Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Menu
دوره آموزشی مقدمه‌ای بر تفکر سیستمی (کلیک کنید)


استراتژی پلتفرم Platform Strategy


اپل نوکیا استراتژی پلتفرم

زمانی که اپل در سال ۲۰۰۶ تصمیم گرفت وارد بازار موبایل شود، این تصمیم دیوانه‌وار و غیرمنطقی به نظر می‌رسید. نوکیا در آن زمان، سالیانه ۵۰۰ میلیون گوشی موبایل می‌فروخت و شانسی برای رقیبی مانند اپل وجود نداشت. گوگل در همان سال، شرکتی به نام اندروید را خرید و از تولیدکنندگان سیستم‌های عامل و برنامه‌نویسان دعوت کرد به یکدیگر ملحق شوند و در طرحی به نام OpenHandsetAlliance همگی یک پلتفرم باز برای مشارکت تمام برنامه‌نویسان در توسعه بازار موبایل ایجاد کنند. نوکیا به این اتحادیه دعوت شد، اما همانطور که می‌شود حدس زد، این دعوت را رد کرد…

خودروسازها در جهان، شاید یکی از اولین گروه‌هایی بودند که تصمیم‌ گرفتند، با توجه به تنوع‌طلبی مشتریان و هزینه‌های سنگین طراحی، لباس‌های مختلفی بر تن طراحی‌های خود کرده و آنها را به عنوان محصولات مختلف به مشتریان بفروشند. یک تصمیم استراتژیک که پلتفرم مشترک نامیده می‌شود.

در داخل ایران، شاید مثال مناسب برای پلتفرم مشترک، خودرو‌های پژو ۴۰۵ و پژو پارس و سمند باشند. گزینه‌هایی که به مشتریان این امکان را می‌دهند تا «یک طراحی» را با «لباس‌های مختلف» انتخاب کنند. با استفاده از این شیوه، ضمن کاهش هزینه‌ی طراحی، به دلیل تنوع، می‌توان بخش گسترده‌تری از بازار را پوشش داده و حجم فروش را افزایش داد. طراحی پلتفرم مشترک اگر هوشمندانه انجام شود می‌تواند ضمن ایجاد احساس رضایت بیشتر در مشتری (به دلیل تنوع) هزینه‌های تولید را نیز به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

پلتفرم ۴۰۵ و پرشیا و پارس و سمند

در صنعت خودرو، معمولاً (و نه همیشه)‌ زمانی که از پلتفرم مشترک صحبت می‌شود، بخش‌هایی مانند شاسی، سیستم تعلیق، موتور، سیستم انتقال قدرت، فاصله‌ بین محور جلو و عقب، سیستم فرمان و … مورد توجه قرار می‌گیرند.

دسترسی کامل به این مطلب برای اعضای ویژهٔ متمم امکان‌پذیر است.

تمرین:

اگر مثال‌هایی از پلتفرم‌ها (چه نسل اول و چه نسل دوم) دارید با توضیحی مختصر بیان کنید. توضیحات خود را به صورت مفصل ننویسید تا بتوانید در مطلب بعدی حوزه‌ی استراتژی، از اطلاعات خود برای تحلیل فاکتورهای موفقیت استراتژیک طراحی پلتفرم‌ها استفاده کنید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    علی محمدقاسمی ، یلدا طاهرپور ، تارا انوری ، نیلوفر قربانی زواره ، محمدرضا

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی کسب و کار به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی کسب و کار
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

۶۸ نظر برای استراتژی پلتفرم Platform Strategy

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : پویا شیخ حسنی

  بنظر من پلتفورم ها در کشور ما هنوز فضای واقعا بکری هستند، خصوصا اینکه بسیاری از پلتفورم های مناسب در دنیا،تنها چون به زبان فارسی نیستند، مورد توجه ایرانیان قرار نگرفتند، از کسب و کارهای نوپای اخیر با این استراتژی، می توان این سایتها را نام برد:

  وبیاد

  شنوتو

  یادآپ

  فرا درس

  به آموز

  همفکر

   
  تمرین‌ها و نظرات ثبت شده روی این درس صرفاً برای اعضای متمم نمایش داده می‌شود.
  .