Menu


ماکیاولیسم | ویژگی های شخصیت ماکیاولیست به زبان ساده


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۲۷۹۸۰
از دوستان متممی انتظار می‌رود پس از پایان این درس:
 • تعدادی از شاخصه‌های رفتاری و صفات شخصیتی ماکیاولیست‌ها را به خاطر داشته باشند.
 • به صفت ماکیاولیست بودن، نه به عنوان تیپ شناسی (هست / نیست) بلکه به عنوان یک صفت شخصیتی توجه کنند.
 • با وجود شباهت ماکیاولیست‌ها و قدرت‌طلب‌ها، بتوانند این دو صفت را از یکدیگر تشخیص دهند.
ماکیاولیسم چیست و ماکیاولیست ها چه کسانی هستند؟

امروز با شنیدن ماکیاولی و ماکیاولیسم، پیش از آنکه یک فیلسوف سیاسی و نویسنده و تحلیل‌گر اجتماعی را به خاطر بیاوریم، مفاهیمی مانند قدرت، قدرت طلبی و استفاده از قدرت برای تحقق اهداف شخصی را به یاد می‌آوریم.

نیکولو ماکیاولی در کتاب شهریار خود، تصویری چنان شفاف از قدرت طلبی و قرار گرفتن فرد در مرکزیت تحلیل‌ها و خواسته‌ها و برنامه ریزی‌ها ترسیم کرده است که قرن‌ها پس از او، هنوز هم نام او بهترین تداعی برای این مفاهیم محسوب می‌شود.

به هر حال، مستقل از تاریخچه‌ و ریشه‌ی این عنوان، آنچه در درس فعلی و بحث رفتار سازمانی برای ما مهم است،  شناخت ماکیاولیست‌ها و تصمیم گیری در مورد نحوه‌ی مواجهه با آنها ست.

پس از بحث در مورد خودشیفته‌ها، در این درس به ماکیاولیست ها می‌پردازیم و درس آتی را به سایکوپات‌ها در محیط کسب و کار اختصاص خواهیم داد.

سپس به نحوه مواجهه با مثلث تاریک در محیط کار می‌پردازیم.

این بار در کنار کتاب Office Politics نوشته‌ی اولیور جیمز و کتاب Office Politics منتشر شده توسط انتشارات دانشگاه هاروارد، هم از فصل ماکیاولیسم در کتاب Individual Differences in Social Behavior نیز استفاده کرده‌ایم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

اگر چه در درس‌های بعد در مورد ماکیاولیست‌ها و مواجهه با آنها زیاد صحبت خواهیم کرد، اما لطفاً به خاطر داشته باشید که مدیران ماکیاولیست را با مدیران قدرتطلب یکسان فرض نکنید. حتی اگر تعداد مدیران ماکیاولیست قدرت‌طلب در خاطرات‌ شما زیاد باشد.

ماکیاولیست کیست و ماکیاولیسم در سازمان ها خودش را چگونه نشان می دهد

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    رضا ، سپیده جلوخانی ، سید کمال آزادمنش ، saman-mohamadzade ، علیرضا محمدی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مبانی رفتار سازمانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مبانی رفتار سازمانی

قوانین کامنت گذاری در متمم

18 نکته برای ماکیاولیسم | ویژگی های شخصیت ماکیاولیست به زبان ساده

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  نکته ای که در متن درس هم به نحوی اشاره شد و دوست دارم بهش اشاره بکنم این است که ممکن کسی که گرایش به کنترل و استثمار دیگران برای پیشبرد اهداف خود را دارد، از ترس آنکه مبادا دیگران به نیت واقعی کارهای او پی ببرند و احتمالاً در صدد تلافی بربیایند، این گرایش را سرکوب کنند.

  و در هر فرصتی، به صورت غیر مستقیم این تمایل خود را ارضا کند.

  شاید تا آنجا پیش بروند که خود را هم فریب دهند. مثلاً در برابر عده ای یا بعضی اوقات کاملاً بر عکس رفتار کند: به دیگران اهمیت دهد و اعتماد کند یا روی این تاکید کند که "مدیریت و رهبری" دیگران به نفع خود آنها یا در راستای اهداف خیرخواهانه و اخلاقیست.

  و حتی با خواندن این درس درباره ماکیاولیست ها یا مثلث تاریک، خود را نزدیک آن سر طیف ببینند و مصداقهای آن را در بیرون از خود جستجو کنند.

  سوالی که الان در ذهنم میچرخد این است که اگر من یک ماکیاولیست (-ِ بد) یا سایکوپت باشم، باید چکار کنم؟

  با درنظر گرفتن این نکته مهم: اگر کسی کمی روانکاوی خوانده باشد می داند که اولین کاری که ذهن ما در این موارد انجام میدهد از دست دادن آگاهی نسبت به این گرایش و دور شدن از آن است. چون آگاه شدن از آن به دلایل زیاد اضطراب آور است...

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .