Menu


مشتری راغب: تولید Lead در بازاریابی و تبلیغات


مشتری راغب در بازاریابی

Lead یکی از اصطلاحات کلیدی در حوزه‌ی تبلیغات است. «Lead» در مورد کسانی به کار می‌رود که به هر روش، با محصولات یا خدمات سازمان ما آشنا شده‌اند و برای نخستین کسب اطلاع (و شاید در نهایت خرید) به ما مراجعه می‌کنند و در مورد محصولات و خدمات ما پرس و جو می‌کنند. از آنجایی که شاید ترجمه‌ی دقیقی برای این مفهوم وجود نداشته باشد، ما مشتریان Lead را «مشتریان راغب» می‌نامیم.

اگر چه ما در زبان فارسی از واژه‌ی «Lead» استفاده نمی‌کنیم. اما بسته به شرایطی که در آن قرار می‌گیریم از کلمات مختلفی برای بیان این منظور استفاده می‌کنیم. مثلاً مالکان یک فروشگاه پوشاک، در زبان محاوره‌ای خود می‌گویند: «اگر کمی تراکت در خانه‌ها پخش کنیم، پاخور فروشگاه زیاد می‌شود». در یک آژانس مسافرتی که برای تور‌های نوروزی خود، تبلیغ روزنامه‌ای داده است ممکن است این عبارت را بشنوید: «زنگ‌خور این آگهی خیلی پایین بود. کلاً روزی که آگهی دادیم ۳۰ نفر زنگ زدند و پرس و جو کردند». کسانی که در فضای آنلاین فعالیت می‌کنند توضیح می‌دهند که: «اگر در فلان سایت تبلیغ کنی، با وجودی که نسبتاً ارزان‌تر هم هست اما کلیک‌خور بیشتری دارد».

تبلیغات-مشتری راغب: تولید Lead در بازاریابی و تبلیغات

به عبارت دیگر Lead  چیزی بین مشتری بالقوه و مشتری قطعی است. 

کمپین تبلیغاتی و نقش آن در ایجاد مشتری راغب

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

به عنوان نمونه‌ای از مقایسه‌ی نرخ ترغیب و نرخ اقدام، می توانید نوشته‌ی «ایمیل مارکتینگ یا هرزنامه‌های انبوه» را بخوانید.

تمرین:

اگر شما صاحب مجله‌ای باشید که در این نوشته مطرح شد، برای کسب حداکثر نرخ ترغیب، کدام رسانه را انتخاب می کنید؟ چه پیامی را به مخاطب ارسال خواهید کرد؟ اگر نخستین شماره منتشر شده و فروش نرفته باشد، می‌توانید استراتژی پیشنهادی خود را برای حداکثر سازی نرخ ترغیب به فرض آنکه بخواهید برای مخاطب پیامک بفرستید، بیان کنید؟ اگر شش ماه تا انتشار نخستین شماره مانده باشد چه پیشنهادهایی برای افزایش نرخ ترغیب دارید؟

 
 

ترتیبی که گروه متمم برای خواندن مطالب سری تبلیغات به شما پیشنهاد میکند:

قوانین کامنت گذاری/ ارسال نظرات غیر مرتبط با این مطلب

62 نکته برای مشتری راغب: تولید Lead در بازاریابی و تبلیغات

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : سامان کرمپور

  1- درج تبلیغ در مجله ها و وبسایت های مرتبط با کسب و کار،همانند مجله اتاق بازرگانی و همینطور ارسال ایمیل به افراد مرتبط با کسب و کار ارائه محتوی رایگان مرتبط با کسب و کار و بحث های روانشناسی و رفتاری و مدیریتی به روز.

  2- پیام: تاثیر ارتقای سطح اطلاعات مدیران بر شکوفایی فضای کسب و کار آنها .

  3- با خرید شماره دوم این نشریه میتوانید شماره اول آنرا نیز هدیه بگیرید.
  Dan Ariely در کتاب Predictable irrational مثال های زیادی از ارائه خدمات رایگان یا هدیه برای افزایش فروش میزند.با توجه به اینکه شماره اول فروش نرفته میتوان به وسیله افزایش فروش شماره دوم و افزایش نرخ ترغیب ضرر شماره اول را جبران کرد.

  4-طراحی اینفوگرافیک ها و e-card های جذاب از نظر صوری و محتوایی و پخش در فضای مجازی.مثلاً در اینستاگرام شروع به پخش این نوع طرح ها کرده طوری که مخاطب به شخصه نقش رسانه را بازی کند.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .