Menu


معرفی سرفصلهای دوره MBA: قسمت دوم


سرفصل های دوره MBA در دانشگاه های جهان هاروارد استنفورد لندن

در قسمت اول معرفی سرفصلهای دوره MBA، به دروس رهبری، حسابداری و مالی، مدیریت بازاریابی، آمار و مبانی ریاضی تصمیم گیری و مدیریت عملیات پرداختیم. این چند درس، به نوعی مخرج مشترک دوره MBA در سه دانشگاه هاروارد، مدرسه وارتون و مدرسه بازرگانی لندن محسوب می‌شوند.

دولت، کسب و کار و محیط اقتصادی، از جمله درسهایی است که معمولاً در سرفصلهای یک دوره MBA دیده می‌شود. دانشگاه هاروارد این درس را تحت عنوان «دولت، کسب و کار و اقتصاد بین الملل»، و مدرسه بازرگانی لندن آن را تحت عنوان «دولت، کسب و کار و جامعه» برگزار می‌کند. گاهی اوقات نیز این عنوان در زیرمجموعه گرایشهای دوره MBA مطرح و معرفی می‌شود. مدرسه وارتون، این نوع از دروس را در گرایش «اقتصاد کسب و کار» ارائه می‌کند. آشنایی با رژیم‌های سیاسی و نظریه های اقتصادی، بازرگانی بین الملل، مفاهیم مربوط به سرمایه گذاری مستقیم خارجی در اقتصاد کشور، فعالیت اقتصادی فراتر از مرزهای کشور، مسئولیت های مدیران نسبت به ذی نفعان و اعضای جامعه، تحلیل تاثیر دخالت های دولت در بازارهای مختلف و نحوه تطبیق دادن کسب و کار با فضای قانونی جامعه، از جمله سرفصلهایی است که در این درس مورد توجه قرار می‌گیرند.

استراتژی و مدیریت استراتژیک سرفصل دیگری است که تقریباً همیشه و در هر دوره MBA به صورت جدی مورد توجه قرار می‌گیرد. اگر بخواهیم یک عبارت را به عنوان مفهوم مشترک درس استراتژی در تمام دانشگاه های بزرگ دنیا در نظر بگیریم، بدون شک این عبارت،‌ «مزیت رقابتی یا Competitive Advantage» است. برای اینکه دانشجویان با مفهوم مزیت رقابتی پایدار آشنا شده و بتوانند آن را در کسب و کارهای خود توسعه دهند، مفاهیمی مانند تحلیل محیط کسب و کار، ارزش آفرینی، انتخاب بهترین سبد محصول و خدمات، ابزارهای تحلیل استراتژی، تحلیل صنایع مختلف و مدیریت حضور در بازارهای جهانی مورد بحث قرار می‌گیرد.

حداقل یک درس مرتبط با کارآفرینی را هم می‌توان در سرفصلهای دوره MBA مشاهده کرد. دانشگاه هاروارد با عنوان «مدیر کارآفرین» و مدرسه بازرگانی لندن به عنوان «کشف فرصتهای کارآفرینی» یک درس اجباری در ترم دوم دوره MBA خود ارائه می‌کنند. البته در برخی دانشگاه‌ها مثل مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا، قسمت اجباری دوره MBA بسیار کم بوده و حجم قابل توجهی از درسها در گرایش تعیین می‌شود. به همین دلیل در وارتون (یا دانشگاههایی که برنامه ‌آموزشی مشابه آن را دارند) دانشجو با انتخاب گرایش کارآفرینی، فرصت حضور در چنین درسهایی را پیدا می‌کند.

درسهای دیگری هم در دوره MBA هستند که معمولاً بر اساس گرایش تغییر می‌کنند. آنها را در نوشته‌های جداگانه‌ای مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: امیرحسین حیدری , رضا قلی پور , نجمه حمزه ای , , جاوید مقدم

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

7 نکته برای معرفی سرفصلهای دوره MBA: قسمت دوم

     
    دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
    .