Menu


مروری بر کتابهای پیتر دراکر (۲): یک نظریه پرداز اجتماعی!


پیتر دراکر کیست؟ مروری بر زندگی پیتر دراکر و کتابهای پیتر دراکر

در قسمت قبلی این مطلب که تحت عنوان پیتر دراکر کیست منتشر شد معرفی بسیار کوتاه و مختصری از پیتر دراکر داشتیم و قرار شد که در چند مطلب مستقل، به صورت جدی‌تر زندگی و کتابهای پیتر دراکر را بررسی و مرور کنیم.

نوشته‌ها و افکار پیتر دراکر چیزی نیست که به سادگی بتوانیم از آن عبور کنیم. کسی که وینستون چرچیل در مورد مرور و تحلیل یکی از نخستین نوشته‌هایش یعنی پایان انسان اقتصادی مقاله می‌نویسد و توضیح می‌دهد که کسی چون پیتر دراکر هر خطایی هم در نوشته‌هایش داشته باشد قابل بخشش است. چون جدا از بیان فکر و ذهن خودش، از توانایی برانگیختن ذهن دیگران هم برخوردار است.

یا اینکه کسی مانند مارشال مک لوهان هم در مقاله دیگری ذوق هنری و دقت نظر پیتر دراکر را که به عقیده او ریشه در فرهنگ شهر وین دارد ستایش می‌کند و دقت نظر و نگاه ظریف و حساس او را در تحلیل دقیق‌تر محیط اطرافش موثر می‌کند.

قبل از مرور و بحث در مورد کتابهای پیتر دراکر، مناسب است که دو نکته را یادآوری کنیم:

نکته اول اینکه  قصد ما این بود که مرور نسبتاً مختصری بر کارها و نوشته‌ها و افکار پیتر دراکر داشته باشیم اما با توجه به تعداد دوستانی که در انتهای مطلب قبل، تاکید کردند که علاقمند به این بحث هستند، این سلسله مطالب را به صورت تفصیلی‌تر و با جزییات بیشتر ادامه خواهیم داد. طبیعتاً وقتی تا این حد در بررسی کتابها دقیق می‌شویم جنس مطالب بیشتر به سلسله مطالب بوی کاغذ شبیه خواهد شد. به همین دلیل این مطلب در مجموعه مطالب بوی کاغذ طبقه بندی شده است.

و نکته دوم اینکه: 

یکی از بهترین شیوه‌های آشنا شدن با سیر تحول فکری اندیشمندان و الهام گرفتن از آنها، مرور افکار و اندیشه‌ها و گفته‌های آنها بر اساس خط سیر زمانی (از نخستین گفته‌ها تا آخرین موارد)‌ است.

بدیهی است که باید بپذیریم که صرفاً آخرین نوشته‌ها و آخرین‌ حرف‌های هر فرد را می‌توان به عنوان نگرش قطعی و پخته و توسعه‌یافته‌ی او در نظر گرفت و در مورد وی بر اساس آنها قضاوت کرد و بسیاری از نویسندگان و اندیشمندان نخستین حرف‌ها و نوشته‌های خود را صرفاً به عنوان یادگاری‌هایی از دوران خامی و جوانی در نظر می‌گیرند، اما همچنان مرور همان نوشته‌های قدیمی هم می‌تواند به ما مسیر توسعه اندیشه را بیاموزد.

پیتر دراکر

نخستین کتابی که پیتر دراکر منتشر کرد به سن سی سالگی (سال ۱۹۳۹) او باز می‌گردد. این کتاب End of Economic Man یا پایان انسان اقتصادی نام داشت. با ورق زدن این کتاب می‌بینیم که کلماتی مانند نژادپرستی، تمامیت خواهی، فاشیسم، نازیسم، مارکسیسم و کاپیتالیسم بارها و بارها تکرار شده‌اند و شالوده‌ این کتاب را بنا کرده‌اند.

محدودیت در دسترسی کامل به این مطلب

نمایش کامل این مطلب برای کاربران آزاد متمم انجام می‌شود.

ثبت نام به عنوان کاربر آزاد متمم، سریع و رایگان است و کافی است برای خودتان نام کاربری و رمز عبور تعریف کنید.

شما با ثبت نام به عنوان کاربر آزاد، به درس‌های مختلفی (از جمله: استعدادیابی، سبک زندگی، هوش کلامی، افعال پرکاربرد انگلیسی، مهارتهای ارتباطی و پاراگراف فارسی) دسترسی پیدا خواهید کرد.

در صورت تمایل می‌توانید تعدادی از درس‌های کاربر آزاد متمم را ببینید.

پیتر دراکر پس از دو کتاب نخست خود بیش از آنکه به نقد ساختارهای موجود بپردازد، همانطور که خودش می‌گوید تلاش جدی برای خوش‌بینی را آغاز کرد. در سالهای نخست سی‌سالگی و زمانی که جنگ و تهدید تقریباً تمام جهان را فرا گرفته بود به دهه‌ها و قرن‌های بعد فکر کرد و به اینکه دنیای پس از جنگ باید چگونه مدیریت شود.

بی‌دلیل نبود که با پایان جنگ جهانی و آغاز رشد و توسعه مدیریت، سلطنت مطلق و چهره کاریزماتیک مدیریت را در اختیار گرفت. او سالها پیش اندیشیدن به زندگی در دنیای آینده را آغاز کرده بود.

در آینده به نوشته‌های مدیریتی دراکر خواهیم پرداخت.

پیتر دراکر و دنیای پس از جنگ

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    ایمان ، زهرا حسینی ، پوریا ، نیشتمان صادقی ، فهیمه محمدرضائی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری بوی کاغذ به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه بوی کاغذ
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

9 نکته برای مروری بر کتابهای پیتر دراکر (۲): یک نظریه پرداز اجتماعی!

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : علی

  سلام
  به نظر من در بررسی یک کتاب، هم شیوه بررسی و هم نوع نتیجه گیری و هم سوال و مسئله نویسنده مهم است. در کتاب اول آقای "دراکر" ، سوالی که ایشان به دنبال یافتن پاسخ آن بوده، مهم و ماندگار است.
  اینکه متفکری به دنبال انگزاننده های انسان برای تلاش و حرکت باشد، ارزشمند است. مسئله ای که امروز نیز می تواند مهمترین مسئله بشر باشد.
  در کتاب دیگر ایشان هم سوال و مسئله ایشان مهم است. ایشان با درک صحیح از وضعیت موجود ( بعد از جنگ ) با در نظر گرفتن واقعیت ها، به دنبال یافتن ایده هایی برای دوران بعد از جنگ است.
  نتیجه ای که من از خلاصه کتابهای " پیتر دراکر" و این مقاله گرفتم:
  ما نیز در جامعه فعلی ایران باید وضعیت کشور و جهان را به درستی درک کنیم و با در نظر گرفتن واقعیت ها، مسئله های اساسی را مطرح کنیم. مهم نیست که به چه نتیجه ای برسیم؛ مهم این است که سوال های ما دغدغه های واقعی باشد. در این صورت هم به نتایجی خواهیم رسید و هم جامعه ما پیشرفت می کند.
  ....
  باور کنید چنین تفکراتی موجب پیشرفت کشورها خواهد شد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .