Menu


قدرت گزینه های پیش فرض


کارگاه زندگی شاد - قدرت گزینه های پیش فرض

احتمالاً شما هم به این نکته توجه دارید که شاد بودن را نمی‌توان با تمرکز دائمی بر روی شاد بودن به دست آورد.

همچنانکه ثروت، با تمرکز دائمی بر روی ثروت به دست نمی‌آید.

بیشترین ثروتهای امروز جهان، در اختیار کسانی است که به صورت جدی مشغول کار دیگری بوده‌اند و پس از موفقیت در آن کار، درآمد و ثروت به سمت آنها روی آورده است.

شادترین افرادی هم که می‌شناسیم، مشغول زندگی خود هستند و شادند. احتمالاً بی آنکه بدانند متممی وجود دارد و بی آنکه درس‌های هفتگی کارگاه زندگی شاد را خوانده باشند!

تاثیر سبک زندگی مدرن بر روی شاد نبودن ماهدف تلاش و مطالعه و پیگیری‌های ما، تجربه‌ی گسترده‌تر و عمیق‌تر احساسی است که بسیاری از افرادی که از فضای زندگی مدرن دور هستند، آن را به سهولت و سادگی تجربه می‌کنند.

البته واضح است که توصیه‌ی متمم، خروج از دنیای مدرن و ملزومات و عادتهای آن نیست. بلکه مدیریت این عادتها به شکلی است که بتوانند به شادتر بودن ما کمک کنند.

در این درس، به بحث گزینه های پیش فرض و تاثیر آنها بر شادی و ناشادی‌مان می‌پردازیم.

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست
      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    میترا بلوکات ، الهه غیثی ، منصوره محمودی ، Hosein hojatizadeh ، محمد رسول

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری کارگاه زندگی شاد به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه کارگاه زندگی شاد
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

238 نکته برای قدرت گزینه های پیش فرض

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  سه ماه پیش، گزینه پیش فرض من موقع بیدار شدن به این صورت بود که لپتاپ رو روشن میکردم و سایت متمم یا پیام اختصاصی رو چک میکردم(به صورت خاکستری!)

  اما از 60 روز قبل سعی کردم عادتم رو عوض کنم و با ادبیات این درس، گزینه پیش فرض دیگری ایجاد کنم:

  الان 60 روز است که 1.5 ساعت برنامه صبحگاهی متفاوتی دارم: به محض بیدار شدن نیم لیتر آب میخورم (دلیل خاصی داره، برای سلامتی خیلی مفیده)، بعد 10-15 دقیقه ورزش با موزیک ملایم، دوش متناوب آب سرد و گرم، صبحانه با پروتئین زیاد، مسواک، یه ربع مدیتیشن، نیم ساعت مطالعه . کل این برنامه 1.35 تا 1.45 دقیقه طول میکشه. یعنی حدودا تا ساعت 5 . بعدش کارهای روزمو شروع میکنم.
  ( طبق برنامه یه دوره ویدئویی : Google: wake up productive)
  تمام اینکارهارو بدون فکر و مذاکره‌ذهنی با خودم انجام میدم. در واقع الان اگه بخوام هرکدوم از اینکارو انجام ندم باید کلی به خودم فشار بیارم که این بار نمیتونم. مثل امروز که بعد از 2 ماه به خاطر حال بد جسمی ورزش و مدیتیش و مطالعه رو انجام ندادم.

  در مورد کارهای دیگه م تا حدی سعی میکنم گزینه پیش فرض ایجاد کنم. مثلا اگه قراره بعد از بیدار شدن آب بخورم، شب قبلش لیوان آبم رو میگذارم کنار دستم. اگر اینکار رو نکنم پیش فرضم انجام ندادن اینکار خواهد بود مگه اینکه همت کنم و تصمیم بگیرم که برم آب بیارم که خودش کلی اصطکاک ذهنی و مانع درست میکنه.

  یه سری پیش فرض ذهنی هم میشه ایجاد کرد. مثلا در 1-2 سال گذشته، از محمدرضا شعبانعلی یاد گرفتم که موقع تردید بین دو گزینه زیاد بحث نکنم با خودم. اگه واقعاً میخام تصمیم بهتر رو بگیرم، سخت تره رو انجام میدم. آدم خیلی خیلی راحت خودشو گول میزنه که تصمیم آسونتره بهتره. برای هک کردن خودم بهتره کار سخت تر رو بدون بحث الکی انجام بدم. احتمال خطا داره؟ 100% ولی صد برابر کمتر از اینکه گزینه پیش فرضم "گزینه آسونتر" یا "تصمیم گیری" باشه.

  روی گوشیم بازی و برنامه شبکه اجتماعی ندارم. بعضی وقتها که مجبورم سر بزنم، سریع نصب میکنم، کارمو میکنم و پاکش میکنم.

  یه افزونه واسه کروم هست به اسم "News Feed Eradicator for Facebook"، کارش اینه که به جای نمایش فیدهای دیوار فیسبوک، یه جمله الهام بخش در مورد زمان و تمرکز و...  رو نشون میده فقط. مثلا الان این رو واسه من نوشته:

  “Never leave that till tomorrow which you can do today.”  ~ Benjamin Franklin

  یه سایتی بود برای انجام یه کاری توش ثبت نام میکردی، یه پولی ازت میگرفتن، اگه اون کار رو انجام نمیدادیف اون پول رو میدادن به موسسه خیریه ای که خوشت نمیاد (مثلا موسسه خیریه جورج بوش)؛ یه اپ موبایل هم بود که مثلا اگه یه جلسه باشگاه رو miss میکردی شهریه دوستت که امروز رفته باشگاه رو از تو میگرفتن! (ضمانت اجرایی همه اینهارو هم وقتی عقلمون سر جاشه و شروع به استفاده از این برنامه ها میکنیم، ازمون میگیرن)

  یه جمله از دکتر شیری هم هست که همیشه یادمه. اشاره داشتن به خانمی که در یک دیدار عاطفی! آگاهانه برنامه‌ ای برای انجام کار خاصی نداره اما لباس‌های زیر خاصی میپوشه :)) ، در حالیکه باید خودشو با یه لباس زشت بیمه کنه.
  برای اینکه کامنتم خیلی خیلی طولانی نشه، به همین مواردی که دم دستم بود بسنده می‌کنم و در آخر یه باور عمیقم رو می‌گم که ما ده برابر بیشتر از چیزی که فکر می‌کنیم برده‌ی پیش‌فرض‌های ذهنی و محیطی‌مون و عادت‌هامون هستیم. پیش‌فرض‌هایی که مثل هوا همه جا هستند اما دیده نمی‌شوند. پیش فرض‌هایی که شادمون نمی‌کنن. اگر کمی هوشمند باشیم و همت کنیم میتونیم از همین مکانیزم قوی برای شادتر‌شدن استفاده کنیم.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .