Menu


فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل (۲)


تنظیم فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل

پس از بحث‌هایی که در مورد تجزیه و تحلیل شغل داشتیم و همینطور مطالبی که درباره‌ی شایستگی و شایستگی‌های کلیدی در سازمان مطرح شد، به موضوع فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل رسیدیم.

پس از اینکه در درس گذشته یک نمونه ساده از فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل را با هم مرور کردیم اکنون وقت آن رسیده که به بررسی دقیق‌تر مواردی که بهتر است در تنظیم این فهرست‌ها لحاظ شوند بپردازیم.

نکات زیادی هست که باید در تنظیم و تدوین فهرست شرح شغل مورد توجه قرار بگیرند. اما اجازه بدهید قبل از وارد شدن به جزییات دو مورد از آنها را با هم مرور کنیم.

نکته اول اینکه به خاطر داشته باشیم که شرح شغل را بر اساس شغل می‌نویسند و نه بر اساس فردی که امروز شاغل است. در بسیاری از سازمان‌ها و حتی شرکتهای کوچک این مسئله به شکل وارونه حل می‌شود.

امروز آقای حسنی مدیر روابط عمومی است و چون پسر عمه‌ی ایشان در یک شرکت تبلیغاتی کار می‌کند، به جای اینکه هماهنگی برای بودجه ریزی تبلیغات محیطی در فهرست وظایف کارشناس یا سرپرست بازاریابی قرار بگیرد، در شرح شغل مدیر روابط عمومی ثبت می‌شود!

منشی شرکت دارویی تحصیلات کارشناسی ارشد باستان شناسی دارد و مدیرعامل شرکت برای اینکه موقعیت او را تثبیت کند آنقدر به واحد منابع انسانی فشار می‌آورد تا تحصیلات ارشد باستان شناسی به عنوان پیش نیاز ضروری شغل منشی گری در شرح شغل ثبت شود!

ابتدا همه شرح شغل‌ها را تنظیم کنید و شرایط احراز را تنظیم کنید و سپس آن را با وضعیت فعلی شرکت تطبیق دهید.

نکته دوم که باید به آن توجه داشته باشید تورم شغلی است. انسانها تمایل دارند که کار خودشان را بیش از آنچه هست مهم جلوه دهند. دقت داشته باشید که در تنظیم فهرست شرح شغل گرفتار چنین دامی نشوید. به همان اندازه که یک شرح شغل مختصر و کلی و غیردقیق بی‌خاصیت و غیرمفید است، شرح شغل خیلی متورم و غیرواقعی هم چندان مفید نخواهد بود و نه تنها جذب همکاران جدید را مشکل می‌کند، بلکه پس از مدتی توقعات زیادی برای همکاران فعلی ایجاد می‌نماید.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین سوالات مربوط به تدوین شرح شغل می‌پردازیم:

دوست عزیز دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش ، از طریق ثبت نام به عنوان کاربرویژه امکانپذیر هست

تمرین:

با توجه به توضیحاتی که در فهرست سوالات در مورد KSAO مطرح شد، لطفاً با مطالعه کتب مرتبط یا جستجو در اینترنت توضیحی ساده و دقیق و علمی برای المان‌های آن (دانش و مهارت و توانمندی و سایر ویژگی‌ها)‌ تنظیم کنید و به ما در تکمیل این درس کمک کنید.

      شما تاکنون در این بحث مشارکت نداشته‌اید.  

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:    امیرعلی احمدآبادی ، مهرنوش اسدی ، حمیدرضاریاضتی ، محسن سعیدی پور ، زهرا حلاجیان

ترتیبی که متمم برای خواندن مطالب سری مدیریت منابع انسانی به شما پیشنهاد می‌کند:

سری مطالب حوزه مدیریت منابع انسانی
 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟

قوانین کامنت گذاری در متمم

13 نکته برای فهرست شرح شغل و شرایط احراز شغل (۲)

  پرطرفدارترین دیدگاه به انتخاب متممی‌ها در این بحث

  نویسنده‌ی دیدگاه : مهشید افشایی

  قبلا در متمم خواندیم شایستگی یعنی: ویژگیهای یک فرد که کمک می‌کند او اثربخش‌تر بوده یا عملکرد بهتری داشته باشد . به عبارتی، شایستگی ویژگی فردی است که در عملکرد موفقیت آمیز کار و دستیابی به نتایج سازمانی نقش دارد. شایستگی در برگیرنده دانش، مهارت ها، توانایی ها و همچنین سایر ویژگی ها همانند ارزش ها، انگیزش، نوآوری و خودکنترلی می باشد.
  اگر چه رویکردها و دیدگاه های مختلف ابعاد شایستگی را به شکل های گوناگون مطرح کرده اند اما آنچه در همه آنها مشترک دیده می شود عوامل زیر می باشد.
  دانش: فرايند توسعه دانش و معلومات نظري به گونه معمول از راه تحصيل حاصل ميشود. توسعه دانش و معلومات زيربناي توسعه مهارتها، و نگرش به شمار ميآيد، و به تنهايي و به خودي خود، تاثير چنداني در توسعه شايستگي ها ندارد!
  مهارت: عبارتست از توانايي پياده سازي علم در عمل. مهارت از راه تكرار كاربرد دانش در محيط واقعي به دست آمده و توسعه ميابد. توسعه مهارت منجر به بهبود كيفيت عملكرد ميشود بدون آن، در بسياري از موارد، معلومات، منشاء، تاثير زيادي نخواهند بود. براي مثال هيچ مديري بــدون به كارگيري و تجربه كردن اصول كار تيمي در عمل، نميتواند مهارت كار تيمي را با مطالعه كسب كند!
  توانايي به ظرفیت جسمی و روحی برای انجام کار اشاره دارد و قسمت اعظم آن از منظر سازمان ها نگرش (Attitude) است. نگرش عبارتست از تصوير ذهني انسان از دنيا و پيرامون آن. تصوير ذهني انسان چارچوبي است كه ميدان انديشه و عمل وي را تبيين كرده، شكل ميدهد. درك انسان از پديده هاي پيرامون خود و تصميم گيري وي براي عمل، بر مبناي تصوير ذهني اوست.
  (KSAO) را می توان یکی از انواع الگوهاي شايستگي قلمداد کرد. این الگو با در نظر گرفتن سه عامل نقشهاي شغلي، رفتارهاي شغلي و (KSAO)Knowledge-Skill-Ability, Other characteristic ،تركيبي از شايستگيهاي فردي و زمينه هاي شايستگي شغلي را در رويكردي جامع ارائه می دهد.

   
  دوست گرامی مشاهده تمرینهای مربوط به این درس، صرفا برای کاربران متمم امکانپذیر میباشد.
  .