Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu


مدل درآمدی فرنچایز چیست؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۷۴۸۶

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود پس از مطالعه این درس:

 • بتوانند مدل کسب و کار فرنچایز را تعریف کنند.
 • برای مدل فرنچایز، مثال بزنند.
 • بتوانند هشت مورد از علت های شکست خوردن فرنچایزها را فهرست کنند.
فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی
قراردادهای لایسنس و فرنچایز

امیدواریم ما را به خاطر نگارش فارسی واژه‌ی فرنچایز، ملامت نکنید.

این لغت‌ و لغت‌های هم نزدیک آن (مانند لایسنس) چنان در زبان فعالان کسب و کار رایج شده‌اند که به کار بردن واژه‌های دیگر به جای آنها، می‌تواند دقت در انتقال مفاهیم را به صورت جدی خدشه دار کرده و حتی به علت سوء برداشت‌های احتمالی، هزینه‌های مادی جدی به بار بیاورد.

نکته‌ی دیگری هم هست که مناسب است قبل از شروع بحث اصلی بر آن تاکید کنیم:

به عنوان علاقمندان به حوزه‌ی کسب و کار، مراقب باشیم که توجه بیش از حد به معنای حقوقی واژه‌ها، ما را از ساختار کلی و چارچوب توافق‌ها غافل نکند.

تجربه نشان می‌دهد که گاه، قراردادهایی با تیتر و عنوان نمایندگی انحصاری، به گونه‌ای هوشمندانه تنظیم می‌شوند که در عمل، امتیاز انحصار از آنها گرفته می‌شود.

هم‌چنین گاهی قراردادهای نمایندگی غیرانحصاری چنان با دقت و ظرافت تنظیم می‌شوند که دریافت‌کننده‌ی امتیاز نمایندگی، تقریباً اختیارات و مزایای یک نمایندگی انحصاری را به دست می‌آورد.

بنابراین، مراقب باشیم که با نام‌هایی مثل فرنچایز، لایسنس، انتقال تکنولوژی و موارد مشابه فریب نخوریم.

قرارداد فرنچایز و روح حاکم بر آن چیست

به خاطر بسپاریم که اگر چه عناوین لایسنس و فرنچایز و سایر تقسیم‌بندی‌های مشابه، به ما در درک و دسته‌بندی ذهنی مطالب و تعریف حوزه‌ی کسب و کارمان، کمک‌ جدی می‌کنند، اما در نهایت، چارچوب و مفاهیم و جزئیات قراردادها می‌تواند بیشتر از عنوان آنها تاثیرگذار باشد.

اجازه دهید بحث قرارداد فرنچایز را با یک مثال فرضی آغاز کنیم:

مدرسه متمم برای کودکان و نوجوانان

فرض کنید گروه متمم، به عنوان یک کسب و کار آموزشی، مدرسه‌ای برای کودکان تاسیس کرده و آن را مدرسه‌ متمم نامگذاری کرده است.

مدرسه‌ی متمم، سه روز در هفته، عصرها پذیرای نوجوانان است و مهارتهای مختلف به آنها می‌آموزد.

این مدرسه به نوعی متمم آموزش‌های رسمی است و می‌کوشد نوجوانان را توانمند‌تر کرده و برای حضور در جامعه آماده کند.

حالا فرض کنید مدرسه‌ی متمم، چند سالی فعالیت کرده و نام آن برای خانواده‌ها شناخته شده است و از نظر اقتصادی هم، رونق خوبی هم دارد.

به عبارت دیگر، هم اعتبار و اعتماد نسبت به مدرسه ایجاد شده و هم جریان نقدینگی خوبی در آن ایجاد شده و مسیرآینده‌ی آن، رو به رشد و تعالی به نظر می‌رسد.

محدودیت در دسترسی کامل به این درس

دوست عزیز.

درس مدل کسب و کار فرنچایز برای کاربران ویژه متمم در نظر گرفته شده است.

با عضویت به عنوان کاربر ویژه‌ی متمم، علاوه بر دسترسی به این درس، به سایر درس‌های مرتبط با مدل کسب و کار هم دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانند به شما بیشتر کمک کنند.

همچنین با فعال کردن اشتراک ویژه به درس‌های بسیار بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید که می‌توانید فهرست آنها را در اینجا ببینید:

 فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

البته از میان درس‌های مطرح شده، ما فکر می‌کنیم با توجه به علاقه‌مندی شما به این بحث، شاید بهتر باشد در کنار مدل کسب و کار، مطالعه‌ی مباحث زیر را نیز در اولویت قرار دهید:

 کارآفرینی

 استراتژی

 فنون مذاکره

 مهارت فروش

 داستان کسب و کار

این نوع از کسب و کار همان چیزی است که فرنچایز (Franchise) نامیده می‌شود.

در زبان انگلیسی شرکت اصلی که مدل کسب و کار را طراحی کرده فرنچایزر (Franchisor) و شرکتی که این امتیاز را دریافت کرده فرنچایزی (Franchisee) نامیده می‌شود.

احتمالاً این سیستم استفاده از پسوند در زبان انگلیسی برای شما آشناست.

Employer به معنای استخدام کننده و Employee به معنای استخدام شده. یا Interviewer به معنای کسی که مصاحبه می‌کند و Interviewee به معنای کسی که با او مصاحبه می‌شود.

اجازه دهید در اینجا برخی از متداول‌‌ترین فرنچایز‌هایی را که در نقاط مختلف دنیا وجود دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند با هم مرور کنیم.

صنایع غذایی

همانطور که در درس قبلی تحت عنوان مثال های رایج مدل درآمد توضیح دادیم، صنایع غذایی در ایران و جهان، چندین دهه است که از الگوی فرنچایز استفاده می‌کنند.

مک دونالد بهترین و خوشمزه‌ترین ساندویچ جهان نیست.

اما وقتی به کشور دیگری مسافرت می‌کنیم، احساس می‌کنیم لااقل ساندویچی است که طعم آن را می‌دانیم و قیمت آن را حدوداً می‌دانیم و فضای آن را می‌شناسیم و همین غریبه نبودن و شناخت نسبی از محصول باعث می‌شود که مک دونالد را در میان گزینه‌های فست فود در نظر بگیریم و گاهی آن را به یک فروشگاه محلی ترجیح دهیم.

متداول‌‌ترین فرنچایز‌هایی را که در نقاط مختلف دنیا وجود دارند

هتل داری و صنایع وابسته

شبیه همین استدلال در مورد هتل‌داری و صنایع وابسته آن هم وجود دارد.

وقتی از هتل هیلتون یا هتل هما یا هتل پارسیان یا هتل آی‌بیس نام می‌بریم تقریباً همه می‌دانیم که با چه فضایی، با چه محدوده‌ی قیمتی و با چه استانداردی از خدمات مواجه خواهیم بود.

ما در مورد فرنچایزها درس‌های دیگر متمم صحبت کرده‌ایم.

این کار را صرفاً به علت اهمیت کسب و کار فرنچایز انجام نداده‌ایم.

بلکه به این نکته توجه داشته‌ایم که  آموزه‌های استراتژیک بسیار ارزشمندی در این زمینه وجود دارد که می‌تواند برای همه‌ی علاقمندان به کسب و کار و کارآفرینی مفید باشد. 

بنابراین، در صورتی که به این بحث علاقمند هستید، می‌توانید توضیحات مربوط به مذاکره قراردادهای فرنچایز را مطالعه کنید.

تمرین:

 یکی از هشت مورد فوق را انتخاب کنید و در یک پاراگراف، شرحی بر آن بنویسید.

متن را با این فرض بنویسید که قرار است در کنار سایر توضیحات دوستانتان، به عنوان بخشی از یک مقاله‌ی تحلیل شکست فرنچایز‌ها منتشر شود.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    پیام ، فرهاد عزیزی ، فواد ابراهیمی ، نیما ، داود شاکری

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدل کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدل کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۹۶ نظر برای مدل درآمدی فرنچایز چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : یاسین اسفندیار

  سلام به دوستان متممی عزیز
  سال گذشته به اتفاق خانواده شام رفتیم به یکی از شعب رستورانهای " پدر خوب" در گرگان . چندی قبلش در تهران رفته بودم که خیلی عالی بود. گفتم در شهرمان هم تجربه اش کنیم. ( اگر اسم این برند را نوشتم . نظرم بر بی اعتبار کردن ان نیست، همه مید انیم که این برند یکی از بهترین برندهای صنایع غذایی در کشور ماست و آقای شهرام فخار از بهترین کارآفرینان در این صنعت می باشد.)
  وقتی وارد رستوران شدیم و خواستیم سفارش بدم. مسئول سفارش گفت: البته اگر شما بخواهید سرخ کردنی هم داریم! من خیلی تعجب کردم . چرا که فلسفه وجودی برند پدر خوب غذای بدون روغن است.
  شام هم اون طوری که فکر می کردم خوب نبود . و ان شب اولین بار و اخرین باری بود که به آن رستوران در شهرم رفتم. و هر وقت از کنار آن رستوران عبور می کردم . در بیشتر اوقات خالی از مشتری بود و برای آن برند خوب و موقعیت مکانی خوبی که قرار داشت. بعید بود در چنین شرایط بدی باشد و جالب اینجاست که مدتی است که آن شعبه تعطیل شده است.
  بنظر من مورد دوم یعنی   "آموزش بسیار ضعیف گروه‌های بعدی و پشتیبانی کم از آنها" یکی از عاملین اصلی در تعطیلی و بدتر از آن مخدوش شدن چهره برند خوب " پدرخوب" شده است.
  بنظر من هر شعبه ای که افتتاح میشود میتواند تبلیغات و یا ضد تبلیغاتی باشد برای آن برند در نزد مشتری. پس باید وسواس خاصی در انتخاب افراد و یا آموزش و پیگیری زیادی برای این افراد صورت بگیرید.
   
  چرا که طبق مورد پنجم یعنی:   "نگاه به فرنچایز به عنوان دوی سرعت و نه دوی ماراتون"  باید به فرنچایز با دید درازمدت نگاه کرد

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .