Menu
فایل صوتی آموزشی ۶۰ نکته در مذاکره

مجموعه ای از نکات کاربردی مذاکره که می‌توانند کیفیت مذاکره های ما را بهبود داده و دستاوردهای ما را افزایش دهند
آزمون دیسک (DISC) چه چیزی را اندازه می‌گیرد؟ (+ نمونه پرسشنامه دیسک)


مدل رفتارشناسی دیسک DISC

تست دیسک (DISC) یا آزمون دیسک که نام درست‌تر آن مدل رفتارشناسی دیسک است، از جمله مدلهای کلاسیک رفتار شناسی است که نزدیک به یک قرن از مطرح شدن آن می‌گذرد.

آزمون دیسک بر اساس مطالعات ویلیام مولتون مارستون شکل گرفته است.

مارستون، کتابی تحت عنوان هیجانات انسان‌های معمولی نوشته بود و در آن کتاب، توضیح داده بود که انسانها، هیجانات خود را از طریق چهار رفتار بروز می‌دهند.

حرف اول این چهار رفتار که Dominance (برتری طلبی) و Influence (تاثیرگذاری) و Steadiness (ثبات) و Compliance (تطابق)‌ بودند، در کنار هم قرار گرفت و مخفف DISC را ایجاد کرد.

تاریخچه آزمون دیسک

تقریباً از دهه‌ی هفتاد میلادی، دانشمندان مختلف و همینطور موسسات مختلف، اقدام به طراحی ابزارها و پرسش‌‌نامه‌های مختلفی برای سنجش پارامترهای مطرح شده در مدل رفتارشناسی دیسک کردند و به تدریج آزمون دیسک به شکل تجاری و فراگیر، در نقاط مختلف جهان مورد توجه و استفاده قرار گرفت.

تست دیسک Disc ‌- سوالات آزمون دیسک به چه چیزی می پردازند

از نکات جالبی که ویلیام مارستون در کتاب خود مورد بحث قرار داده، این است که:

بر این باور هستم که انسان‌ها الگوی رفتار هیجانی خود را بر اساس احساسی که نسبت به خودشان و محیط‌ شان دارند، انتخاب می‌کنند. بر این اساس، دو مسئله مورد توجه افراد، قرار می‌گیرد:

نخست اینکه آیا فرد، شرایط محیطی خود را مطلوب تلقی می‌کند یا نامطلوب.

دوم اینکه احساس می‌کند که بر روی شرایط کنترل دارد یا اینکه کنترلی بر روی شرایط خود ندارد.

 اگر چه قطعاً باید مطالعات ویلیام مارستون را به عنوان ریشه‌ی اصلی شکل گیری ابزار رفتارشناسی دیسک در نظر گرفت، اما به خاطر داشته باشیم که تمام ابزارهای رفتارشناسی DISC موجود، به صورت مستقل و پس از او طراحی شده‌اند. 

ویلیام مارستون، دیسک را به عنوان ابزاری برای سنجش رفتارهای خود و همینطور رفتارهای دیگران در تعامل با آنها می‌دید.

اما به تدریج،‌ توسعه و تکمیل این ابزار، باعث شد که برخی از سازمان‌ها هم به استفاده از DISC‌ برای تحلیل شخصیت افراد و تصمیم گیری در مورد استخدام یا عدم استخدام آنها روی آورند.

هنگام استفاده از مدل رفتارشناسی دیسک برای کاربردهای سازمانی، شاید دقیق‌تر باشد اگر به جای اصطلاح مدل شخصیت شناسی دیسک، از عنوان مدل رفتارشناسی دیسک برای پیش بینی رفتار افراد در شرایط مختلف و محیط‌های مختلف شغلی، استفاده شود.

امروزه ابزار دیسک، در کنار سنجش چهار پارامتر اصلی، با استفاده از ترکیب آنها، الگوهای رفتاری بسیار متنوعی را اندازه گیری می‌کند که تعداد این الگوها بسته به نوع ابزار، از ۱۵ مورد تا ۱۶۰ مورد متغیر است.

نمونه پرسشنامه آزمون دیسک (تست دیسک)

نحوه اجرای تست دیسک با آنچه در بسیاری از پرسشنامه های شخصیت شناسی و رفتارشناسی دیده‌ایم و تجربه‌ کرده‌ایم تفاوت دارد.

برای انجام تست دیسک، پرسشنامه‌ای در برابر شما قرار می‌گیرد که صفات مختلف در دسته‌ بندی‌های چهارتایی در آن مشخص شده‌اند.

در هر دسته‌ی چهارتایی، یک مورد را که فکر می‌کنید بیشتر به شما شبیه است با علامت M یا مشخص می‌کنید و در همان دسته‌ی چهارتایی، مورد دیگری را که فکر می‌کنید کمتر از موارد دیگر به شما شبیه است با علامت L یا علامت می‌زنید (Most / Least).

نمرات شما در آزمون دیسک بر این اساس محاسبه خواهد شد.

با کلیک بر روی تصویر زیر می‌توانید فایل PDF نمونه‌ی پرسشنامه دیسک را ببینید:

تست دیسک - آزمون دیسک - پرسشنامه دیسک - فایل PDF

در صورتی که تا حدی با زبان انگلیسی آشنا باشید، می‌توانید از تست دیسک رایگان که در سایت‌هایی مانند ۱۲۳test اجرا می‌شود استفاده کنید.

مطالعه تکمیلی و مقاله در مورد تست دیسک

شاید خواندن مقاله Ben Dattner کمک خوبی برای شناخت فرصت‌ها و تهدیدهای استفاده از ابزارهای طبقه بندی رفتار و شخصیت باشد (+).

وی در مقاله خود توضیح می‌دهد که این روزها، حرف زدن از استریوتایپ‌هایی مثل نژاد و قومیت و جنسیت، چندان پسندیده نیست و انسانها حتی اگر به این استریوتایپ‌ها باور داشته باشند، در حضور عموم، کمتر این باور را ابراز می‌کنند.

اما گاهی اوقات، الگوهای رفتارشناسی و شخصیت شناسی جدید مانند MBTI و DISC و Enneagram، موج جدیدی از نگاه‌های استریوتیپیک را راه انداخته‌اند و اکنون، می‌توان با ژست علمی، به همان شدت و قدرت سابق [به جای ترک و شیرازی و شمالی و تهرانی]، از ISTJ بودن و چالش‌گر بودن و برتری طلبی و … صحبت کرد.

به نظر می‌رسد که دقت و توجه در به کارگیری ابزارها و خصوصاً ورود آنها به حوزه‌ی زندگی روزمره، از جمله نکاتی است که هرگز نباید از نظر ما دور بماند.

آیا متمم به بررسی تست دیسک نمی‌پردازد؟

طبیعتاً هر یک از مدل‌های شخصیت‌شناسی و رفتارشناسی نقاط قوت و ضعف خود را دارند و برای برخی کاربردها مناسب و برای برخی دیگر نامناسب‌ هستند.

متمم در میان آزمون‌های مختلف، از جمله آزمون MBTI و تست دیسک و مدل Big Five، فعلاً تصمیم دارد مدل Big-5 یا به اصطلاح علمی‌تر، مدل پنج عاملی شخصیت را مورد تحلیل و بررسی قرار دهد.

چون این مدل، علاوه بر تحلیل رفتار و شخصیت، می‌تواند در تحلیل رفتار مشتریان در فضای فیزیکی و تحلیل رفتار کاربران در فضای مجازی و دنیای تکنولوژی مورد استفاده قرار گیرد و از این جهت، درک بهتری از موتور اصلی تحلیل‌گر نرم افزارهای روز دنیا (مانند فیس بوک و اینستاگرام) در اختیار دوستان متممی قرار می‌دهد.

برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند: mahdyeh karami , محمد علائی , مجتبی خنده جام , امید امیدی , رزا

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم

متمم چیست و چه می‌کند؟
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟