Menu


کتاب صفر تا یک نوشته پیتر ثیل – قسمت دوم


کتاب از صفر تا یک نوشته پیتر ثیل
در قسمت اول این بحث، بخشهایی از حرفهای پیتر ثیل در کتاب از صفر تا یک را به همراه یکدیگر مرور کردیم در ادامه‌ی بحث قبلی، در اینجا قصد داریم مرور بخش‌های دیگری از کتاب صفر تا یک را در کنار یکدیگر ادامه دهیم. در این درس، به مفهوم رقابت و انحصار از دیدگاه پیتر ثیل و همینطور به دیدگاه جالب وی در مورد نحوه خلق انحصارهای بلندمدت و اثربخش خواهیم پرداخت. اگر چه شاید بحث‌هایی از جنس حرف‌های پیتر ثیل در کتاب صفر تا یک را، در بخش‌های مختلف متمم دیده باشیم یا ببینیم، اما دسته بندی و بیان او می‌تواند اهمیت موضوعات را بیش از پیش، آشکار کند.
درباره مفهوم رقابت و انحصار

انحصار از جمله واژه‌هایی است که برای اکثر ما، بار معنایی منفی دارد. به همین دلیل، اکثر ما یا از شکل‌گیری انحصار فراری هستیم و یا حتی اگر برای شکل دادن به یک انحصار تلاش کنیم، حاضر نیستیم صریحاً اعلام کنیم که علاقمند به شکل‌گیری انحصار هستیم.

اما پیتر ثیل از جمله افرادی است که مفهوم انحصار را با بار معنایی مثبت به کار می‌برد. او معتقد است که بسیاری از کسب و کارهای بسیار موفق و نوآور، در کنار ویژگی‌های مختلف خود، یک ویژگی مشترک هم دارند و آن، ایجاد نوعی انحصار به صورت مشهود یا نامشهود است.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    محمد طاری ، عباس کیانی ، مجید دارابی ، حمیدرضا باباصفری ، سعید تارم

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری بوی کاغذ به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه بوی کاغذ
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

14 نکته برای کتاب صفر تا یک نوشته پیتر ثیل – قسمت دوم

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : گروه متمم

  محسن سعیدی پور عزیز.

  اتفاقاً متمم مدتی است که بحث آینده پژوهی رو در دستور کار خود قرار داده و چند درس اول این حوزه رو هم تولید کرده‌ایم. اما احساس کردیم که شاید هنوز به اندازه‌ی کافی فضای ذهنی در متمم، برای بحث‌های آینده پژوهی مهیا نیست و دقیقاً به همان دلیلی که شما هم حدس زدید و به خوبی توجه داشتید، تصمیم گرفتیم که برخی از افرادی را که چنین نگاهی دارند (از جمله پیتر دراکر و پیتر ثیل) به تدریج معرفی کنیم تا فضای ذهنی برای آن بحث‌ها آماده شود.

  قاعدتاً آینده پژوهی به عنوان یکی از پیش نیازهای تفکر استراتژیک مورد توجه قرار می‌گیرد تا پس از پیش بینی، تدوین یا طراحی سناریوهای آتی، بر اساس تحلیل آنها، تصمیم گیری در مورد نحوه اختصاص منابع در کوتاه مدت و میان مدت و بلندمدت، اتخاذ شود.

  ما هم در مرور بحث‌های تفکر استراتژیک (چه منابع در دسترس و چه نظرات و بحث‌های دوستان متممی)‌، مانند شما به این نتیجه رسیدیم که جز با مطرح کردن آینده پژوهی و ایجاد ارتباط منطقی بین این حوزه و حوزه استراتژی (چه برنامه ریزی و چه تفکر استراتژیک) نمی‌توان به نتیجه‌ی مطلوب رسید. یکی از دلایل اینکه بحث تفکر استراتژیک در متمم تا حدی مورد اشاره قرار گرفته و بحث برنامه ریزی استراتژیک تا امروز مسکوت مانده است هم، همین مسئله است.

  از دقت نظر شما و توجه شما، بسیار ممنونیم و امیدواریم که همیشه مورد لطف شما باقی بمانیم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .