Menu


آرشیو اینترنت – سفری به دنیای قدیمی اینترنت


ماشین زمان - سفری به دنیای قدیم اینترنت - متمم - محل توسعه مهارتهای من

در سالهای ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶، دنیای وب هنوز آنقدر کوچک بود که بروستر کاله و همکارش، احساس کنند که می‌شود تمام اینترنت را دانلود کرد و فایل‌های آن را یکجا به عنوان آرشیو اینترنت نگه داشت! صفحات در فضای وب تغییر می‌کردند و بروستر و دوستش، دوباره وضعیت جدید صفحه را هم ذخیره و نگهداری می‌کردند.

این آرشیو به صورت کاملاً‌ شخصی نگهداری میشد تا اینکه نهایتاً در پنجمین سالگرد شروع این بازی عجیب، طی مراسمی عمومی در دانشگاه برکلی، رونمایی شد.

ماجرا ادامه پیدا کرد و حجم اطلاعات بسیار زیاد شد. به تدریج دامنه‌ای به نام web.archive.org شکل گرفت و همه توانستند به صورت آزاد و رایگان، به آرشیو اینترنت و مجموعه‌ی ثبت شده‌ی صفحات مختلف وب، در تاریخ‌های مختلف دست پیدا کنند.

پروژه آرشیو اینترنت ماشینی برای سفر به گذشته یا Wayback Machine نامیده شد و هنوز هم فعال است و ادامه دارد. در سال ۲۰۱۳، اعلام شد که در مجموع ۲۴۰ میلیارد آدرس وب، در این ماشین شگفت‌انگیز زمان، ثبت و ذخیره شده است!

برای استفاده از این سرویس، کافی است پس از ورود به آدرس web.archive.org نام سایت مورد نظر خود را وارد کنید تا تاریخ‌هایی که اطلاعات مربوط به آن سایت ثبت و ذخیره شده است نمایش داده شود.

شاید برای شما جالب باشد که ببینید شرکت اپل در سال ۱۹۹۷ با چه هیجانی پاوربوک خود را با حافظه‌ی دوازده مگابایت(!) با قیمت چندهزار دلاری معرفی و عرضه می‌کند. یا مایکروسافت در همان سالها،‌ موس‌های جدیدش را که به یک چرخ کوچک مجهز شده‌اند به عنوان ماوس هوشمند معرفی می‌کند!

شاید هم دوست داشته باشید با مراجعه به آرشیو اینترنت خبرهای سال ۱۳۸۵ را در سایت عصر ایران (با طراحی ناقص و ساده‌ی آن زمانش)‌ بخوانید. به ما هم حق بدهید که دوست داشته باشیم تصاویر نوزادی فرزند دوست‌داشتنیمان را (متمم) که هنوز یک ساله نشده است نگاه کنیم:

motamem-history-1

motamem-history-2

motamem-history-3

motamem-history-4

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    نورالدین حسینی ، شهرزاد پاک گوهر ، محمد رضا مکرم ، مصطفی کریمیان ، مجتبی بابائی

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

25 نکته برای آرشیو اینترنت – سفری به دنیای قدیمی اینترنت

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هومن کلبادی

  سمانه جانِ فعال سلام
  ممنون از لینک های زیبا و نوستالژیکی که گذاشته بودید . به اذعان خودتون ، از پیشکسوت های سایت به حساب میاین و ممنون که تجربیاتِ خوبتون رو با ما هم به اشتراک می گذارید
  بخشی از روزنوشتۀ محمدرضای عزیز رو عیناً اینجا کپی می کنم:

  " اگر بگویند کدام واژه را بیشتر از همه دوست داری، بدون تردید میگویم: در زبان خودمان «واحه» و در زبان انگلیسی «Oasis». واحه، نقطه سرسبزی در میانه بیابان است. نقطه ای سرسبز در میانه هجوم بی رحم خشکی و صحرا.
  واحه ها معمولاً در کنار چاهها پدید می آیند. هر جا که از سطح بیابان راهی به عمق خاک باز میشود، درختانی چند می رویند و گاه همین تک درختان، منزل گاهی میشوند برای مسافران خسته و بی پناه و نومید.
  در مسیر زندگی، بعضی انسانها مثل واحه هستند. چند لحظه ای که کنارشان می نشینی، فراموش میکنی راه سختی را که آمده ای و راه دشواری را که در پیش داری. آرام میشوی. آرام آرام.
  فکر میکنم خوشبختی هر کسی به اندازه واحه هایی است که در مسیر بیابانی زندگی میشناسد.
  من هم به اندازه خوشبختی خودم، تجربیاتی از این دست داشته ام."
  به امید روزی که ما هم یکی از واحه های محمدرضای عزیز باشیم
  ارادتمند - هومن کلبادی

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .