Menu
فایل صوتی آموزشی ویژگی‌‌های انسان تحصیل‌کرده

مسیرِ تبدیل شدن به یک انسان فرهیخته چیست و در این راه، باید به چه نکاتی دقت کنیم؟
تو هم می‌توانی در این بازی باشی


پرورش استعدادها

ما درسمان را با این سوال شروع کردیم که داشته های من چیست و قرار شد در ادامه، بعضی از موارد مهم را به صورت جداگانه و مستقل، مورد بحث قرار دهیم. از آغازگر بودن حرف زدیم و سپس به موضوع آینده نگری پرداختیم.

این بار می‌خواهیم به حوزه‌ی دیگری بپردازیم. حوزه‌ای که در برخی از ما، یک استعداد ذاتی است و در آن بسیار توانمند هستیم و در برخی دیگر، کمتر مشاهده می‌شود.

اما برای کسی که درس #پرورش استعدادها را می‌آموزد، یک ضرورت است و همه‌ی ما باید، در این حوزه به حداقلی از توانمندی دست پیدا کنیم.

یک سوال ساده:

فرض کنید در یک مهمانی هستید و حدود پانزده تا بیست نفر هم به آن مهمانی دعوت شده‌اند. تقریباً همه، یکدیگر را می‌شناسند و با هم مشغول حرف زدن هستند.

در این میان، یک زوج جوان حضور دارند که ظاهراً با بقیه آنقدر آشنا نیستند. قسمت بیشتر وقت را ساکت هستند و گاهی هم با یکدیگر، صحبت کوتاهی می‌کنند. شما تقریباً مطمئن هستید که آنها احساس تنهایی می‌کنند.

آیا برای وارد کردن آنها به بحث تلاش می‌کنید؟ آیا ممکن است کنارشان بنشینید و گپ بزنید؟ حتی اگر خودتان را #درونگرا می‌دانید و حوصله‌ی این نوع تعاملات را ندارید، اصلاً تنها ماندن دو نفر در یک مهمانی بیست نفره، برای شما دغدغه محسوب می‌شود؟

اگر میزبان باشید چطور؟ آیا درگیر شدن همه در مهمانی را وظیفه‌ی خودتان می‌دانید یا اینکه معتقدید هر کس باید بتواند خودش برای وارد شدن به جمع، تلاش کند؟

محدودیت در دسترسی به این درس

دوست عزیز.

درس‌های مرتبط با استعدادیابی (هم استعدادیابی مقدماتی و هم مجموعه درس‌های پرورش استعدادها) برای کاربران آزاد متمم طراحی شده است.

البته برای دسترسی به درس‌های پرورش استعدادها (مثل این درس) باید ابتدا درس‌های استعدادیابی مقدماتی را بگذراند.

عضویت به عنوان کاربر آزاد متمم رایگان است و شما صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت.

فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، شاید بهتر باشد ابتدا مطالعه‌ و بررسی مباحث زیر را در اولویت قرار دهید:

  دوره MBA

  فنون مذاکره

  تحلیل رفتار متقابل

  تصمیم گیری

  پرورش تسلط کلامی

  افزایش عزت نفس

  چگونه شاد باشیم

 

  شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: مصطفی فتوحی , محمدرضا مردآزاد , پریسا محمودی , محمدجواد نخبه , زهره خلیلی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مفاهیم پرورش استعدادها به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مفاهیم پرورش استعدادها
 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری/ چرا دیدگاه من منتشر نشده است؟

155 نکته برای تو هم می‌توانی در این بازی باشی

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : بهروز مطیع

  سلام ، صبح شنبه همگی خوش

  - من فکر میکنم وقتی والدین  بچه ها را در تصمیم گیری ها و برنامه ها مشارکت ندهند این توانمندی کاهش پیدا میکنه مثلا اگر قراره که به یه پیک نیک برویم اینکه بچه ها بتوانند کمک کنند (هرچند خیلی کوچک) و " هر کدوم یه گوشه ای از کار را بگیرند" اثر مثبتی میگذاره و حال کل جمع هم بهتره

  - اگه توی مهمونی 20-15 نفره دو نفر تنها باشم دوست دارم اونها هم وارد جمع بشن و با بقیه قاطی بشن ، دوست دارم این توانایی رو توی خودم پرورش بدم چون از روحیه و دموکراسی حاکم به کار تیمی لذت میبرم . خیلی وقتها سعی کردم توی محیط کارم تیم شکل بگیره و دوستان دور و برم را هم درگیر کار کنم .

  - اگه کسی توی رزومه  کسی جمله قسمت چهارم  تمرین را ببینم :  اولا"  احساس میکنم اون شخص تاحد خوبی  خودش را شناخته -  دوما " سعی میکنم توی کاری قرار بگیره ماهیتا کار تیمی باشه -  سوما" توی کارهایی که تقسیم وظایف و قدرت به اون کار آسیب میزنه قرار نگیره

   

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .