Menu


کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر


کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر

کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر از جمله کتاب‌های مطرح آکادمیک در زمینه‌ی #مدیریت منابع انسانی است که اکنون بیش از ده سال است در دانشگاه‌های دنیا به عنوان منبع آموزشی درس مدیریت منابع انسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این کتاب نخستین بار در سال ۲۰۰۳ توسط انتشارات پیرسون منتشر شد و اکنون سیزدهمین ویرایش آن در بازار عرضه می‌شود.

اگر چه معمولاً تدریس این کتاب هفتصد صفحه‌ای در یک یا دو ترم دانشگاهی امکان‌پذیر نیست، اما حتی بسیاری از استادهای درس مدیریت منابع انسانی، به فرض استفاده از منابع دیگر، حداقل می‌کوشند از چارچوب مطالب و سرفصل های مطرح شده در کتاب مدیریت منابع انسانی دسلر در تدوین سرفصل‌های درسی خود استفاده کنند.

خلاصه سرفصل‌های کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر

 مقدمه‌ای بر مدیریت منابع انسانی که در این مقدمه، به اهمیت مدیریت منابع انسانی و نقش آن در ایجاد فرصت‌های برابر برای انسان‌ها و نیز نقش استراتژیک این حوزه در سازمان‌ها پرداخته شده است.

 استخدام و جایابی و مدیریت توانمندی‌ها و استعدادها سرفصل دیگر مطرح شده در این کتاب است.

مباحثی مانند #تجزیه و تحلیل شغل، برنامه ریزی نیروی انسانی، آزمون استخدام و انتخاب کارکنان و مصاحبه شغلی، از جمله موضوعات مورد توجه در این بخش از کتاب است.

 آموزش و توسعه منابع انسانی که در اون، علاوه بر سرفصل‌های متعارف آموزش و توسعه، به بحث‌هایی مانند مدیریت عملکرد و ارزیابی عملکرد و نگهداری کارکنان و طراحی و توسعه مسیر شغلی و بحث‌های از این دست هم پرداخته شده است.

 جبران خدمات که به نوعی به حقوق و مزایا و پاداش و مکانیزم‌های تشویق کارکنان می‌پردازد و بحث‌هایی مانند پاداش‌های مالی و غیرمالی، برنامه ریزی استراتژیک برای روند تغییر پاداش‌ها، خدمات و مزایای شغلی در مقاطع مختلف مسیر شغلی و چارچوب‌های تعیین سطح حقوق و موارد مشابه می‌پردازد.

 ارتباطات میان کارکنان سازمان هم بخش دیگری از کتاب دسلر است که در آن، مواردی مانند چارچوب‌های رعایت نظم سازمانی، تدوین دستورالعمل‌های  عملکرد، اصول اخلاقی سازمان، امنیت و سلامت کارکنان و مدیریت منابع انسانی در شرکت‌های بین‌المللی و چند ملیتی پرداخته می‌شود.

دسلر در آخرین ویرایش کتاب خود، مدیریت منابع انسانی و ارتباط میان کارکنان در شرکت‌های کوچک و متوسط و فعالیت‌های کارآفرینانه را نیز با تفصیل بیشتری مورد بررسی قرار داده است.

توضیح تکمیلی: مانند بسیاری از کتابهای دانشگاهی، شرکت پیرسون نسخه‌ی خلاصه شده‌ای از این کتاب را هم تحت عنوان Essentials of Human Resource Management منتشر کرده است که یکی از ویرایش‌های قدیمی آن توسط دفتر نشر پژوهش‌های فرهنگی تحت عنوان مبانی مدیریت منابع انسانی به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

[ لینک معرفی کتاب در سایت آمازون: Human Resource Management ]

پیشنهاد عضویت در متمم

شما با عضویت ویژه در متمم، می‌توانید به درس‌ها و آموزش‌های بسیاری از جمله موضوعات زیر دسترسی کامل داشته باشید:

  فهرست درس‌های متمم

موضوعات زیر، برخی از درس‌هایی هستند که در متمم آموزش داده می‌شوند:

  دوره MBA (یادگیری منظم درس‌ها)

  فنون مذاکره | مهارت ارتباطی

  تصمیم گیری | تفکر سیستمی

  توسعه فردی | مهارت یادگیری

  مدیریت بازاریابی | دیجیتال مارکتینگ

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رضا خاکسارپور ، سیدحمیدموسوی ، منصوره محمودی ، احمد عباسی ، وحید قاسمی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت منابع انسانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت منابع انسانی

قوانین کامنت گذاری در متمم

6 نکته برای کتاب مدیریت منابع انسانی گری دسلر

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : محمد رمضانی

  با سلام و عرض تشکر بابت زحمات و مطالب خوبتون
  من خیلی مشتاق بودم که این کتاب رو بخونم، اما ازونجایی که وقت زیادی برای مطالعه ندارم، اولویتم این بود که خلاصه ای مناسب ازش پیدا کردم.
  اتفاقا الان که داشتم تو نت چرخ میزدم و سرچ میکردم، ی پاورپوینت از خلاصه این کتاب پیدا کردم که چند صفحه اولش رو خوندم و بنظرم مطلب خوب و مناسبی اومدش.
  برای همین لینکش رو برای دوستان عزیز متممیم که علاقه به مطالعه خلاصه ای از این کتاب دارن میزارم.
  امیدوارم که برای دوستانمم مفید واقع بشه.
  لینک دانلود پاورپوینت
   
   
  موفق و شادکام باشید.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .