Menu


قانون کلیدی بازاریابی محتوا چیست؟


اهداف و انتظارات آموزشی متمم در این درس
کد درس: ۳۲۱۰۷

از دوستان عزیز متممی انتظار می‌رود:

 • پس از مطالعه‌ی این درس، اهمیت محتوای بدون‌چشم‌داشت در بازاریابی محتوا را به خاطر داشته باشند و همواره در تدوین استراتژی بازاریابی خود، آن را به کار بگیرند.

لطفاً به خاطر داشته باشید که اکثر درس‌های متمم، محتوای نسبتاً طولانی و با جزئیات زیاد دارند.

اگر این درس را کوتاه و مختصر ارائه کرده‌ایم، به علت اهمیت بسیار بالای آن است و خواستیم تا پیام اصلی درس، در حاشیه‌ی سایر موضوعات و توضیحات گم نشود.

قانون طلایی بازاریابی محتوا

قانونی که می‌خواهیم در اینجا شرح دهیم، ساده است. اما بسیار مهم است.

لااقل می‌توانیم بگوییم در نگاه متمم، قانونی است که باعث می‌شود مرز بین تبلیغ و بازاریابی محتوا تا حد خوبی شفاف و مشخص شود.

در پایان درس هم از شما خواهیم خواست در فضای فیزیکی مجازی، جستجو کنید و نمونه‌های آن را – که البته معتقدیم چندان فراوان نیست – بیابید.

به این شیوه مطمئن خواهیم شد که به اندازه‌ی کافی بر اهمیت این قانون در بازاریابی محتوا تاکید شده است.

بازاریابی محتوا - تولید محتوا

برای این قانون می‌توانید مصداق‌های بسیاری پیدا کنید.

ما در اینجا برخی از این مصداق‌ها را با شما مرور می‌کنیم:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین اول: چه مصداق‌های دیگری از بازاریابی محتوا به شیوه‌ی صحیح در ذهن دارید که می‌تواند به فهرست مصادیق بالا افزوده شود؟

تمرین دوم: چه نمونه‌ای از بازاریابی محتوا در فضای فیزیکی یا آنلاین در ایران یا جهان سراغ دارید که به نظرتان، محتوا را در مقایسه با بازاریابی، در اولویت بالاتری قرار داده است؟

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    حسن پیوسته گر ، امیرصالح حبیبی خراسانی ، زهرا حسینی ، امین ، محمد مقیمی

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری استراتژی محتوا به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه استراتژی محتوا
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

131 نکته برای قانون کلیدی بازاریابی محتوا چیست؟

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : هیوا

  تمرین اول - در متن درس بیشتر به مصداقهایی پرداخته شد که قسمت محتوا و بخش بازاریابی در عرض هم قرار دارند. اما می توان این دو بخش را در طول هم داشت. به عنوان مثال سایتی را در نظر بگیرید که در فقط شامل محتوای آموزشی است و خبری از محصول نیست. این سایت محصولات خود را بعد از مدت زمان مشخصی (مثلاً در یک ارتباط ایمیلی: بعد از 20-30 ایمیل و پس از کسب اعتماد و شکل گیری یک رابطه خوب) به همه یا بخشی از مخاطبان نشان می دهد.

  تا جایی که من اطلاع دارم غالب به اصطلاح Guru هایی که محصولات آموزشی، کورس و ... عرضه می کنند از این روش استفاده می کنند.

  در چند مورد هم دیده ام که سایت مربوط به محتوا کاملاً جدا از سایت مربوط به محصول است (حتی دامنه آنها). سایت اول روی رابطه متمرکز است و سایت دوم روی بازاریابی و فروش.

  وبلاگ نویسی کسانی مثل ست گودین هم می تواند مصداقی برای این نوع بازاریابی باشد. ست گادین یک وبلاگ نویس است اما در بخشی قسمت های سایت به کتابهایش را قرار داده.شاید یکی از دلایل اصلی که باعث شده 16 عدد از کتابهایش را جز پرفروش ترین کتابهای لیست های مختلف باشند، همین وبلاگنویسی بوده.

  همچنین در لابلای تعداد بسیار کمی از پستهایش به کورسی مثل altMBA که خود ارائه می کند یا موارد مشابه، اشاره می کند.

  تمرین دوم - به نظرم یکی از موفقترین نمونه های بازاریابی محتوا در کشورمان، دیجی کالا است. الان اگر کسی قصد خرید هم نداشته باشد، اطلاعات بسیار زیادی را -شامل مشخصات محصولات، نظرات کاربران، پرفروش ترین ها و... - می تواند در این سایت پیدا کند. سایتهای دیگری هم هستند(مثل سایت mobile.ir) که در مورد محصولات مختلف، کم و بیش چنین اطلاعاتی را عرضه می کنند اما به نظرم دیجی کالا در این زمینه پیشرو بوده و قویتر از بقیه عمل میکند.

  مورد دیگری که

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .