتظارمون داشته باشه.

  مثلا اگه قراره به صورت مستمر و متمرکز روی یک موضوع کار کنیم (مثل یادگیری در متمم)، خیلی بهتره که از همون اول به طبقه‌بندی اهمیت بدیم.

  شاید در دانشگاه فقط آخر ترم و شب‌های امتحان به فکر جزوه بیفتیم و ایراد زیادی به موکول کردن طبقه‌بندی وارد نباشه. ولی اگه به مراجعه و استفاده مستمر از یادداشت‌ها احتیاج داریم، طبقه‌بندی در هر لحظه اهمیت پیدا می‌کنه و هر لحظه، آخر ترم به حساب میاد.

  در مقابل کسی که بیشتر دنبال سرعت و سهولت در یادداشت‌برداریه، ممکنه طبقه‌بندی رو در اولویت‌های بعدی قرار بده و ابزار یادداشت‌برداری رو هم بر اساس این نیاز انتخاب کنه.

   

  امیدوارم این توضیحات بتونه به انتخاب ابزار متناسب با نیاز شما کمک کنه.

 1. میثم گفت: (کاربر ویژه) من ۲۷۶۴ روز است که همراه متمم هستم.

  من چند سالی هست که از وان نوت استفاده میکنم. بسیار خوب و کاربردی هست.

  اما یه مشکل دارم و اون هم اینکه، کاش میشد، تو تنظیمات امکان انتخاب بین صفحه تایپی (مثل ورد) و صفحات گسترده (چیزی که تو وان نوت هست) وجود داشت.

  گاهی نمیخوام مدل یادداشت‌برداری بنویسم و نیاز دارم منظم و با چارچوب مثل ورد یادداشت کنم، ولی این امکان متاسفانه در وان نوت وجود نداره یا شاید من نتونستم پیدا کنم!!!

 2. مائده رسولی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۶۰۷ روز است که همراه متمم هستم.

  از سه برنامه ی مدیریت یادداشت ها و کارهایی که متمم در درس های گذشته معرفی کرد به نظرم oneNote به دلیل طبقه بندی مشخص برای شروع یادداشت برداری و نظم دهی دیجیتالی راحتتر باشه و ترس کمتری برای مهاجرت از کاغذ به این گونه ابزارها رو لااقل برای من داره.

 3. رضا لک گفت: من ۱۱۷۲ روز است که همراه متمم هستم.

  برای تسلط کامل و یادگیری گام به گام one note:

  به قول تیتر جذابی که متمم انتخاب کرده این نرم افزار واقعا میتونه درس، کار و زندگی ما رو به بهترین نحو ممکن مدیریت کنه.

  وقتی داخل سایت متمم وان نوت برای درس، کار و زندگی رو خوندم و با نرم افزار آشنا شدم فورا نرم افزارش رو دانلود کردم و یه مجموعه ویدیو آموزشی دانلود کردم و گام به گام به صورت تخصصی کار کردن باهاش رو آموزش دیدم. مطالبی که یاد گرفتم توی ۱۲ فصل در قالب ۴ساعت ویدیو آموزشی بود. در ادامه اون فصلهایی که خیلی کاربردیه رو لینک میدم که اگر خواستین بتونین ببینین و استفاده کنید:

  شروع کار با one note

  شامل معرفی نرم افزار و منو ها و ابزار ها و همچنین ایجاد و تغییر نام یادداشت ها

  افزودن محتوا به one note

  ارسال محتوا از word به one note و بالعکس

  افزودن عکس، ارسال عکس، افزودن فایل صوتی و ویدیو، افزودن ضبط صدا و تصاویر و…

  قالب بندی و فرمت دهی در one note

  آموزش قالب بندی و استایل یادداشت ها و استفاده از format painter برای فرمت دهی

  انواع نما و جستجو در one note

  آموزش لینک دادن به یادداشت ها و همچنین جستجو و برچسب گذاری آنها

  جداول در one note

  آموزش ایجاد انواع جداول و تبدیل آنها به جداول excel

  ابزارهای نوشتاری در one note

  آموزش تبدیل دست خط به متن، فرمول نویسی، حل معادلات تایپی و دست نویس

  تعامل one note با outlook 

  برای ارسال جلسات out look به one note و انتقال وظایف و محتوا از one note به outlook

  ذخیره و اشتراک سازی در onenote

  خروجی از یادداشت ها و تبدیل به فایل هیی مانند pdf و…

  ذخیره و همگام سازی با one drive که خیلی کاربرد داره و همچنین ارسال یادداشت ها به دیگران از طریق ایمیل

  فصل پایانی

  در این بخش از آموزش سفارشی سازی نوار ابزار، قفل گذاری روی صفحه ها، تغییر تنظیمات ایمیل و همچنین گرفتن نسخه پشتیبان از محتوا رو بهتون یاد میده

  امیدوارم به دردتون بخوره

 4. امین جباری اصل گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۷ درس) من ۳۱۱۶ روز است که همراه متمم هستم.

  تفاوت وان‌نوت و اورنوت از نظر من:

  از سال ۹۵ تا سال ۹۹ به طور جدی و مستمر از اورنوت استفاده می‌کردم. در طی این مدت بیش از ۲۲۰۰ نوت ایجاد کردم و بخش قابل توجهی از روزم رو با اورنوت میگذروندم.

  بعد از مرور مجدد این درس، چند ماهی میشه که به سمت وان‌نوت اومدم. با خودم قرار گذاشتم تا یک ماه به صورت آزمایشی با وان‌نوت کار کنم و ببینم در کجاها بهتر از اورنوت عمل می‌کنه.

  تجربه کار کردن با وان‌نوت خیلی برام لذت بخش بود و به هفته نکشید که ۹۰ درصد فعالیت‌هام رو به وان‌نوت منتقل کردم.

  تجربه کار طولانی با هر دو نرم‌افزار، تفاوت‌ها و شباهت‌هایی رو بهم نشون داد که در نگاه اول قادر به دیدن اونها نبودم. به خاطر همین تصمیم گرفتم تا نظرم درباره این دو نرم‌افزار رو در اینجا به اشتراک بگذارم.

   

  دوست دارم برای توضیح تفاوت این دو نرم افزار، گریزی بزنم به دوران دانشجویی.

  اون زمان هر وقت که لازم به نوشتن جزوه می‌شد، من از برگه A4 استفاده می‌کردم. مهم نبود برنامه‌ی درسی اون روز چی باشه. چندتا برگه سفید و یک خودکار برای جزوه‌نویسی کافی بود.

  برگه‌ی سفید مزیت‌های دیگه‌ای هم داشت.هر وقت که حرفی یا چیزی به ذهنم می‌رسید، سریع یک برگه‌ی جدید درمی‌آوردم و شروع به نوشتن می‌کردم.

  این آزادی عمل و سهولت در یادداشت‌برداری باعث شد که همیشه مشتری پروپاقرص برگه‌های A4 باشم.

  هر روز این برگه‌ها رو به خونه میاوردم و هر کدوم رو در پوشه مخصوص خودش قرار می‌دادم. البته خیلی وقتها تنبلی می‌کردم و آخر هر ترم برای مرتب کردن این جزوه‌ها دچار دردسر می‌شدم.

   

  برخلاف رویه‌ی من، یه عده هم بودن که از کلاسور‌های چندبخشی استفاده می‌کردن و مطالب هر درس رو در یکی از بخش‌هاش می‌نوشتن.

  این کلاسور آزادی عمل برگه A4 رو نداشت. ولی خوبیش این بود که هیچ وقت برگه‌ها گم نمی‌شد و آخر ترم لازم نبود درگیر پروژه‌ی مرتب‌کردن و پیدا کردن برگه‌های گم‌شده بشی.

   

  به نظر من تفاوت اورنوت و وان‌نوت رو میشه با همین تفاوت برگه‌ی A4 و کلاسور چندبخشی توضیح داد.

  روی کاغذ شباهت زیادی بین قابلیت‌های اونها وجود داره ولی هر کدوم اولویت متفاوتی رو برای طراحی در نظر گرفتن.

  طراحی اورنوت تا حد زیادی از برگه‌ی سفید الگوبرداری شده.

  می‌تونید به سرعت از هر چیزی بنویسید، بدون اینکه ذره‌ای خودتون رو درگیر حاشیه‌های کوچیکی مثل طبقه‌بندی کنید. کافیه هر موقع که فرصت رو مناسب دیدید،‌ بیاید و سروسامانی به وضعیت یادداشت‌ها بدین.

  ولی وان‌نوت بیشتر شبیه کلاسور‌های چندبخشیه و حاشیه‌ی طبقه‌بندی رو مهم‌تر از متن می‌دونه.

  در وان‌نوت (برخلاف اورنوت) دکمه‌ای به نام “ایجاد یادداشت جدید” وجود نداره و تا قبل از انتخاب دسته اصلی، اجازه آغاز نوشتن رو نمیده.

   

  البته در ظاهر هیچ اجباری به رعایت این موارد حس نمیشه.

  شما در اورنوت می‌تونید کار رو از طبقه‌بندی شروع کنید و بعد بنویسید. در اورنوت هم می‌تونید هر جایی که خواستید نوتی ایجاد کنید و بعدا سراغ طبقه‌بندیش برید. ولی طراحی هر نرم‌افزار به شکلیه که شما رو به انجام این رفتارها سوق میده.

  در طی این چند سال که با اورنوت کار کردم،‌ با وجود تلاش زیاد، توفیقی در طبقه‌بندی به دست نیاوردم و معمولا در یک وضعیت آشفته به سر می‌بردم.

  ولی از روزی که به وان نوت کوچ کردم، خیلی به ندرت دچار این وضعیت شدم. تازه بعد از درک نظم اینجا بود که‌ متوجه آشفتگی شدید یادداشت‌هام در اورنوت می‌شدم.

   

  به نظرم با در نظر گرفتن این تفاوت‌ در طراحی این دو نرم‌افزار، می‌تونیم سراغ ابزاری بریم که همخونی بیشتری با انتظارمون داشته باشه.

  مثلا اگه قراره به صورت مستمر و متمرکز روی یک موضوع کار کنیم (مثل یادگیری در متمم)، خیلی بهتره که از همون اول به طبقه‌بندی اهمیت بدیم.

  شاید در دانشگاه فقط آخر ترم و شب‌های امتحان به فکر جزوه بیفتیم و ایراد زیادی به موکول کردن طبقه‌بندی وارد نباشه. ولی اگه به مراجعه و استفاده مستمر از یادداشت‌ها احتیاج داریم، طبقه‌بندی در هر لحظه اهمیت پیدا می‌کنه و هر لحظه، آخر ترم به حساب میاد.

  در مقابل کسی که بیشتر دنبال سرعت و سهولت در یادداشت‌برداریه، ممکنه طبقه‌بندی رو در اولویت‌های بعدی قرار بده و ابزار یادداشت‌برداری رو هم بر اساس این نیاز انتخاب کنه.

   

  امیدوارم این توضیحات بتونه به انتخاب ابزار متناسب با نیاز شما کمک کنه.

  • میثم گفت: (کاربر ویژه) من ۲۷۶۴ روز است که همراه متمم هستم.

   بسیار توضیح خوبی بود. ولی یک نکته به نظرم رسید که اگر درست متوجه شده باشم، ایراد شما به وان نوت در عدم امکان یادداشت سریع، مثل اورنوت یا به قول شما، به راحتی کاغذ A4، بود.

   من هم چند سالی هست که با وان نوت آشنا هستم و استفاده میکنم. و اتفاقا همواره، مشکلی مشابه شما در آشفتگی یادداشت‌ها داشتم که با کمک این نرم‌افزار خیلی کم شده

   ولی در مورد، نکته‌ی شما باید عرض کنم که وان نوت یه بخش کلی به صورت دیفالت داره به اسم یادداشت سریع (Quick Notes) که برای موارد فوری و خارج از دسته‌بندی هست و در واقع حکم همون کاغذ سفید بدون‌طبقه‌بندی رو داره

   البته یادم نیست که از ابتدا در وان نوت بوده یا با آپدیت‌های بعدی و بر اساس نیاز مصرف‌کننده، بهش اضافه شده، اما به هر حال فکر میکنم، جامعیت بیشتری به این نرم افزار داده و انصافا اون رو‌ تبدیل به یکی از بهترین نرم‌افزارهای مدیریت و برنامه‌ریزی امور کاری و شخصی کرده.

 5. دانشجوی همیشگی مدیریت گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۵ درس) من ۱۰۹۵ روز است که همراه متمم هستم.

  من این نوشته را خواندم و سؤالی در ذهنم پدید آمد:

  با پدید آمدن موبایل‌ها، وان نوت (OneNote) چقدر جایگاه دارد؟

  برنامه‌هایی مانند اپلیکیشن های Noteنویسی که ظاهر و گزینه‌های بسیار هیجان انگیزی دارند، جایگزینی برای این نرم‌افزار نیستند؟

 6. دانشجوی همیشگی مدیریت گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۵ درس) من ۱۰۹۵ روز است که همراه متمم هستم.

  من تا حالا به این ویژگی آفیس دقت نکرده بودم که چنین نرم‌افزاری دارد!

  این درس متمم بسیار مفید بود و مطمئن هستم خیلی از کاربران آفیس، از وجودش اطلاع ندارند!

 7. مهدی ایمنی گفت: من ۱۸۱۸ روز است که همراه متمم هستم.

  مناسب دیدم بجای OneNote که ازش زیاد گفته شده، خوبه که من سرویس با کیفیت دیگه‌ای رو هم به اون دسته از دوستانی که علاقمند به یادداشت برداری دیجیتال هستن معرفی کنم.

  سرویس یادداشت نویسی Paper که توسط Dropbox ارائه شده.

  تمام یادداشت‌های شما همزمان روی فضای ابری دراپ‌باکس سینک می‌شه و هیچ نگرانی برای از دست رفتن یادداشت‌ها وجود نداره. در ضمن محیط سرویس بسیار مینی‌مال و ساده طراحی شده و تمام ابزارهای مورد نیاز برای یادداشت نویسی ساده اما شکیل در اختیار شما قرار گرفته.

  نکته خوب سرویس Paper اینه که با زبان فارسی هم سازگاری خیلی خوبی داره و صد البته با نصب افزونه فونت‌آرا ظاهر بسیار عالی هم پیدا می‌کنه. پیشنهاد می‌کنم حتما امتحان کنید!

 8. وثوقی گفت: من ۲۸۳۴ روز است که همراه متمم هستم.

  مدت زیادیست که از این ابزار بسیار کاربردی استفاده میکنم.به طور کلی نظم خاصی به مکتوبات شما خواهد بخشید.
  دوستانی که در سینک نمودن نسخه های مختلف این ابزار مشکل دارند میتوانند مراحل زیر را طی کرده و به راحتی از آن استفاده کنند.

  ۱٫ابتدا بایستی در  onedrive.com  نام کنید.

  ۲٫از قسمت بالای منو سمت چپ به تمامی برنامه های مایکروسافت دسترسی خواهید داشت.

  ۳٫برنامه OneNote را انتخاب کنید و تغییراتی که لازم هست را اعمال کنید.

  ۴٫با همان ایمیلی که در onedrive.com ثبت نام کردید در برنامه OneNote چه در نسخه دسکتاپ و چه اپلیکشن موبایلی وارد شوید.

  ۵٫کمی مکث کنید تا تمامی نسخه ها با نسخه ادمین Sync شود.

  امیدوارم از این ابزار لذت ببرید

 9. آرش سلیمی گفت: (کاربر ویژه) من ۱۱۷۵ روز است که همراه متمم هستم.

  من هم مدتیه که از وان نوت استفاده میکنم
  به مرور بیشتر بهش علاقه مند شدم و الان واقعا بهش عادت کردم
  غیر از مزایای عمومی این نرم افزار که از تنوع نوع و رنگ قلم گرفته تا انواع و اقسام نوشته و متن و فرمول و امکان انتقال ساده از سایر برنامه های مجموعه آفیس و …

  برای من یه مزیت خیلی فوق العاده داره:

  همیشه برای روی کاغذ آوردن افکارم به این مشکل می خوردم که ای کاش این بخش رو فلان جا نوشته بودم! ای کاش اینجا صفحه جای بیشتری داشتم! و امثال این ای کاشها که به مرور زمان و با تکامل و اصلاح اون فکر و ایده اولی همیشه برام پیش میاد…

  اگر تا به حال با وان نوت کار نکردید و شما هم از این قسم چالشها رو برای نوشته های کاری و درسی و … دارید وقتشه که وان نوت رو امتحان کنین، خصوصا اگر اهل تبلت و مخصوصا سرفیس باشید که تجربه فوق العاده ای در انتظارتونه که میتونه لذت و شوق جدیدی برای نوشتن بهتون بده..

  سربلند و سلامت باشید
  آرش سلیمی

 10. Hossein tajdari گفت: من ۱۱۵۸ روز است که همراه متمم هستم.

  من برنامه های زیادی رو امتحان کردم ولی به نظرم وان نوت بهترین برنامه برای مرتب کردن کارهای روزانه و ذهنی هست.حتی برای جزوه نویسی سر کلاس عالیه؛بعد از مدت کوتاهی به محیطش عادت میشه کرد، رو دستگاههای سرفیس و تبلت های ویندوزی دارای قلم بسیار خوب جواب میده

 11. شایان عالمیان گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۱ درس) من ۳۴۶۴ روز است که همراه متمم هستم.

  با توجه به موارد اشاره شده و جهت امکان کلاسه بندی چکیده کتابهایی که مطالعه می کنم می‌خواهم با استفاده از ONE NOTE به جای نوت برداری و درج در دفترچه یادداشت اقدام کنم. البته فکر می کنم متعاقباً مواقعی که بخواهم محتوایی را برگرفته از مطالب کتابهایی که خوانده‌ام استخراج کنم به راحتی این کار امکان پذیر گردد.

 12. رضاقانع گفت: من ۱۱۷۴ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام

  ممنون از مطالب وآموزش بخصوص وان نوت

  خیلی به دردم خوردند.

   

   

   

 13. مصطفی علمی انواری گفت: من ۱۳۰۴ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام وقت بخیر

  این نرم افزارها خیلی کارایی مناسبی دارن فقط میخوام بدونم توانایی لینک شدن با گوشی هم دارن که تو تایم خاص به ما نوتیفیکیشن بده؟

 14. جعفر ریاحی زاده گفت: من ۱۵۹۹ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام

  از توضیحات خوب شما ممنونم. من از کار کردن با وان نوت لذت میبرم.

  فقط یک سوال : من متوجه نشدم که چطور میتونم فقط یک بخش یا یک صفحه را با همکارم به اشتراک بزارم؟

  متشکرم

 15. رضا علیزاده گفت: (کاربر ویژه) من ۱۳۱۰ روز است که همراه متمم هستم.

  متاسفانه بعد از مقداری کار کردن با وان نوت و همچنین اورنوت، با هیچ کدومشون نتونستم ارتباط مناسبی برقرار کنم! فکر میکنم هنوز خیلی جا داره که رابط کاربری شون اپتیمایز بشه مخصوصا برای استفاده فارسی زبان ها و کسانی که با تقویم شمسی کار میکنن مثل ما.

  با این حال، بعد از مدتی تامل، دوباره برگشتم به مدل قبلی خودم که استفاده از نرم افزار آچارفرانسه ی “اکسل” هست در فضای دراپ باکس. هم روی لپ تاپم که منزل استفاده میکنم دارمش، هم روی کامپیوتر شرکت و هم روی گوشی موبایلم.

  یه فایل اکسل دارم که (فعلا) حدود ۳۰ شیت داره و هر روز مطالب جدید بهش اضافه میشه و یک فهرست کلی داره که شامل فهرست-هایپرلینک همه ی شیت های دیگر هست. به راحتی به همه ی یادداشت هام دسترسی دارم. و کلی مزیت دیگر از اکسل که اورنوت و وان نوت ندارند.

  البته از ویژگی خیلی خوب quick note نرم افزار اورنوت و یه وویس ریکوردر سبک هم برای یادداشت برداری و خلاصه برداری سریع در هنگام رانندگی به صورت مکمل استفاده می کنم.

 16. سید علی ریحانیان گفت: من ۱۷۰۶ روز است که همراه متمم هستم.

  سلام

  راستش من تا حالا از وان نت استفاده نکردم

  اپلیکیشن هایی مثل سامسونگ نت و یا to do نیازم رو رفع میکرد

  اما الان شرایطی برام پیش اومده که نیاز دارم نتایج کارهام رو در یک فضای ابری و با قابلیت ماندگار در مدیاهای مختلف مثل عکس. فیلم و صدا با همکار هام به اشتراک بزارم

  با بررسی های زیادی که کردم به وان نت رسیدم

  الان که دیدم متمم هم وان نت رو معرفی کرده خیالم راحت شد که حتما برنامه خوب و مفیدیه و کارم رو راه میندازه.

 17. یعقوب دلیجه گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۴ درس) من ۱۷۹۶ روز است که همراه متمم هستم.

  به نظر من امکان درج آدرس یا خود فایل در وان نوت بسیار عالی و کاربردیه. میشه خیلی راحت کارهایی را که هر روز به طور ثابت انجام میدهیم، داخل این نرم افزار وارد کنیم و دیگر داخل انبوهی از فایلهای سیستم سرگردان نشویم. انرژی عصبی کمتری را از دست میدهیم!

  با مهر

  یعقوب!

 18. یعقوب دلیجه گفت: (کاربر ویژه و ارزیاب ۴ درس) من ۱۷۹۶ روز است که همراه متمم هستم.

  برای رده بندی وظایف و کارهای مختلف که بصورت موازی باهم پیش میروند، بسیار مناسب است. من هم یک ماه هست که ازش استفاده میکنم. قبل‌تر حتی یک بار هم بازش نکرده بودم. حتی میتوانم داخل نرم افزار، فیلم وبکم یا صدای ضبط شده قرار دهم. همچنین برای گزارش گیری و تحویل گزارش به مدیران بالادستی بسیار مناسب هست.

  روز خوبی داشته باشین

  یعقوب!

 19. جمال گفت: من ۱۳۸۹ روز است که همراه متمم هستم.

  وان نوت یکی از برنامه های مورد علاقه منه من از وان نوت ۲۰۱۶ برای یادداشت برداری مطالبی که میخونم استفاده میکنم و از اپ وان نوت که روی وان درایو ذخیره میشه برای برنامه ریزی استفاده میکنم چون در سایر دیوایسها مثل موبایل قابل مشاهده است و آنی سینک میشه.

 20. سید امیرسجاد هاشمی گفت: من ۳۰۱۴ روز است که همراه متمم هستم.

  با درود و ارج

  من مدت نه چندان زیادی هست که با این برنامه آشنا شدم، و به شدت معتادش شدم! ?

  برنامه بسیار خوبیه و دقیقا به خاطر همین ویژگی هایی که گفتید بسیار دوستش دارم.

  ولی عیوبی هم داره. از جمله این که امکان تعریف برچسب (تگ) به سبک هشتگ # که بعدها بشه باهاش جستجو کرد وجود نداره. اگر مایکروسافت این رو هم بگذاره که عالیه.

  من در کنار وان نوت از مایکروسافت To-Do هم بهره می گیرم که فوق العاده مکمل هم هستن و عالین.

   

  با سپاس فراوان